Spāņu braucējam Nani Romam pēc uzvaras sacensību piektajā ātrumposmā ir izdevies atgūt vadību Dakaras rallija kopvērtējumā. Līderu maiņa beidzot notikusi arī motociklu ieskaitē, kur uz pirmo pozīciju pacēlies spānis Marks Koma, ziņo portāls “autoeuro.lv”.

Romas “X-Raid” ekipāža ceturtdien brauca perfekta – kamēr pilots rūpējās par gana lielu vidējo ātrumu, viņa stūrmanis Mišels Perins gādāja par pareizu navigāciju. Rezultātā ātrumposmu no Čilekito uz Tukumanu, kas bija 527 km garš, uzvarētāji mēroga 6 stundās un 37 minūtēs, par 4 minūtēm apsteidzot Žinelu de Viljē. Pirmo veiksmīgo dienu aizvadīja Robijs Gordons, iegūstot trešo vietu.

“F1LV

Tikmēr drāma piemeklēja līdzšinējo līderi Karlosu Sainsu, kurš bija spiests apstāties, jo SMG bagijam radās problēmas ar elektrību. Spānis ātrumposmā pavadīja par stundu ilgāk un tagad viņam būs daudz grūtāk sacensties par uzvaru, lai gan Dakarā vēl priekšā ļoti daudz kilometru. Vairāk nekā 20 minūtes šajā dienā uzvarētājam zaudēja arī Stefans Petransels.

“Iespējams, šis bija grūtākais ātrumposms, ko esam veikuši, kopš Dakaras rallijs notiek Dienvidamerikā,” pēc finiša sacīja Petransels. “Bija daudz bezceļu trases, kas pilna ar kamieļzāli un arī navigācija nebija viegla, kā rezultātā vairākas reizes apmaldījāmies. Nespējām atrast vairākus kontrolpunktus, taču vismaz esam nokļuvuši finišā.”

Kopvērtējumā tagad Nani Roma ar savu “Mini” ir 26 minūtes priekšā komandas biedram Naseram Al-Atijam, kurš pagaidām rāda, šķiet, stabilāko sniegumu un no trešās vietas pakāpies jau uz otro. Trešo pozīciju ieņem argentīnietis Orlando Teranova, Petransels ir ceturtais, bet De Viljē – piektais.

Kad Latvijā jau bija dziļa nakts, finišu beidzot sasniedza arī Antona Grigorova/Māra Saukāna ekipāža, kas startē ar “OSCar”. Viņi dienas uzvarētājam Romam pazaudējuši 3 stundas un 50 minūtes.

Dakaras rallija kopvērtējums pēc 5. posma (auto):

1. Nani Roma (Mini) 19:21:54
2. Nasser Al-Attiyah (Mini) +0:26:28
3. Orlando Terranova (Mini) +0:31:46
4. Stephane Peterhansel (Mini) +0:39:59
5. Giniel de Villiers (Toyota) +0:41:24
6. Carlos Sainz (SMG) +0:59:43
7. Christian Lavieille (Haval) +1:41:50
8. Federico Villagra (Mini) +1:42:42
9. Darek Dabrowski (Toyota) +1:45:58
10. Pascal Thomasse (MD) +2:12:10

Motociklu klasē sportisti ceturtdien veica saīsinātu ātrumposmu, jo bija pamatotas bažas, ka karstums var radīt draudus sportistu veselībai. Jebkurā gadījumā, arī viņiem nācās izturēt ļoti grūtu dienu, kā rezultātā pirmais finišā iebrauca Marks Koma. Trīskārtējais Dakaras čempions šo uzvaru guva, lai gan 10 km garumā nespējis atrast pareizo ceļu. Tagad viņš pakāpies uz pirmo vietu arī kopvērtējumā.

Viens no šīs dienas neveiksminiekiem bija līdzšinējais līderis Žoans Bareda Borts, kurš trasē bija spiests apstāties un pazaudēja vairāk nekā 40 minūtes. Tāpat jau otro dienu pēc kārtas vairāk par 40 minūtēm pazaudēja Sirils Desprē, kurš gan pieļāva vairākas kļūdas navigācijā, gan pārkarsēja motoru. Paulo Gonsalvešam motocikls pat sadega. Frančesko Lopess, kurš vēl dienu iepriekš šķita spējīgs cīnīties par uzvaru, piektajā posmā pazaudējis 50 minūtes. Daudz laika zaudējuši arī Olivers Peins, kurš pēc ceturtā posma vēl bija piektais, un Rubens Farija, kurš dienu uzsāka kā septītais kopvērtējumā.

Komas tuvākais sekotājs šajā dienā bija viņa KTM komandas biedrs un palīgs Hordi Viladoms, kurš pazaudēja 13 minūtes. Līdz ar piektā posma drāmām notikušas visai būtiskas izmaiņas kopvērtējumā, jo, lai gan Bareda Borts atkritis tikai uz otro vietu, viņu no līdera Komas šķir jau 41 minūte. Arī Lopess aizvien trešajā vietā, taču no līdera atpaliek jau 53 minūtes.

Nevar nepieminēt, ka Komam pamatīgi paveicās, jo ātrumposma otrajā daļā viņš apstājās trasē ar tekošu degvielas bāku. Tikai īsi pēc tam organizatori nolēma, ka “dopa” otro daļu karstuma dēļ jāatceļ.

Dakaras rallija kopvērtējums pēc 5. posma (moto):

1. Marc Coma (KTM) 18:45:11
2. Joan Barreda Bort (Honda) +00:41:10
3. Francesco Lopez Contardo (KTM) +00:53:41
4. Jordi Viladoms (KTM) +00:58:58
5. Alain Duclos (Sherco) +01:02:13
6. Kuba Przygonski (KTM) +01:14:27
7. Jeremias Israel Esquerre (Husqvarna) +01:23:30
8. Olivier Pain (Yamaha) +01:27:22
9. David Casteu (KTM) +01:52:41
10 Helder Rodrigues (Honda) +01:58:18

Kvadriciklu klasē līdera godu saglabā Ignacio Kasale ar “Yamaha”, bet tagad viņa tuvākais sekotājs ir Serhio Lafuente, kurš uzvarēja šodienas ātrumposmā.

Smago auto kategorijā posmā uzvarēja “Kamaz” jaunais braucējs Dmitrijs Sotņikovs, kamēr kopvērtējumā aizvien dominē Žerārs de Rojs ar “Iveco”. Tagad viņam kopvērtējumā seko trīs “Kamaz” ekipāžas, kas gan atpaliek visai daudz. Andrejs Karginovs ir otrais, zaudējot 32 minūtes, trešo vietu ieņem Eduards Nikolajevs, kurš atpaliek 1 stundu un 9 minūtes, bet vēl pēc 10 minūtēm seko Sotņikovs.

Piektdien sportisti mēros ceļu no Tukumanas uz Saltu un tā būs pēdējā sacensību diena pirms atpūtas. Motocikliem un kvadriem ātrumposmā būs jāveic 400 km, savukārt vieglajiem auto 424 km. Smago auto ekipāžas ar laika kontroli mēros tikai 156 km. Tas būs noslēgums 2014. gada Dakaras rallija pirmajai daļai.