Latvijai ir gods rīkot pasaules rallijkrosa čempionāta posmus jau kopš 2016. gada. Šai laikā Rīgā pulcējušies daudzi spoži braucēji. Sākot ar rallija leģendām Sebastjēnu Lēbu un Peteru Solbergu, turpinot ar triku meistaru Kenu Bloku, F1 braucēju Aleksu Vurcu… Astoņos piegājienos salonautomobiļu zvaigzne Timo Šeiders vēl nekad nav sasniedzis finišu fināla braucienam Biķernieku trasē. Pagājušajā nedēļas nogalē palikšana bešā bija īpaši sāpīga.

Ātruma ziņā nedēļas nogale bija ļoti laba. Mēs varam būt uz pjedestāla, bet vēlreiz pamest trasi bez trofejām ir nomācoši. Man ļoti žēl puišus, kas strādā komandā. Viņi raujas, melnām mutēm, cauru dienu un nakti, bet beigās nevaram neko parādīt. Žēl gan par sevi, gan komandu,” pēc Ferratum World RX of Rīga sacensībām intervijā portālam F1.LV stāsta Timo Šeiders.

Viens no čempionāta pieredzējušākajiem braucējiem Rīgā četras reizes iekļuvis pusfinālos, vēl divas reizes punktos, tomēr tehnika regulāri liegusi pacīnīties par ko vairāk. Sezonas ievadā Katalonijā bija redzams, ka “Münnich Motorsport” komanda ir pamatīgi pietuvojusies līderiem ātruma ziņā, taču pusfinālā Šeiders iekļuva starta avārijā. Potenciālu neizdevās īstenot arī Francijā, kad tehniskas problēmas atstāja vācieti sestajā vietā. Latvijā viss varēja mainīties. Timo iekļuva finālā abās dienās. Sestdien no fināla nācās izstāties, bet svētdien mašīnu pat neizdevās nogādāt uz izšķirošā brauciena starta līnijas.

Ar stūres pastiprinātāja problēmām mocījāmies gan Francijā, gan sestdien Rīgā, tas arī bija iemesls, kādēļ nestartēju svētdienas finālā. Būtu varējis izcīnīt otro vietu, bet svētdien pat netiku uz starta. Šī nav nekāda jauna problēma, jo ar to cīnījāmies jau pērn. Diemžēl, tas ir ārējais sadarbības partneris. Mokāmies ar kvalitāti. Pie jauna pagaidām neesam tikuši, tādēļ jāsadzīvo ar to, kas ir. Pusass nav tāda lieta, ko varētu mainīt uz katru braucienu.

Timo Šeidera mašīna īsi pirms starta, Foto: Edgars Beļakovs / F1.LV

Ar “Münnich Motorsport” komandu sadarbību Šeiders sāka jau 2015. gadā Barselonā, bet pēdējos divos gados aizvadīja pilnu sezonu abas reizes sezonu kopvērtējumā noslēdzot labāko desmitniekā. “Precīzi zinām vājos punktus, bet neko nevaram darīt lietas labā, ja nu vienīgi atrast jaunu piegādātāju. Tas nav mūsu spēkos, taču zinu, ka tā ir daļa no sacensībām un zaudēumi tajās nāk daudz biežāk kā uzvaras. Ļoti būtu vēlējies tikt pie trofejas.

Rīgas dubultposmā Šeiders tika pie jauna komandas biedra – Matiasa Ekstroma. Šī gan nav pirmā reize, kad abi talantīgie braucēji pārstāv vienu komandu. No 2007. līdz 2012. gadam viņi bija komandas biedri DTM (Vācijas salonautomobiļu čempionātā) “Abt Sportsline” sastāvā. Zīmīgi, ka šīs sadarbības laikā Ekstroms kļuva par čempionu 2007. gadā, bet divas sekojošās sezonas nepārspēts palika Šeiders.

“Man šeit bijušas vairākas jautras ballītes ar Johanu Kristofersonu un dažiem citiem braucējiem.” / Timo Šeiders

Bija patīkami atkal strādāt kopā ar Matiasu. Viņš ir pasaules čempions rallijkrosā. Viņš zin, kas notiek savā otrā komandā ar “Audi”, runājām par regulējumiem. Dažās jomās viņa piegājiens atšķiras. Redzot, kā mūsu sezona sākās un kur bijām pērn, tuvojamies līderiem. Esam veikuši nelielus uzlabojumus, par ko esmu priecīgs. Viņa atrašanās komandā uzstādīja lielisku latiņu arī man. Ātruma ziņā turēju viņam līdzi. Man nepaveicās tik ļoti ar izlozi un riepu taktiku. Ceram, ka kādā brīdī beidzot izdzīvosim sacensības līdz galam.

Sestdien četru kvalifikāciju summā Ekstroms sasniedza trešo labāko punktu summu, kamēr Šeiders palika sestais. Caura riepa liedza Ekstromam iekļūt finālā, kamēr Šeiders, pēc Gronholma un Kristofersona sadursmes startā, uz brīdi nonāca otrajā vietā pirms jau minētā stūres pastiprinātāja defekta. Svētdien abi “Seat Ibiza” braucēji kvalifikācijā iekļuva labāko pieciniekā. Pēc Šeidera tehniskajām likstām Ekstroms finišā palika ceturtais, līdz ar to komanda netika pie kārotajām trofejām.

Timo Šeiders cīnās par vietu, dodoties pirmajā pagriezienā. Biķernieku trasē apdzīt nav viegli, tādēļ startam ir liela nozīme, Foto: Edgars Beļakovs / F1.LV

To, kuros no atlikušajiem pasaules čempionāta posmiem startēšu, noteiks komanda. Jārēķinās, ka vienība startē arī WTCR, kas mazliet apgrūtina manu programmu. Centīsimies tikt uz Spa un ļoti vēlos braukt savās mājās Vācijā. Esmu diezgan drošs, ka no loģistikas viedokļa nāksies izlaist Portugāli. Ceru, ka būs vēl kāda viena vai divas labas izdevības,” ar atlikušās sezonas plāniem dalās Šeiders.

“Münnich Motorsport” komanda šogad startē arī Eiropas čempionātā. Vienības vadītājs Renē Minnihs pēc uzvaras Francijā uz Rīgas posmu nedevās, kamēr viņa draudzene Mendija Augusta palika bez kārotā pusfināla. Mašīnas ar iekšdedzes dzinēju vienība nākamsezon varēs izmantot Eiropas čempionātā, taču prestižākajā World RX ieskaitē gaidāmas ievērojamas izmaiņas, jo benzīnu aizstās elektrība.

Jaunās tehnoloģijas arvien biežāk redzamas uz pilsētu ielām un straujiem soļiem ienāk arī autosportā. Pērn Jānis Baumanis Biķernieku trasē finišēja otrais Projekt E čempionāta posmā, bet šosezon Reinis Nitišs sevi spoži pieteica RX2e čempionātā ar otro vietu Francijā.

Arī Timo Šeiders ir pozitīvi noskaņots pirms gaidāmajām pārmaiņām. “Pasaule mainās. Mums visiem ir jāpielāgojas. Man šķiet, ka rallijkrosam vajadzēja kļūt elektriskam jau pirms vairākiem gadiem. Diemžēl apstākļi to neļāva. Tagad mums ir otrā izdevība. Ceru, ka rallijkross nonāks tajā līmenī, kādā tam vajadzētu būt, jo visi šeit uzskata, ka rallijkross ir aizraujošākais autosporta veids pasaulē. Kļūstot elektriskam, tam ir visas iespējas par tādu tiešām kļūt, piesaistot jaunus ražotājus. Jaunie organizatori dara visu iespējamo, lai veiktu šo soli. TV translācijas kļūst arvien vērtīgākas, jo uzņemtie kadri kļūst arvien interesantāki, taču mums vēl tāls ceļš ejams, lai pierādītu cilvēkiem, ka rallijkross ir kas īpašs.

Viens no galvenajiem aspektiem, kas šobrīd atgrūž ierastos rallijkrosa fanus, kā arī traucē jaunu līdzjutēju piesaistei, ir zemais dalībnieku skaits. Rīgā pasaules čempionāta ieskaitē piedalījās tikai 11 dalībnieki, nodrošinot vietu pusfinālā katram, neatkarīgi no kvalifikācijas rezultātiem. Timo Šeiders neslēpj, ka tēriņi šobrīd ir lieli un arī nākamais gads nebūs medusmaize.

Šis ir pārejas periods. Mēs zinām, ka 2022. gads būs brīdis, kad rallijkross kļūs elektrisks. Puiši, kas te bijuši gadiem, patur mašīnas un sacenšas līdz brīdim, kad sekos pārmaiņas. Beidzot esam tās sagaidījuši. Visiem ir problēmas ar naudu. Ir rūpīgi jāseko, kur ieguldīt līdzekļus. Šis būs liels solis visiem. Tas būs aizraujoši, bet dārgi, līdz ar to jābūt gudriem ar savām investīcijām.

Gaidot startu… Timo Šeiders motorsportā var lepoties ar spožu CV, taču World RX pirmā uzvara vēl kādu brīdi būs jāpagaida, Foto: Edgars Beļakovs / F1.LV

Sarunas noslēgumā 42 gadus vecais vācu sportists neslēpj prieku par iespēju viesoties Latvijas galvaspilsētā. “Man allaž paticis Rīgā, jo cilvēkiem patīk sacīkstes šeit. Tribīnēs var redzēt emocijas. Prieks, ka fani varēja doties arī uz braucēju parku. Atmosfēra te allaž bijusi lieliska, kā arī restorāni ir izcili. Pēc sacensībām Vecrīgā mums ir kopīgās komandas vakariņās. Man šeit bijušas vairākas jautras ballītes ar Johanu Kristofersonu un dažiem citiem braucējiem,” nosmej Šeiders.

“Man šķiet, ka rallijkrosam vajadzēja kļūt elektriskam jau pirms vairākiem gadiem. Diemžēl apstākļi to neļāva. Tagad mums ir otrā izdevība.” / Timo Šeiders

Latvieši ir traki, pozitīvā ziņā. Man patīk traki cilvēki. Sacensību rītā paskatījos ārā pa savas viesnīcas logu un redzēju trīs puišus peldšortos, dodoties peldēt upē. Domāju, ko tie trakie dara, bet cilvēkiem patīk izklaidēties. Arī es vēlos atgriezties Latvijā.

Neraugoties uz Zviedrijas posma izlaišanu, Šeiders kopvērtējumā ar 64 punktiem atrodas septītajā vietā. Līdz sezonas beigām palikuši četri posmi – 9. un 10. oktobrī Spa trasē, nedēļu vēlāk Montalegrē, bet noslēgums 28. un 29. novembrī risināsies leģendārajā Nirburgringā, kur pasaules rallijkrosa čempionāta sacensības nekad nav notikušas.