Saūda Arābijā vien pāris gadus norisinās F1 pasaules čempionāta posms, bet šīs valsts autosporta funkcionāri jau iecerējuši, ka kāda no lielajām komandām nākotnē tur izvietos savu bāzes vietu. Tālākās nākotnes mērķi ir ļoti ambiciozi, ieskaitot kāda šīs valsts pilota kļūšanu par F1 čempionu.

Saūda Arābija autosportā ienākusi ar vērienu – jau vairākus gadus tur norisinās Dakaras rallijs, tāpat tiek rīkots viens no “Formula E” čempionāta posmiem, bet kopš 2021. gada arī F1 sacensības. Šobrīd autosporta jomā tiek investēti milzīgi līdzekļi, tostarp celta jauna trase un ap to esošā infrastruktūra, kas ietver milzīgu izklaides pilsētu. 2024. gadā Saūda Arābijā arī plānots rīkot pasaules rallija čempionāta posmu.

Saūda Arābijas Automobiļu un Motociklu federācijas prezidents princis Halids Bin Sultans Al Faisals neslēpj, ka 15 gadu laikā ir mērķis šo valsti padarīt par līdzīga mēroga autosporta centru, līdzinoties Apvienotajai Karalistei. Kā zināms, septiņas no desmit F1 komandām bāzējas tieši Anglijā, tāpat kā aptuveni 4300 uzņēmumi, kas nodarbojas ar dažādu produktu piegādi čempionāta vajadzībām.

“Mēs gribam izveidot līdzīgu autosporta centru,” Al Faisals stāsta intervijā žurnālam “Motor Sport”. “Mums ir lieli uzņēmumi, kas nākotnē var palīdzēt motoru sportam.”

Šobrīd investori no Saūda Arābijas ir līdzīpašnieki vairākās F1 komandās. Nākotnē kāda no šīm komandām, iespējams, tā varētu būt “McLaren”, savu bāzi pārcels uz šo valsti.

“Uz to mēs ceram un pie tā strādājam,” skaidro federācijas prezidents. “Ceru, ka atvedīsim pie sevis vienu no lielajiem ražotājiem. Šobrīd mēs ejam šajā virzienā, ņemot vērā investīcijas, ko ieguldām automobiļu sfērā. Privātajiem investoriem pieder daļas “McLaren” un “Aston Martin” komandās. Ceru, ka mēs spēsim piesaistīt viņu bāzes rūpnīcas uz Saūda Arābiju vai arī nolīgt cilvēkus, kas palīdzēs mums ražot mašīnas vai tehnoloģijas un radīt savu intelektuālo īpašumu.”

Saūda Arābijas mērķi ir plaši un ļoti ambiciozi, skaidro Al Faisals.

“Mums ir 20 gadu programma, ko, cerams, uzsāksim šogad vai nākamgad,” viņš atklāj. “Mūsu mērķis nav tikai rīkot starptautiskas sacensības, mēs gribam iesaistīties plašāk. Gribam, lai mums ir inženieri, mehāniķi, mēs paši gribam ražot mašīnas un būt kreatīvi. Gribam, lai mums ir pašiem savs pilots, kurš varētu cīnīties par F1 titulu, kas varētu cīnīties “MotoGP”. Mēs daudz investējam infrastruktūrā, ceļot trases. Gribam izveidot savas akadēmijas, lai būtu vēl vairāk iesaistīti. Gribam Saūda Arābijas komandas ar Saūda Arābijas braucējiem, vai arī citu valstu braucējus, kas startē Saūda Arābijas komandās. Tas vēl ir tālu priekšā, bet ceru, ka šos mērķus spēsim īstenot līdz 2030., 2035. vai 2040. gadam.”