2026. gadā spēkā stājoties jaunajiem tehniskajiem noteikumiem, F1 sacīkšu mašīnas kļūs izmēros mazākas, kā arī svarā vieglākas. FIA formulu tehniskās nodaļas vadītājs Nikolass Tombaziss skaidro, kāda ir iecere.

F1 spēkratu svars pēdējos gados būtiski pieaudzis. Vēl 2009. gadā minimālais noteiktais svars bija 605 kg, kas bija tikai par 5 kg vairāk nekā spēkratiem, kas tika radīti šī gadsimta sākumā. 2013. gada šis skaitlis pieauga līdz 642 kg, bet šogad, spēkā stājoties jaunajiem noteikumiem, tie bija jau 790 kg, kas vēlāk tika palielināti jau līdz 798 kg.

Runājot par izmēriem, 2017. gadā F1 mašīnas maksimālais platums bija 1800 mm, bet šogad jau 2000 mm. Pirms 20 gadiem formulu garums bija krietni zem 5 metriem, bet tagad jau pārsniedz šo robežu.

“Ir reāli iespējams padarīt tās nedaudz vieglākas,” intervijā “the-race.com” sacīja Tombaziss. “Bet nav runa par milzīgiem skaitļiem. Ja paskatāmies, cik mašīnas svēra, teiksim, 2000. gadā, tad, salīdzinot ar mūsdienām, šī atšķirība ir 200 kg, kas ir ārkārtīgi daudz. No šī svara 100 kg devis jaudas agregāts – elektriskās detaļas, baterijas, turbīnas un tā tālāk. Mašīnu svars ir pieaudzis milzīgi.”

Tombaziss nenoliedz, ka kvēlākie autosporta fani visticamāk vēlētos lielas mašīnas, kā arī skaļus, jaudīgus un neekonomiskus dzinējus. Tiesa, pasaules tendences ir gluži pretējas, un F1 čempionāts vēlas iet tām līdzi.

“Ir svarīgi “Formulu 1″ tuvināt tam virzienam, kādu iet sabiedrība,” skaidro Tombaziss. “Kamēr benzīngalvas gribētu V10 motorus un neko citu, mēs apzināmies, ka ir jāturpina iesāktais virziens.”

Lai gan svaru būtu iespējams samazināt būtiski, Tombaziss skaidro: “Apmēram 50 kg klāt nāk drošības risinājumu dēļ – heilo sistēma, izturīgāka šasija un šāda veida lietas. Neviens nevēlas taupīt uz to. Bet ir dažas iespējas. Kādus 15-20 kg dod sarežģītas sistēmas un 30-35 kg dod mašīnas izmērs. Tās ir garākas un smagākas, ar lielākām riepām. Mēs uzskatām, ka svaru varam samazināt tieši uz izmēra rēķina. Gribam, lai 2026. gadā tās būtu daudz īsākas un, iespējams, nedaudz šaurākas. Tādā veidā tiktu ierobežots svara pieaugums. No otras puses, klāt nāks palielinātas baterijas, jo tiks vairāk izmantota elektrība. Tāpēc sagaidu, ka svars mašīnām būs mazāks, bet ne būtiski.”