Formula 1 čempionāts var lepoties ar tik plašu ģeogrāfiju kā reti kurš sporta veids. Āfrika ir vienīgais apdzīvotais kontinents, kur nenotiek neviena Grand Prix izcīņa. Pavisam drīz situācija varētu mainīties.

Sacensības Āfrikā notikušas jau agrāk. 1958. gadā braucēji devās uz Maroku, bet pēc tam ilgus gadus Dienvidāfrika kļuva par sezonas atklāšanas posmu. Pēdējoreiz starts F1 sacīkstēm Āfrikā tika dots 1993. gadā. Formula 1 komerciālās daļas vadītājs Šons Bračess ir apņēmības pilns atgriezt interesei par F1 arī šai pasaules daļā.

Par vienu no potenciālajiem reģioniem sacīkšu rīkošanai tiek uzskatīta Maroka. Šai Ziemeļāfrikas zemē, kas plašākai publikai pazīstama pateicoties brīnišķīgām pludmalēm, sērfošanas kūrortiem, kā arī banānu un apelsīnu audzēšanas plantācijām no 2009. līdz 2017. gadam risinājās pasaules salonautomobiļu čempionāta posms, bet kopš 2016. gada Marakešas ielas ik gadu uzņem arī Formula E spēkratus.

“F1LV

Mēs dodamies uz pieciem kontinentiem. Āfrika ir pēdējais no apdzīvotajiem kontinentiem, kur Grand Prix nenotiek. Esam aizvadījuši ļoti produktīvas pārrunas Dienvidāfrikā. iesaistījusies ir arī Maroka,” stāsta Bračess. “Mēs te esam braukuši arī agrāk. Politisku saasinājumu dēļ no šī galamērķa nācās atteikties. Mums gan ir svarīgi to atgriezt kalendārā. Tā ir lieliska izdevība jaunam tirgum. Esam ļoti globāls sporta veids.”

Vaicāts par potenciālo jaunā Grand Prix mājvietu Bračess lielāku uzmanību pievērš jau gatavām sacīkšu trasēm tā vietā, lai būvētu jaunu trasi. “Dienvidāfrikā atrodas Kialami sacīkšu trase. Tā ir “Porsche” pārstāvniecības īpašnieka Tobija Ventera rīcībā. Viņš ir savedis kārtībā gan trasi, gan garāžas un padoku. Tāpat esam noskatījuši Marakešas trasi. To gan tik labi nepārzinu un pieļauju, ka trasei nav piešķirta FIA pirmā gradācija, taču interese ir nepārprotama.”

Vēl nav precīzi zināms, kad sacīkstes Āfrikā varētu atgriezties Formula 1 apritē, tomēr šī nebūt nav vienīgā teritorija, kas ir gatava papildināt čempionāta kalendāru. Nākamsezon F1 spēkrati atgriezīsies leģendārajā Zandvortā, kā arī pirmoreiz dosies uz Vjetnamu, bet jau 2021. gadā “Liberty Media” cer čempionātu papildināt ar posmu Maiami, Floridā.