Autosporta pasaulē, kur katrs konstrukcijas elements strādā uz savu iespēju robežas, pat tādam šķietami ikdienišķam elementam kā gaisa kondicionētājs var būt liela nozīme.

Šajā rakstā aplūkosim, kā gaisa kondicionēšanas sistēmas uzstādīšana un izmantošana var ietekmēt sporta automobiļa veiktspēju trasē.

Ietekme uz motora jaudu:

 • Auksts gaiss ir dzinēja jaudas atslēga. Gaisa kondicionieris, atdzesējot dzinējā ieplūstošo gaisu, palielina tā blīvumu, kas savukārt palielina skābekļa daudzumu sadegšanas maisījumā.
 • Vairāk skābekļa nozīmē lielāku jaudu. Jo vairāk skābekļa, jo efektīvāk sadeg degviela, atbrīvojot vairāk enerģijas.
 • Palielinās jauda. Atkarībā no modeļa un ekspluatācijas apstākļiem dzinēja jauda var palielināties līdz 5-7 %.

Kondensatora Loma Gaisa Kondicionēšanas Efektivitātē:

Automobiļu kondensatoriem, kas plašāk pazīstami kā radiatoru kondensatori, ir būtiska nozīme gaisa kondicionēšanas sistēmas efektivitātes nodrošināšanā, jo īpaši sporta automobiļos, kuros katrs komponents ir optimizēts, lai nodrošinātu maksimālu veiktspēju. Šis komponents ir atbildīgs par siltuma nodošanu starp automobiļa salonu un ārējo vidi, efektīvi dzesējot saspiesto gaisu, kas nāk no kompresora, pirms tas nonāk dzesēšanas ciklā. Tas ne tikai uztur vēlamo temperatūru salonā, bet arī samazina sistēmas enerģijas patēriņu, uzlabojot kopējo automobiļa efektivitāti trasē.

Ietekme uz degvielas patēriņu:

 1. Vēsuma cena. Gaisa kondicioniera darbināšana palielina degvielas patēriņu, jo daļa motora jaudas tiek patērēta, lai to darbinātu.
 2. Līdzsvara panākšana. Patēriņa pieaugums var būt nenozīmīgs, ja gaisa kondicionieris tiek izmantots apdomīgi, piemēram, ieslēdzot to tikai uz īsu laika posmu vai izmantojot recirkulācijas režīmu.

Efektīva lietošana:

 • Vēss prāts. Neieslēdziet gaisa kondicionieri uz pilnu jaudu uzreiz pēc palaišanas.
 • Pakāpeniska dzesēšana ļaus dzinējam iesilt un uzņemt apgriezienus.
 • Recirkulācija ir jūsu draugs. Pastāvīgas svaiga gaisa padeves vietā izmantojiet recirkulācijas režīmu, kas samazinās kompresora slodzi un ietaupīs dārgo enerģiju.
 • Izslēdzieties, braucot ar lielu ātrumu. Izslēdziet gaisa kondicionēšanas sistēmu, braucot lielā ātrumā, jo tās darbība šādos apstākļos maz ietekmē temperatūru salonā, bet ievērojami palielina degvielas patēriņu.

Gaisa kondicionēšana nav ienaidnieks:

 • Komforts ir koncentrēšanās atslēga. Uzturot salonā komfortablu temperatūru, autovadītājs var izvairīties no karstuma radītiem traucējumiem un labāk koncentrēties uz autoceļa.
 • Veselība ir svarīgāka par visu pārējo. Karstā laikā gaisa kondicionēšana pasargā autovadītāju un pasažierus no pārkaršanas un dehidratācijas, tādējādi palielinot drošību un samazinot kļūdu risku.

Gaisa kondicioniera darbība un bojājumu iemesli

Šīs automašīnas daļas uzdevums ir ne tikai atdzesēt gaisu salonā – gaisa kondicionieris arī attīra un žāvē gaisu, nodrošina tā cirkulāciju. Atšķirībā no istabas gaisa kondicionieriem automobiļu gaisa kondicionieri tiek darbināti ar automobiļa dzinēja enerģiju, un, tā kā transportlīdzeklis regulāri atrodas kustībā, tie ir pakļauti ārējo faktoru negatīvajai ietekmei. Temperatūras svārstības un pastāvīga vibrācija var sabojāt atsevišķas gaisa kondicionēšanas sistēmas sastāvdaļas.

Lai noteiktu sistēmas nepareizas darbības iemeslu, vispirms ir jāizprot tās uzbūve. Informācija par gaisa kondicionieri vietnē autodoc.lv.

Automašīnu ražotāju pētījumi

Daži automobiļu ražotāji ir veikuši pētījumus, kas liecina, ka gaisa kondicioniera izmantošana var samazināt automobiļa paātrinājumu par 0,5 līdz 1 sekundi.

Atsauksmes no sacīkšu braucējiem

Profesionāli sacīkšu braucēji ir norādījuši, ka gaisa kondicioniera izmantošana var nedaudz samazināt viņu kontroles sajūtu pār automašīnu.

Dati par degvielas patēriņu

Pētījumi liecina, ka gaisa kondicioniera izmantošana var palielināt sporta automobiļu degvielas patēriņu par 5-10 %.

Gaisa kondicionēšanas veiktspējas optimizēšana sporta automobiļiem

 1. Kompromiss starp komfortu un veiktspēju:
 • Gaisa kondicioniera izmantošana neizbēgami samazina transportlīdzekļa veiktspēju.
 • Autovadītāja uzdevums ir atrast līdzsvaru starp komfortu un dinamiku, saprātīgi izmantojot gaisa kondicionieri.
 1. Ne visi gaisa kondicionieri ir vienādi:
 • Atkarībā no modeļa un ražotāja gaisa kondicioniera efektivitāte var ievērojami atšķirties.
 • Izvēloties gaisa kondicionieri sporta automobilim, ir svarīgi ņemt vērā tā funkcijas un lietotāju atsauksmes.
 1. Regulāra apkope:
 • Pareiza gaisa kondicionēšanas sistēmas apkope var palielināt tās efektivitāti un samazināt enerģijas patēriņu.
 • Ieteicams regulāri pārbaudīt dzesēšanas šķidruma līmeni, mainīt filtrus un tīrīt radiatoru.
 1. Alternatīvi risinājumi:
 • Pastāv alternatīvi risinājumi sporta automobiļa salona dzesēšanai, piemēram, ventilācija un izpūšana, kas palīdz saglabāt maksimālu efektivitāti.
 1. Pielāgošana:
 • Gaisa kondicionēšanas ietekme uz konkrētu sporta automobili var atšķirties no vispārpieņemtajiem datiem.
 • Lai iegūtu precīzu informāciju, ieteicams veikt testēšanu reālos apstākļos.

Autosporta pasaulē, kur ikviens elements darbojas līdz maksimumam, gaisa kondicionēšana var kļūt ne tikai par greznību, bet arī par īstu sabiedroto.

Šīs sistēmas prasmīga izmantošana ļauj ne tikai saglabāt komfortu karstā laikā, bet arī nedaudz uzlabot automobiļa dinamiskās īpašības.

Ir svarīgi atcerēties par kompromisiem un izmantot gaisa kondicionieri saprātīgi, neaizmirstot par regulāru apkopi.

Vēss prāts un kompetenta pieeja palīdzēs jums pārvērst gaisa kondicionieri par savu sabiedroto ceļā uz uzvaru.