Ar uzvaru Sanpaulu GP izcīņā Brazīlijā Luiss Hamiltons kļuva par ceturto braucēju F1 vēsturē, kurš uzvarējis pēc starta pozīciju soda saņemšanas, atkārtojot Džekija Stjuarta (Lielbritānija 1969), Kimi Raikonena (Japāna 2005) un Džensona Batona (Ungārija 2006) sasniegumu.

Cīņā par uzvaru Hamiltonam nācās apsteigt Maksu Verstapenu, kurš ļoti agresīvi centā snosargāt savu pozīciju. Šī bija trešā Grand Prix izcīņa, kurā starta kārtību nosaka sprinta brauciens. Atšķirībā no abām iepriekšējām reizēm Lielbritānijā un Itālijā, šoreiz abi titula kandidāti izvairījās no sadursmes.

Bieži negadās redzēt, kad braucējs uzvar sacīkstēs no tik zemas starta pozīcijas. Tiesa gan, Hamiltons nav pirmais, kurš šogad triumfē, startējis sacīkstēs no desmitās vietas. Estebanam Okonam tas izdevās Ungārijā, bet pirms tam tas paveikts vēl deviņas reizes. No aktīvajiem braucējiem no 10. pozīcijas izdevies uzvarēt arī Kimi Raikonenam (Beļģija 2004) un Danielam Rikjardo (Azerbaidžāna 2017).

Grafiks: Pirelli

26 reizes par Grand Prix uzvarētājiem ir kļuvuši braucēji, kas startē vēl zemāk. Luisam Hamiltonam tas izdevās 2018. gadā Vācijā. Protams, šo panākumu īpašu padara fakts, ka turpat Brazīlijā dienu iepriekš Hamiltons sprinta braucienā aizcīnījās no 20. vietas līdz piektajai. Rekords uzvarai no zemākās starta pozīcijas pieder Džonam Vatsonam, kurš “McLaren” sastāvā triumfēja 1983. gadā Longbīčā, startējis no 22. pozīcijas.

Sprintā pie panākuma tika otrs “Mercedes” braucējs Valteri Botass. Gan viņam, gan Maksam Verstapenam šogad notikušajos trīs sprintos kopā izdevies iekrāt 7 punktus. Hamiltons sestdienās ticis pie trim punktiem, bet pa vienam punktam nonāca pie Daniela Rikjardo un Karlosa Sainca. Neviens braucējs vēl nav spējis uzvarēt gan sprintā, gan svētdienas sacīkstē vienā nedēļas nogalē.

Grafiks: Pirelli

Šī bija 58. reize, kad uzvar kāds no “Mercedes” tandēma Hamiltons-Botass braucējiem. Viņi panākuši citu leģendāru pāri – Mihaelu Šūmaheru un Rubensu Barikello, kuri arī no 2000. līdz 2005. gadam, startējot vienā komandā, guva 58 panākumus. Zīmīgi, ka Valteri Botasam šī bija ceturtā pole position šosezon. Viņš šogad startējis no pirmās pozīcijas biežāk kā Luiss Hamiltons.

Luiss Hamiltons, Makss Verstapens un Valteri Botass ir biežākais kopīgais trio uz F1 goda pjedestāla. Tieši šie braucēji savā starpā trofejas un šampanieti sadalījuši jau 19 reizes. Tieši šādā komabinācija, kāda bija vērojama Brazīlijā (Hamiltons pirmais, Verstapens otrais, Botass trešais), pieredzēta sesto reizi. Biežāk pjedestālu rotājis vien trio šādā secībā: 1. Hamiltons, 2. Rosbergs, 3. Fetels.

Botass “Mercedes” un Verstapens “Red Bull” sastāvā kāpuši uz pjedestāla vienādu skaitu reižu (57). Pirms ienākšanas “Mercedes” komandā, Valteri guva atzīstamus rezultātus ar “Williams”, kas arī izmanto vācu autoražotāja dzinējus. Kopumā Botass izcīnījis 66 pjedestālus, startēdams formulās ar “Mercedes” dzinēju. Viņam izdevies apsteigt Sebastianu Fetelu ar “Renault”. Ir tikai divas veiksmīgākas braucēja un dzinēju piegādātāja kombinācijas (Hamiltons 179 ar “Mercedes”, Šūmahers 116 ar “Ferrari”).

Karloss Saincs finišēja 6. vietā, atnesdams “Ferrari” komandai vērtīgus punktus cīņā par 3. vietu konstruktoru kausā. Spānis gan nekad vēl nav izcīnījis uzvaru. Pēc Sanpaulu GP viņu šķir tikai 9,5 punkti no Niko Hulkenberga, kuram pieder rekords – visvairāk punktu (521) bez uzvarām.

Pēc sadursmes ar Saincu sacīkšu startā ar cauru riepu palika Lando Noriss. Pēc “McLaren” dubultuzvaras Moncā nākamajos piecos posmos viņš finišējis starp septīto un desmito vietu. Noriss ir vienīgais kopvērtējuma Top 10 braucējs, kurš pēdējo divu mēnešu laikā nav spējis finišēt labāko sešiniekā.

Otrs “McLaren” pārstāvis Danielam Rikjardo pirmoreiz 35 sacīkšu laikā izstājās. Viņam bija izdevies sasniegt otru garāko sēriju finišētajos Grand Prix. Rekordists šai rādītājā ir Luiss Hamiltons ar 48 secīgiem finišiem līdz pērn viņam nācās izlaist Sakiras Grand Prix. Toreiz Hamiltonam pārtrūka vēl viena rekordsērija – viņš bija startējis 265 secīgus Formula 1 posmus. Brazīlijā Rikjardo pakāpās uz otro vietu šai rādītājā ar 207 secīgiem startiem, apsteidzot Niko Rosbergu. Šogad visos posmos finišējuši tikai Karloss Saincs un Antonio Džiovinaci.

Trešoreiz šosezon abi “Haas” braucēji finišē ar Ņikitu Mazepinu priekšā Mikam Šūmaheram. Zīmīgi, ka visos trīs gadījumos Mazepins tika pie 17. vietas, bet Šūmahers pie 18. vietas.

Sanpaulu GP – ātrākie apļi

Grafiks: FIA