Eiropieši allaž japāņus uzskatījuši par mazliet trakiem. Sacīkšu ‘kamikadzes’ no uzlecošās saules zemes šobrīd braucēju sarakstā nav atrodamas, tomēr mūždien krāšņu atribūtiku demonstrējošie fani Japānas Grand Prix ik gadu padara par vienu no spožākajiem momentiem autosporta sezonas kalendārā.

Grafiks: FIA

Japānā faniem bijusi iespēja redzēt visu – leģendārās Prosta un Sennas cīņas, kad žēlastībai vietas neatlika, Žila Bjanki traģisko avāriju, kas F1 pasaulei laupīja izcilu talantu, kā arī Kimi Raikonena meistarstiķi 2005. gadā, kad ledusvīrs uzvarēja, startējot no 17. pozīcijas. Pēdējos piecus gados Japānas GP uzvarētājs kļuva par pasaules čempionu. Saspringtā situācija čempionāta kopvērtējumā neizbēgami ļaus uzvarētājam pamest Āziju ar platu smaidu sejā.

Grafiks: F1.com

Japānā nav tik garu taišņu kā pagājušās nedēļās rīkotājtrasei Sepangai. Kopā ar līkumotajām sekcijām un tās kroni – braucēju iemīļoto 130R pagriezienu – tehniskais izaicinājums ir nopietns. Pēdējos trīs gadus uzvaras laurus plūca “Mercedes”, tomēr pēdējos posmos “Ferrari” arvien uzstājīgāk ielaužas sudraba bultu teritorijā, turklāt, izvairoties no starta pozīciju soda, sarkanās mašīnas var pat tikt uzskatītas par galvenajiem favorītiem sacīkšu dienā.

Kamēr “Mercedes” līderis iekrājis 34 punktu pārsvaru čempionāta kopvērtējumā, viņa komandas biedram Valteri Botasam nav izdevies atrādīt pirms vasaras pārtraukuma demonstrētās spējas. To pamanījis arī komandas vadītājs Toto Volfs, kurš gan ir pārliecināts, ka problēmas ir īslaicīgas un par galveno klupšanas akmeni kļuvusi visas sezonas gaitā redzamā problēma – pie mazliet neprecīziem regulējumiem, pēdējo gadu dominējošā vienība var kļūt viegli ievainojama.

Turklāt šoreiz tas var maksāt īpaši dārgi – “Red Bull” savu ātrumu lieliski apliecināja ar Maksa Verstapena uzvaru Sepangā. Lai gan abi braucēji ir piesardzīgi par konkurētspēju šajā nedēļas nogalē, skaidrs, ka abām titula pretendentu vienībām jārēķinās ar nopietno gaisa jaucēju. Nevajag aizmirst, ka pērn Verstapens Japānā finišēja otrais priekšā Hamiltonam.

Grafiks: F1.com

Ja “Force India” braucējus redzēt punktu zonā jau esam pieraduši redzēt, tad par melno zirdziņu tiks uzskatīta “McLaren”. Pēdējos posmos Stofels Vandūrns iekrājis vērtīgu punktu devu, kamēr Fernando Alonso pietrūkusi nedaudz veiksme, lai ļautu Zaka Brauna vadītajai komandai spert vēl vienu soli tuvāk cīņai vidus ešalonā.

Jāuzteic arī “Williams” jaunais braucējs Lenss Strols, kurš pēc vasaras pārtraukuma kļuvis nobriedušāks un arvien biežāk rezultātu tabulā atrodams virs sava pieredzējušā komandas biedra Felipes Masas. Īpašas sajūtas šonedēļ centīsies noķert arī otrs šī gada debitants Pjērs Gazlī, kurš tieši Japānā bāzētajā Super Formula ietvaros atrodas soļa attālumā no titula. Divas nedēļas pēc Japānas GP šai pašā trasē izšķirsies šī čempionāta uzvarētāja gods.

Grafiks: Pirelli

Savās pārdomās pirms Japānas GP dalās arī F1.LV redaktors un “Viasat Sport Baltic” F1 pārraižu komentētājs Aldis Putniņš: “Malaizijā Luiss Hamiltons ar pārdomātu otro vietu spēra vēl vienu soli tuvāk savam ceturtajam čempiona titulam, bet “Ferrari” atkal iekūlās nepatikšanās ar abām mašīnām, tikai šoreiz par iemeslu tehniskas ķibeles. Tomēr vēl viss nav zaudēts, jo Sebastiana Fetela temps trasē, kas bija izteikta “Mercedes” teritorija iepriekšējās sezonās, liecina, ka ‘sarkanie’ var būt spēcīgi jebkādos apstākļos. Lai saglabātu intrigu čempionāta kopvērtējumā, tieši uz Fetela tempu mums jācer arī Suzukas trasē, kur “Mercedes” ir uzvarējuši pēdējos trīs gadus pēc kārtas. Turklāt neaizmirsīsim, ka šī trase pieder “Honda” kompānijai, kas izdzīvo vienus no smagākajiem laikiem savā motoru sporta vēsturē – vai japāņiem izdosies neiekrist ar seju dubļos savā māju posmā?

Līdz Japānas GP startam svētdien ilgi nebūs jāgaida – tas paredzēts jau pl. 8:00 pēc Latvijas laika. Kā noslēgsies sacīkstes? Prognozē, piedaloties F1.LV prognožu spēlē! Kamēr F1 komandas sacentīsies tūkstošiem kilometru attālumā no savām bāzēm, vasarīgi siltajā un saulainajā Spānijā Heresas trasi ieskandinās F2 un GP3 mašīnu rūkoņa.