Jaunzēlande ir viena no vadošajām nācijām autosportā. Tā var lepoties ar lieliskiem sasniegumiem rallijā, izturības sacīkstēs, IndyCar un elektroformulās, taču Formula 1 virsotnes nav izdevies iekarot kopš septiņdesmitajiem. Zīmīgi, ka Liams Lovsons savu karjeru uzsāks tieši tur, kur to centās paveikt iepriekšējais jaunzēlandietis Brendons Hārtlijs – “Red Bull” junioru komandā.
Lovsona vārds jau ilgāku laiku cirkulēja potenciālo kandidātu sarakstā. Lai gan izsaukums aizvietot Danielu Rikjardo ir tikai uz vienu posmu, iespējams, tas nebūs vienīgais viņa F1 karjerā, it īpaši ņemot vērā, ka “Red Bull” junioru akadēmijai ir nepieciešams beidzot iebīdīt F1 kādu talantīgu jaunekli, jo Serhio Peresa un Nika de Vrīsa piesaiste lika nopietni apdomāt sistēmas efektivitāti.
Red Bull saskata potenciālu
Pierādījis sevi dzimtenē un netālu esošajā Austrālijā, Lovsons pārcēlās uz Eiropu 2018. gadā, kļūstot par Vācijas F4 vicečempionu. Sekoja sekmīgs debijas gads Formula 3, kur tika pieveikti komandas biedri un otrajā sezonā jau sekoja vairākas uzvaras un iesaistīšanās cīņā par titulu. “Red Bull” komanda saskatīja Lovsonā potenciālu un iekļāva viņu savā junioru sistēmā.
Ja vairums jauno talantu parasti izvēlās karjeru bīdīt tikai caur juinoru formulu klasēm, Lovsons šai ziņā atšķiras – 2021. gadā viņš apvienoja dalību Formula 2 ar DTM čempionātu, startējot ar “Red Bull” komandas atbalstīto “AF Corse”. Jau debijas sezonāviņš ne tikai pieveica komandas biedru Aleksu Albonu, bet arī iesaistījās cīņā par titulu, ko, visticamāk, arī būtu izcīnījis, ja viens no galvenajiem konkurentiem Kelvins van der Linde nebūtu viņu izsitis pēdējās sacīkstes startā. Lovsons pameta čempionātu ar asarām acīs, vīlies par netaisnību.
Juri Vipa cīņu biedrs
Formula 2 gan nesekmējās tik labi kā cerēts. Lovsonam izdevās uzvarēt sezonas atklāšanas sacīkstē un vēlāk arī Monako (tehnisks pārkāpums gan lika šķirties no tās uzvaras). Bet kopumā dažbrīd gribēšanas bija vairāk kā varēšanas un kopvērtējumā viņš piekāpās savam komandas biedram Juri Vipam, kurš, tāpat kā Lovsons bija viens no potenciālajiem “Red Bull” F1 kandidātiem.
Abi kļuva par labiem draugiem, taču uz 2022. gadu Vips palika “Hitech” komandā, kamēr Lovsons pārcēlās uz “Carlin”. Iespējams, viens no izšķirošajiem mirkļiem Lovsona karjerā kļuva videospēles tiešsaistes straumēšana jūnijā, kā laikā Vipam izspruka rasistiski aizskarošs vārds. Pēc šī incidenta “Red Bull” uzreiz pārtrauca sadarbību ar viņu, ļaujot Lovsonam kļūt par komandas jauno zelta puisēnu.
Bija tikai viena problēma – statuss bija jāapliecina ar darbiem. Trešā vieta kopvērtējumā, par vienu punktu apsteidzot komandas biedru Loganu Sardžentu un visus pārējos “Red Bull” sistēmas braucējus nebija pietiekami – Helmuts Marko nosliecās par labu Nikam de Vrīsam. Tā izrādījās kļūda, taču “Red Bull” nevēlējās viņu iemest čempionātā sezonas vidū, kā rezultātā sekoja izvēle par labu Danielam Rikjardo.
AUDIO: Par Rikjardo lauzto pirkstu un viņa aizstājēju Lovsonu
Šai ziņā Lovsonam nebūs attaisnojuma vāju rezultātu gadījumā – ja Rikjardo ir spējīgs ielekt un uzreiz cīnīties Juki Cunodas līmenī, tad Lovsonam arī nevajadzētu būt tālu aizmugurē. Nelielu miera sajūtu rada fakts, ka Lovsons šogad ir lielisks arī Super Formula čempionātā Japānā. Spēja ātri adaptēties pārmaiņām ir Lovsona viens no stiprākajiem trumpjiem, taču dažbrīd pietrūkst tīra ātruma un maģijas devas, kas vērojama citu debitantu karjerās. Visticamāk, Lovsonu gaida ilgāka karjera F1 par vienu nedēļas nogali, taču diez vai raugāmies uz viņu nākotnes vilcēju.