Rallijkrosa sezona Barelonā atklāta. Netrūka ne piedzīvojumu, ne drāmas, ne triumfa mirkļu. Lielisku sniegumu sacensībās demonstrēja arī visi 3 Latvijas pārstāvji. Ielūkosimies aizraujošākajos faktos no Katalonijas RX posma.

#1 Šis bija 50. posms FIA pasaules rallijkrosa vēsturē. Čempionāts dienasgaismu ieraudzīja 2014. gadā un šo 50 posmu laikā tikai Norvēģijas, Zviedrijas un Latvijas pārstāvjiem izdevies gūt punktus katrā posmā. Četri sportisti – Peters Solbergs, Timurs Timerzjanovs, Andreass Bakeruds un Timijs Hansens ir startējuši pilnīgi visos posmos.

#2 Reinis Nitišs šajā nedēļas nogalē kļuva par otro sportistu aiz sava bijušā komandas biedra Andreasa Bakeruda, kuram izdevies izcīnīt uzvaras gan pasaules, gan eiropas čempionāta, gan Super1600 klašu ietvaros. Reinis 2013. gadā kļuva par čempionu Super1600 klasē, bet gadu vēlāk Norvēģijā kļuva par visu laiku jaunāko pasaules čempionāta uzvarētāju, tikmēr Bakeruds savus Super1600 klases titulus izcīnīja 2011. un 2012. gadā, bet 2013. gadā Eiropas čempionātā triumfēja Zviedrijā un Francijā pēdējā gadā pirms tas ieguva pasaules čempionāta statusu, kur Andreass izcīnījis jau 6 uzvaras.

#3 Matiasam Ekstromam šajā nedēļas nogalē bija lieliska iespēja kļūt par pirmo sportistu pasaules rallijkrosa čempionāta vēsturē, kurš uzvarējis vienā trasē 3 gadus pēc kārtas. Ekstroms finālā finiša līniju šķērsoja pirmais, taču vēlāk saņēma diskvalifikāciju par Petera Solberga izstumšanu. Vienīgā iespēja sasniegt šo rekordu šogad būs Johanam Kristofersonam, kurš Francijā triumfēja gan 2016. gadā, gan pērn.

#4 Johans Kristofersons pieteicis sevi kā nopietnu pretendentu cīņai par čempiona titulu. Vēsture gan nav Kristofersona pusē – pēdējos 3 gadus pirmā posma uzvarētājam nav izdevies nodrošināt čempiona titulu. Pērn sezonu ar trim uzvarām uzsāka Matiass Ekstroms, tomēr sezonu noslēdza otrajā vietā, vēl gadu iepriekš pirmā posma uzvarētājs Peters Solbergs gada ieskaitē palika tikai ceturtais, bet 2015. gadā pirmajā posmā Portugālē savu pirmo un tosezon vienīgo uzvaru izcīnīja Kristofersons.

#5 Johans Kristofersons pēc Ekstroma diskvalifikācijas tika pie savas desmitās uzvaras, atkārtojot komandas biedra Petera Solberga un tautieša Matiasa Ekstroma sasniegumu. Nevienam sportistam vairāk par 10 uzvarām vēl nav izdevies izcīnīt.

#6 Trešo reizi čempionāta vēsturē iespēja braukt pusfinālā tika sniegta 13. vietas ieguvējam. Sebastians Lēbs palika pirmais aiz strīpas, tomēr tā kā viņš pelna “Peugeot” komandai punktus komandu ieskaitē, bet viņa komandas biedrs Kevins Hansens to nedara, komanda nolēma izspēlēt taktisku gājienu, atstājot Hansenu malā. 2014. gadā Portugālē Endijs Skots nopelnīja vietu pusfinālā, tomēr mašīnas defekta dēļ viņa vietu ieņēma Joss Jansens, bet Kanādā līdzīgā situācijā nonāca Joni Vimans, kuru aizvietoja Reinis Nitišs, vēlāk kvalificējoties arī finālam.

#7 Jānis Baumanis ar astoto vietu sasniedza otro visu laiku labāko World RX sezonas sākumu latviešu izpildījumā. Jānis ne pērn, ne aizpērn sezonas pirmajā posmā nespēja iekļūt pusfinālā, kamēr Reinis Nitišs 2014. gadā Portugālē izcīnīja 3. vietu, bet nākamajos gados sezonu uzsāka ar 11., 15. un 10. vietu.

#8 Amizanta situācija izveidojusies čempionāta kopvērtējumā – pēc pirmā posma 12. vietas ieguvējs Timijs Hansens atrodas priekšā 2. vietas ieguvējam Sebastianam Lēbam. Tas skaidrojams ar to, ka kopvērtējumam lielu nozīmi piešķir kvalifikācijas rezultāti – Hansens tajā par otro vietu nopelnīja 15 punktus, bet Lēbs par 13. vietu tikai četrus. Rallija leģendai gan caur adatas aci izdevās iespraukties finālā, kur tika izcīnīta 2. vieta, kamēr Hansens pusfināla finišu nesasniedza.

#9 Jānis Baumanis kļuva par vienīgo pusfināla dalībnieku, kurš nepelna punktus komandu ieskaitei. Tajā sacenšas “PSRX Volkswagen”, “EKS Audi”, “Peugeot Total” rūpnīcu komandas, kā arī privātās vienības “GRX”, “GCRX” un “Olsbergs MSE”, kamēr Jāņa pārstāvētā “STARD” vienība Barselonā startēja ar tikai vienu mašīnu.

#10 Gan pasaules, gan eiropas čempionāta ietvaros Latvija bija iedzīvotāju ziņā mazākā valstiņa, kas pārstāvēta ar savu sportistu. Papildus tam, arī mazākā starp Super1600 finālistiem. Tas gan neliedza mūsu sportistiem izcīnīt divas uzvaras un sasniegt lielisku 8. vietu.