Mūsdienu pasaulē arvien lielāku uzmanību piesaista viss virtuālais – nauda, saziņa, tikšanās, sports, darbs. Lai dzīvotu pilnvērtīgi, nav pat nepieciešams pamest savu mājokli – darbu var paveikt no sava laptopa, ēdienu pasūtīt caur aplikāciju un izklaides iespējas sameklēt internetā. Šajā rakstā sīkāk apskatīsim vienu no populārākajām izklaides iespējām virtuālajā telpā – videospēlēm.

Videospēles parasti ir pieprasīta izklaide bērnu un jauniešu vidū. Gan jau, ka arī daudzi no mums ir izbaudījuši agrīnās videospēles kā “Counter-Strike 1.6”, “The Sims” vai “Dota”. Atgriežoties vēl senākā vēsturē – kurš gan kādreiz nav uzspēlējis kādu no mazo “pleisteišenu” spēlēm? Vai atminies, kā parasti noslēdzās šīs izklaides? Lielākoties ar to, kā māte vai tēvs ienāk istabā, liekot nolikt spēļu pultis, jo videospēles ir lieki iztērēts laiks!

Jāsaka, ka daudzos gadījumos videospēles patiešām var būt lieki iztērēts laiks, taču, kā ar tiem bērniem, kas tagad ir izauguši un pelna savu iztiku ar tā saucamā “e-sporta” palīdzību? Pēdējo desmit gadu laikā e-sporta popularitāte ir burtiski uzlidojusi gaisā, jo virtuālo spēļu industrija ir būtiski augusi un attīstījusies, piedāvājot ne tikai izklaidi, bet simtiem citu iespēju.

Tāpēc rodas jautājums: “Vai videospēles ir laba karjeras izvēle?” Praksē ir pārāk daudz labo pierādījumu, lai uz šo jautājumu atbildētu noliedzoši! E-sports ir atsevišķs karjeras lauciņš, kurā sev piemērotāko darbu var atrast pilnīgi jebkurš interesents. Sāksim ar to, ka e-sports savā būtībā ir sacensības kādā konkrētā videospēlē – līdzīgi kā jebkurš klasiskais sporta veids, piemēram, futbols. Arī e-sportā dalībnieki iedalās pa reģioniem un līgām, vairākas reizes gadā spēkojoties starptautiskos turnīros.

Šobrīd populārākās e-sporta videospēles ir “Counter-Strike: Global Offensive”, “League of Legends”, “Dota 2”, “Valorant”, “Call of Duty” u.c. Kā lielisku piemēru varam pieminēt pašmāju e-sportistu Helviju ‘broky’ Saukantu, kurš pārstāv vienu no prestižākajām “Counter-Strike” komandām “Faze Clan”. Viņš savas karjeras laikā no turnīriem ir nopelnījis vairāk kā pusmiljonu dolāru, turklāt šī milzīgā naudas summa nemaz neieskaita ikmēneša algu, sadarbības un citus darījumus. Videospēlēs izsitušies ir arī citi latvieši, piemēram, Mareks ‘YEKINDAR’ Gaļinskis, kurš arī “drillē” šaušanas spēli “Counter-Strike”, kā arī Ardis ‘ardiis’ Svarenieks, kurš spēlē vienā no pasaules spēcīgākajām “Valorant” komandām “FPX”.

Tomēr, neskaitot e-sporta sacensības, ar videospēlēm ir vēl neskaitāmas peļņas iespējas. Piemēram, satura veidošana. Šobrīd ļoti “karsta” ir strīmošanas industrija. Miljoniem cilvēki ir gatavi pavadīt laiku pie saviem datoru vai televizoru ekrāniem, lai skatītos, kā viņu mīļākie strīmeri spēlētu videospēles. Spēlētājiem iemīļotākās strīmošanas platformas ir “Youtube” un “Twitch”. Arī mums, latviešiem, ir viena superzvaigzne vārdā Dana ‘Danucd’ Dima, kas savu ikdienu pavada, strīmojot videospēles. No “Twitch” platformas geimere nopelna aptuveni 15-20 tūkstošus dolārus mēnesī, taču tas ir neskaitot sponsoru sadarbības un saturu citās platformās – Youtube, Tik Tok, Instagram u.c. ‘Danucd’ pārstāv vienu no ASV lielākajām e-sporta organizācijām “TSM”.

Ja pat Tu neesi ‘geimeris’ un nesaproti šo visu kultūru, Tavs karjeras ceļš var novest tieši videospēļu pasaulē. E-sporta organizācijas darbojas pilnīgi tāpat kā jebkurš cits uzņēmums – tur ir komunikācijas cilvēki, juristi, grāmatveži, dizaineri, IT speciālisti, programmētāji. Šī industrija ir tik milzīga, ka darba vietu var piemeklēt gandrīz ikkatram, kas to vēlas!

Vai videospēles ir laba karjeras izvēle? Tas ir jautājums, uz ko katram jāatbild pašam. Protams, ka “trula” spēlēšana nenovedīs pie bagātību kalniem, taču nozare ir iespējām pilna – viss atkarīgs no paša lēmumiem, kā tās izmantot.