Sniegotie laikapstākļi Portugālē notikumus sagāza kājām gaisā. Lai gan līdzjutējiem uz vietas izjūtas diez vai bija pašas patīkamākās, skatītāji pie TV ekrāniem varēja baudīt sportistu spējas ekstrēmos apstākļos. Piedāvājam 10 aizraujošus faktus par svētdien aizvadīto Portugāles RX.

#1 Pateicoties uzvarai sacensību finālā, Johans Kristofersons kļuva par visu laiku uzvarām bagātāko sportistu pasaules rallijkrosa čempionāta vēsturē. 29 gadus vecais sportists pie pirmās vietas tika jau 11. reizi savā karjerā, apsteidzot Matiasu Ekstromu un Peteru Solbergu, kuri tikuši pie desmit panākumiem. Kopumā 12 dažādiem sportistiem, tostarp latvietim Reinim Nitišam, izdevies kaut reizi uzvarēt fināla braucienā.

#2 Ceļš pretim uzvarai Kristofersonam un viņa komandai gan nebija no tiem vieglākajiem. Pēc pirmās sacensību dienas pirmo reizi pusotra gada laikā (kopš 2016. gada oktobrī notikušajām sacensībām Esteringā) neviens “Volkswagen” braucējs nebija atrodams Top 3.

#3 Lai gan Peters Solbergs pēc vāja starta pusfināla braucienā, spēja iekļūt labāko trijniekā un kvalificēties finālam, šī bija pirmā reize, kad Solbergs Portugālē neizcīna uzvaru pusfinālā. Lieliskā stabilitāte ļāva norvēģu sportistam izcīnīt pirmo starta rindu finālam katrā no iepriekšējiem četriem startiem Montalegres trasē.

#4 Tikai otro reizi čempionāta vēsturē kādam latvietim izdodas sākt sezonu ar finišu top 4 abu sezonas pirmo posmu pusfinālos. Jānis Baumanis ar lielisku ātrumu palika tikai soļa attālumā no fināla gan Portugālē, gan pirms 2 nedēļām Spānijā. Labāk gājis tikai Reinim Nitišam, kurš 2014. gadu uzsāka ar trešo vietu Portugālē un kvalificēšanos finālam Lidenhilā, kurā nestartēja mašīnas problēmu dēļ. Sasniegt labāko četrinieku pusfinālā šosezon bez Jāņa izdevies vēl tikai pieciem sportistiem.

#5 Jau otro posmu pēc kārtas Jānis Baumanis uzrādīja labāko rezultātu starp braucējiem, kuri nepelna punktus komandu ieskaitē. Turklāt, ja “STARD” vienība piedalītos komandu čempionātā, tā tikai par 7 punktiem atpaliktu no “Olsbergs MSE”, kuras rindās startē Robins Larsons un Jāņa pusfināla pāridarītājs Kevins Ēriksons.

#6 44 gadu 2 mēnešu un 2 dienu vecumā Sebastians Lēbs kļuva par visu laiku vecāko sportistu, kurš pasaules rallijkrosa čempionātā ticis pie uzvaras kādā no kvalifikācijas braucieniem. Pēdējoreiz Lēbs kvalifikācijā pašu labāko rezultātu uzstādīja pērn Biķernieku trasē, Latvijas RX izcīņā.

#7 Tā kā Spānijā Lēbs pa mata tiesu iekļuva pusfinālā un nesakrāja pietiekami daudz punktu, čempionāta kopvērtējumā izveidojusies īpatnēja situācija – lai gan tāpat kā Spānijā pie uzvaras finālā tika Kristofersons, bet otrā vieta pienācās Lēbam, kopvērtējumā francūzis atrodas tikai 4. vietā aiz Andreasa Bakeruda un Petera Solberga, kuri demonstrējuši stabilāku sniegumu kvalifikācijās un pusfinālos.

#8 Portugāles RX punktus guva tieši tie paši 16 sportisti, kuri to paveica arī Spānijā. Toreiz 17 braucēju konkurencē uz nullītes palika vienīgi veterāns Herve Lemonjē, kurš uz Portugāli nedevās. Viņa vietā piedalījās divi vietējie braucēji Žoakims Santošs un Mario Barbosa, taču abi konkurētspējas ziņā atpalika no pārējiem.

#9 Pirmo reizi karjerā finālu sasniedza “GCK RX” vienība, kā arī tās pārstāvis Gerlēns Šišerī. Vēl sezonas pirmajā posmā Šišerī pirmo reizi sasniedza pusfinālu, taču nu straujais progress turpinās. Interesanti, ka francūzis savu sportista karjeru sāka kā slēpotājs un četras reizes kļuva par pasaules čempionu ekstrēmajā ‘freeriding’ stilā.

Foto: Rihards Baumanis

#10 Nedēļas nogalē paralēli pasaules čempionāta ieskaitei risinājās sacensības arī Eiropas čempionātā Super1600 klases ieskaitē. Tajā pie uzvaras tika Jāņa Baumaņa brālis Artis, panākumu gūstot ar ‘minimālu piepūli’ (12. vietā kvalifikācijā un 3. vietā savā pusfināla braucienā). Artis kļuva par trešo sportistu klases 8 gadu ilgajā vēsturē, kurš atklāj sezonu ar divām uzvarām. Ja izdosies iet Andreasa Bakeruda un Sergeja Zagumennova pēdās un izcīnīt titulu, Latvija kļūs par vienīgo valsti ar trim čempiona tituliem Super1600 klasē.