Ko tehnisko izmaiņu ziņā var sagaidīt no jaunajām 2012.gada Formula 1 mašīnām? Džordžio Piola piedāvā video ar uzkatāmu situācijas ilustrāciju.

Ja “Caterham” prezentācija visiem līdzjutējiem, kas neabonē “F1 Racing”, nebija īpaši pamanāma, tad “McLaren” on-line prezentācija manuprāt bija izdevusies – kvalitatīva, ne pārāk gara un bez liekvārdības. Skatoties/klausoties prezentāciju paralēli saņēmu no “McLaren” preses dienesta iepriekš sagatavotu informāciju gan par jauno modeli, gan komandu, gan arī mērķiem – tātad tiešām viss ļoti pārdomāts.

Turklāt vēl vienā lietā “McLaren” pamanījās pārsteigt – jaunā modeļa purngalu nerotāja neglītais lūzums, kas bija redzams “Caterham” un tika solīts arī citiem 2012.gada modeļiem. Jau rakstīju, ka šajā sezonā noteikumi paredz par 75mm zemāku monokoka priekšējās starpsienas un purngala stuprinājuma vietu nekā pērn, taču tajā pašā laikā komandas nevēlas upurēt gaisa plūsmas efektivitāti zem mašīnas, tāpēc augstuma atšķirības rezultātā formulām ir ‘lauzts deguns’. Tomēr “McLaren” ir eleganti izliekuši purngalu, lai augtuma atšķīrība kompensētos, taču nebūtu tik neglīta. Kā ar to būs tikušas galā citas komandas, redzēsim tuvākās nedēļas laikā, kad notiks lielākā daļa jauno modeļu prezentācijas. No otras puses nevar aizmirst, ka šo prezentācijas modeļa izskats var krietni mainīties līdz brīdim, kad reāli marta sākumā visas komandas dosies uz Austrāliju.

Vēl viena vizuāli pamanāma izmaiņa no iepriekšējās sezonas būs izplūdes gāzu cauruļu jeb vienkārši izpūtēju novietojums, jo 2012.gadā ir aizliegts ar izplūdes gāzēm tiešā veidā pastiprināt difuzoru darbību. Noteikumi stingri deklarē, kur un kādā leņķī jāatrodas izpūtēju pēdējiem 10cm. Tehniskie eksperti gan atzīst, ka arī šajā reģionā ar izplūdes gāzēm var ietekmēt mašīnas aerodinamiku, taču tas attieksies uz gaisa plūsmas paātrināšanu zem aizmugurējā antispārna apakšējās sekcijas un piespiedējspēka ieguvums no tā nebūs salīdzināts ar zaudēto difuzora efektu.

1 KOMENTĀRS

 1. Protams, var jau pētīt un analizēt dažādas jauninājumu nianses, meklēt kaut kādas atšķirības utt., tomēr tā pa lielam (diemžēl) reāla dizaina attīstība ir iestrēgusi jau vairāk nekā 20 (!!!) gadus. Ja 90.gada Tyrrell ar revolucionāri pacelto degunu vēl varētu uzskatīt par pārtaisītu vecās paaudzes mašīnu, tad 91.gada Benetton jau viennozīmīgi ir mūsdienu tipa šasiju aizsācējs. Noliekam to blakus jaunajam McLaren un redzam, ka konceptuāli tas pats vien ir. Salīdzinājumam var nolikt līdzās vēl 20 gadus vecāku mašīnu iz 70-to sākuma, bet tur jau būs tāāāāda atšķirība it kā mēs pretstatītu šimpanzi un vardi 😀
  Ko es ar to gribu teikt? To, ka man (un es domāju arī daudziem citiem) ir ‘po barabanu’, cik vienam vairāk vai mazāk izliekts purngals, apaļš, ovāls vai trīsstūrains gaisa savācējs, jeb uz kuru pusi sašķiebti izpūtēji. Es gribu redzēt ko jaunu! Kaut ko, no kā aizraujas elpa. Kā šķirstot vēsturiskās F1 grāmatas, kur redzams izdomas un fantāzijas lidojums, kur katru gadu komandām ir unikāla šasija, ko nevar sajaukt ne ar vienu citu. Nevis kā tagad – var nolikt rindā pēdējo 10 gadu Ferrari vai McLaren mašīnas, un šaubos, ka pat krutākie F1 eksperti varēs bez minstināšanās pateikt, kurš autiņš ir no kuras sezonas…

  • agrak masinas vairak vai mazak varetu teikt tika ar cirvi izcirstas. Bez izteiktas precizitates un domam par aerodinamiku. Sobrid nekas nemainas jo konstruktori jau sen ir nonakusi pie optimali labaka dizaina kurs gadu no gada pamatojoties uz noteikumu izmainam tiek pamainits samera nedaudz censoties neatkapties no si ideala modela.
   Doma, ka konstruktori apzinati neveido neko jaunu? Ja butu iespejams noteikumu robezas izveidot kautko labaku par so bazes modeli, tad tiktu darits viss lai tas tiktu izdarits.
   Varbut tu esi genijs un spej piedavat so revolucionaro F1 dizainu, kas parspetu so gadu gaita jau noslipeto modeli?

   • Tur jau tā lieta, ka pašreizējo noteikumu robežās nav iespējams izdomāt neko jaunu. Nekad neesmu teicis, ka mūsdienu F1 konstruktori būtu lohi – absurda ir kopējā tehniskos risinājumus ierobežojošā sistēma.
    Truli ir tas, ka savulaik tikuši aizliegti gan graundefekti, gan turbodzinēji, gan dubultās šasijas u.c., taču nesaprotamu iemeslu dēļ 90-to sākumā netika aizliegts šis paceltais purngals, ap ko tagad viss grozās. Taču, kāds būtu iespējamais ideālais sacīkšu mašīnas variants, mēs neviens nezinām. Pieņemsim, ka 78. gadā nebūtu aizklapēts Brabham BT46B projekts – tad šodien mēs varbūt trasē redzētu monstrozas asfaltam pieguļošas mašīnas ar milzīgiem gaisa nosūcējiem aizmugurē… 🙂

 2. Tik traki, lai būtu “ar cirvi izcirstas” nebija. Jā – 70.gadu beigās un 80.gadu sākumā bija tāds masīvāks “bloku” paskats (kā nekā “groundeffect” un turbo principi dominēja), man tas pat patīk labāk nekā pašreizējie augstie deguni. Drīzāk jau pēdējos gados bija pārlieku “pārdizainēts”. Vispār jau 90.gadu pirmā puses un vidus Indycar “Lola” modeļi ieliek kloķi jebkuram F-1 bolīdam. Protams, tajā čempionātā bija citas tehniskas prasības.