Monako ir izsmalcināta karaļvalsts, kur notiek ne tikai leģendārais Formula 1 Grand Prix, bet arī izsmalcinātais Amber Lounge, Monte-Carlo Open tenisa turnīrs, jahtu šovs un vēl arī daudzi citi starptautiski atzīti pasākumi.

Tikai 2 km2 teritoriju apdzīvo 30 tūkst. iedzīvotāju, kas ir salīdzināma ar Londonas Haidparka izmēru. Valsts ir otra mazākā pasaulē pēc Vatikāna un arī pati visapdzīvotākā. Jāpiebilst, ka patlaban tiek attīstīts miljardus vērts jūras apbūves projekts, pēc kura pabeigšanas Monako teritorija palielināsies par 20%. Neskatoties uz to, nekustamā īpašuma cenas ir augstākās pasaulē – USD 40 tūkstoši par 1 m2. Monako ir finanšu centrs, kas pārsvarā fokusējas uz bagātības pārvaldīšanu. Pilsētvalstī nav ienākuma nodokļa.

Atskatoties Monako vēsturē, Dženovas tirgotāji bija tie, kas uzbūvēja pirmo Monako fortu 1215.gadā īsi pēc Rīgas dibināšanas. Strauja Monako ekonomiskā izaugsme sākās tomēr tikai 19.gadsimta beigās pēc dzelzceļa līnijas ar Franciju uzbūvēšanas un kazino atvēršanas. Princis Alberts no Grimaldi nama, kura ģimene valda Monako kopš 1297.gada, ir viens no pasaules bagātākajiem monarhiem ar aktīvu vērtību virs miljarda.

“F1LV

Tiesa gan, katrs trešais Monako rezidents arī ir miljonārs, bet miljardiera statusu bez prinča vēl bauda arī 9 citi cilvēki. Piemēram, Atēnās dzimušais 52.gadus vecais biznesmenis Sers Stelioss Hadži-Iannou, kuram pieder aptuveni 30% no Eiropas 5.lielākās aviokompānijas easyJet akciju, ir slavens ar labdarības kokteiļu ballēm, kurās viesu saziedoto naudu viņš pasākuma beigās dubulto. Bagātākā Monako ģimene ir Pastori, kuri nodarbojas ar nekustamo īpašumu biznesu.

Monako gada notikums Nr. 1 pavisam noteikti ir Formula 1 Grand Prix, kas 26.maijā norisināsies jau 77. reizi. Grand Prix notiks paralēli Kannu kino festivālam, kas noteikti piesaistīs arī kinozvaigžņu uzmanību. Divus gadus atpakaļ Formula 1 labdarības balles Amber Lounge viesu sarakstā bija Baywatch Pamella Andersone, bet 2013.gadā Paddock Club pastaigājās Maikls Duglass.

Uzvara Monako esot daudz dārgāka par tiem 25 punktiem, kurus iegūst uzvarētājs, stāsta divkārtējais Monako Grand Prix ieguvējs Deivids Kulthārds. Trase ir sarežģīta, jo sacīkstes notiek ļoti šaurās ar asiem pagriezieniem pārbagātās pilsētas ielās. No uzvarētāja tiek prasīta nepārtraukta koncentrēšanās un katra kļūda maksā ļoti dārgi. Prognozēt uzvarētāju ir praktiski neiespējami, lai gan priekšrocības ir tām komandām, kuru mašīnas vairāk piemērotas mazākiem ātrumiem.

‘Izsmalcināta vieta un vēsturiskas, slavenas sacensības. Unikāla trase. Daudz tiek pievērts uzmanības šim notikumiem. Mašīnām īsti nevajadzētu braukāt pa šīm ielām, bet uzvarētājs šajā unikālajā trasē kļūst par ļoti slavenu cilvēku,’ atzīst Formula 1 pasaules čempions Deimons Hils.

Interesanti, ka neviens no pēdējo 7 gadu Formula 1 pasaules čempioniem nav uzvarējis Monako ielās. Airtona Sennas 6 Monako uzvaras joprojām paliek nesasniedzams mērķis Millennials paaudzes pilotiem, jo pagājušā gada čempionam 34 gadus vecajam Luisam Hamiltonam būtu jāuzvar visos 5 nākamajos Grand Prix, lai pārspētu Sennu. Izskanējušas spekulācijas, ka USD 200 miljonus vērtais Luiss varētu arī Formula 1 tik ilgi vispār pat nepalikt.

Deivids Kulthārds, kurš Monako dzīvo jau 20 gadus uzskata, ka Monako ir kā pērle Formula 1 kalendāra kronī, jo šī ir vienīgā trase pasaulē, kur jau kopš 1920.gada ir notikušas autosacīkstes. Tas ir vēl pirms FIA Formula 1 pasaules čempionāti tika vispār sākti. Sponsoriem ļoti patīk atbalstīt Monako Grand Prix, bet uzvaru piloti uzskata par ārkārtīgi prestižu.

Gatavošanas Monako Grand Prix ierasti jau sākas martā, kad tiek izliktas barjeras apkārt trasei 21 kilometra garumā un arī 20 tūkstošus m2 liels apžogojums. Darbi notiek ļoti ātri un pēc Grand Prix metāla konstrukcijas tiek operatīvi novāktas, nododot tās glabāšanā nākamos 10 mēnešus, lai netraucētu piejūras karaļvalsts iedzīvotāju ikdienas dzīvi.

Amber Lounge īpašniece Sonja Irvaina ekskluzīvā sarunā stāsta, ka Monako esot tiešām izcila vieta kur dzīvot. Viņa ir rezidente karaļvalstī jau 17 gadus. Pilsēta esot ļoti droša un apkārtne patiešām skaista, cilvēki ļoti draudzīgi. Ģērbšanās stilam nav nozīmes, jo varot valkāt gan ļoti smalkas drēbes, gan arī pavisam vienkāršas. Sonjas bērni runā 4 valodās – itāļu, franču, spāņu un angļu, kas raksturīgi starptautiskām pilsētām.

Piektdien 24.maijā viesnīcā La Meridien tradicionāli norisināsies Irvainas vadītā Formula 1 Amber Lounge labdarības balle, kuras nosaukums radies latviešu tirgotā dzintara ietekmē. Viesu vidū būs Princis Alberts, Formula 1 komandu vadītāji un piloti, kā arī veiksmīgi uzņēmēji no visas pasaules. Lielbritānijas Princis Harijs un Chelsea futbola kluba īpašnieks Krievijas-Izraēlas uzņēmējs Romāns Abramovičs, esot bijuši viesu sarakstā iepriekš. Pirms vakariņām un disko-balles notikšot arī labdarības modes skate. Interesanti, ka tērpus demonstrēs ne tikai atkailinātas modeles, bet arī paši Formula 1 piloti. Iepriekš gan nav izdevies redzēt Luisu Hamiltonu, taču Daniels Rikijardo bieži ir manīts uz mēles.

Kanādiešu dizaineris Kristofers Beitss ir izvēlēts par šī gada tērpu piegādātāju pilotu parādei uz mēles 12.modes šovā. Beitss ir ieguvis vairākas starptautiskas balvas modes industrijā un arī tiek uzskatīts par vienu no 100.ietekmīgākajiem kanādiešiem, kurš ģērbj Holivudas zvaigznes un slavenus sportistus. Amber Lounge oficiālo sponsoru sarakstā šogad ir Globe Air, Arctic Blue Gin, Global Hair and Makeup un Sparkling Van. Savukārt, visi saziedotie līdzekļi tiks novirzīti trīskārtējā Formula 1 čempiona Džekija Stjuarta labdarības fondam.

Monako aprīļa sākumā tradicionāli notiek arī Monte-Carlo Open tenisa turnīrs, kurš tiek uzskatīts par Roland Garros un Vimbldonas sagatavošanās turnīru vīriešiem. Jāpiebilst gan, ka paši mači notiek ārpus karalistes Francijas teritorijā netālu no izsmalcinātās Monte-Carlo Bay viesnīcas.

Vērts arī Monako apmeklēt septembrī, kad norisinās Monako jahtu šovs. Pilsētas osta pārpildās ar lielāka un mazāka izmēra jahtām, un notiek darījumi. Plaši pārstāvēti tādi luksus jahtu ražotāji ka Riva, Sunseeker un Princess. Daži no modeļiem ir patiešām unikāli un pārbagāti ar augstām tehnoloģijām, gluži kā Formula 1 mašīnas. Jāpiebilst, ka viesnīcu uz Grand Prix rezervēt ieteicams vismaz gadu iepriekš.