Čempionu sacīkstes (Race of Champions) šajā nedēļas nogalē kārtējo reizi ļaus vienkopus redzēt spožākās motorsporta zvaigznes no visas pasaules. Lai gan šāda veida pasākums radies salīdzinoši nesen, tomēr ātri vien iesakņojies fanu sirdīs kā vieta, kur uz saviem elkiem palūkoties daudz atbrīvotākā gaisotnē.

Vēsture

Čempionāta pirmsākumi meklējami 1988. gadā, kad, godinot 1986. gadā Korsikas rallijā bojā gājušo Henri Toivonenu, kā arī atzīmējot 10 gadus kopš Pasaules Rallija čempionāta (WRC) pilotu kausa izveidi, uz kopīgām sacensībām tika uzaicināti visi astoņi braucēji, kas šai laikā (no 1979. līdz 1988. gadam) bija kļuvuši par čempioniem. Pasākumā, kurā tika izmantotas 6 dažādi auto modeļi, somu finālā Juha Kankunens pārspēja Timo Salonenu, kļūstot par pirmo čempionu sacīkšu uzvarētāju.

Ar laiku sacensības, kas kopš tās reizes notika katru gadu, piesaistīja arvien vairāk braucēju uzmanību ne tikai no rallija aprindām. 1999. gadā pirmo reizi tika rīkots arī nāciju kauss, par kura uzvarētājiem sīvā cīņā ar spāņu braucējiem kļuva somi – Tomi Makinens, JJ Lehto un Kari Tjainens.

2004. gadā, kad formulu braucēju skaits jau bija pārsniedzis rallija leģendu skaitu, debiju piedzīvoja arī togad septīto F1 titulu ieguvušais Mihaels Šūmahers. Braucēji tika sadalīti divos nosacītos zaros – formulu un rallija braucējos. Pirmajā līdz finālam tika Šūmahers un tobrīd vēl maz zināmais Heiki Kovalainens, kurš “Ferrari 360 Modena” mašīnā pārspēja vācieti un finālā arī Sebastianu Lēbu, kļūstot par pirmo čempioni, kas nenāk no rallija pasaules.

Lai gan Šūmaheram tā arī ne reizi čempionu sacīkstēs uzvarēt neizdevās, tomēr no 2007. līdz 2012. gadam Vācija, kuru bez Šūmahera pārstāvēja arī Sebastians Fetels, uzvaras laurus plūca 6 reizes pēc kārtas, pārliecinoši kļūstot par veiksmīgāko nāciju pasākuma vēsturē. Individuāli veiksmīgākais bijis Didjē Oriols, kurš deviņdesmitajos gados guva 4 uzvaras. Viņa tuvākie sāncenši Matiass Ekstrems un Sebastians Lēbs šogad sacensībās nepiedalās.

2013. gadā sacīkstes pagaidām vienīgo reizi tika atceltas. Tās bija paredzēts rīkot Taizemes galvaspilsētā Bangkokā. Tas sakrita ar valstī notiekošajiem politiskajiem nemieriem. Risinājums netika rasts un togad Race of Champions izpalika.

Gads Čempionu čempions Nāciju kausa ieguvēji
Nācija Sastāvs
2014 Deivids Kulthards Ziemeļi Toms Kristensens
Peters Solbergs
2013 Sacensības tika atceltas
2012 Romēns Grožāns  Vācija Mihaels Šūmahers
Sebastians Fetels
2011 Sebastians Ožjērs  Vācija Mihaels Šūmahers
Sebastians Fetels
2010 Filipe Albukerke  Vācija Mihaels Šūmahers
Sebastians Fetels
2009  Matiass Ekstrems  Vācija Mihaels Šūmahers
Sebastians Fetels
2008  Sebastiens Lēbs  Vācija Mihaels Šūmahers
Sebastians Fetels
2007  Matiass Ekstrems  Vācija Mihaels Šūmahers
Sebastians Fetels
2006  Matiass Ekstrems  Somija  Heiki Kovalainens
 Markuss Gronholms
2005  Sebastiens Lēbs Skandināvija Toms Kristensens
 Matiass Ekstrems
2004  Heiki Kovalainens  Francija Žans Alezī
 Sebastiens Lēbs
2003  Sebastiens Lēbs Zvaigznes Fonsi Njeto
Kristiano da Mata
Žils Panici
2002  Markuss Gronholms ASV Džimmijs Džonsons
Džefs Gordons
Kolins Edvardss
2001  Hari Rovanpera Spānija Hesuss Purass
Rubens Hauss
Fernando Alonso
2000  Tomi Makinens  Francija Redžī Lakoni
Ivans Mellers
Žils Panici
1999  Didjē Oriols  Somija  Tomi Makinens
JJ Lehto
Kari Tjainens
1998 Kolins Makrejs Nenotika
1997 Karloss Sainss
1996  Didjē Oriols
1995  Fransuā Delekūrs
1994  Didjē Oriols
1993  Didjē Oriols
1992  Andrea Agini
1991  Juha Kankunens
1990  Stigs Blomkvists
1989  Stigs Blomkvists
1988  Juha Kankunens

Braucēji

2015. gada RoC dalībnieku sastāvs
Austrālija Daniels Rikjardo Miks Dūens
Ziemeļi Peters Solbergs Toms Kristensens
Brazīlija Felipe Masa Nelsons Pikē Jr.
Anglija I Endijs Priols Džeisons Pleito
Anglija II Džensons Batons Alekss Bankombs
Zvaigznes Romēns Grožāns Horhe Lorenco
Vācija Sebastians Fetels Niko Hilkenbergs
Skotija Deivids Kulthārds Sūzija Volfa
Amerika Hosē Marija Lopess Raiens Hanters-Rejs
Jaunie Paskāls Verleins Džolions Palmers

Interesanti, ka šosezon starp 20 braucējiem nav atrodams neviens aktīvs WRC braucējs. Tiesa gan, pēdējo 12 gadu laikā par čempioniem kļuvuši tikai Sebastians Lēbs un Sebastians Ožjērs. Skatītāju acis priecēs 2003. gada WRC čempions Peters Solbergs, kurš gan pēdējos 2 gadus ar lieliskiem panākumiem startē rallijkrosā.

Starp dalībniekiem atrodami arī šīs sezonas DTM, WTCC, Formula E un Moto GP čempioni – Paskāls Verleins, Hosē Marija Lopess, Nelsons Pikē Jr., Horhe Lorenco, kā arī pagājušā gada čempionu čempions Deivids Kulthards.

Skatītājiem būs iespēja vērot arī vairākus F1 braucējus – Danielu Rikjardo, Felipi Masu, Sebastianu Fetelu, Džensonu Batonu, Romēnu Grožānu, Džolionu Palmeru, kurš čempionātam pievienosies nākamsezon, kā arī šīs sezonas Lemānas 24 stundu uzvarētāju Niko Hilkenbergu.

Norise

Sacensības, kas šogad risinās Londonas olimpiskajā stadionā, sāksies piektdien pl. 20:30 pēc Latvijas laika. Pl. 21:00 norisināsies “TAG Heuer” rīkotais slavenību prasmju pārbaudījums, bet 22:00 tiks dota zaļā gaisma nāciju kausam, kur savu titulu centīsies nosargāt Ziemeļu komanda ar Peteru Solbergu un Tomu Kristensenu. Tiek plānots, ka sacensības ilgs 3 stundas, tomēr šādos pasākumos var gadīties nelielas laika nobīdes. Sestdien pasākums sāksies pl. 16:00, bet sacensību nagla – individuālās sacensības notiks no pl. 17:00, bet divarpus stundas vēlāk plānotas kartinga sacensības. Dažādu apstākļu dēļ programmā ir iespējamas nelielas izmaiņas.

Šogad organizatori izlēmuši izmantot 8 dažādus auto modeļus. “Mercedes AMG GT S” lielai daļai līdzjutēju ierasts vērot nelielā ātrumā, jo tā tiek izmantota kā F1 drošības mašīna. Sacensībās tiks izmantotas arī ņiprais “Ariel Atom Cup”, dažādi bagiji, kā arī īpaši šim pasākumam radītā “ROC car”. Ar pilnu spēkratu sarakstu, kā arī to tehniskajiem datiem iespējams iepazīties čempionāta oficiālajā mājaslapā.

Ja vēlaties baudīt šo pasākumu klātienē, biļešu cenas variē, sākot no aptuveni 20 līdz 150 britu mārciņām. Tās iespējams iegādāties šeit.

Šajā nedēļas nogalē bez čempionu sacīkstēm arī sezonas noslēgums WTCC, kur čempionāta liktenis jau izšķirts. Bahreinā pēdējais posms WEC čempionātā, kur rokas stiepiena attālumā no titula ir “Porsche” ekipāža ar Marku Vēberu, Brendonu Hārtliju un Timu Bernāru, bet NASCAR titulu savā starpā noskaidros “Chevrolet” braucēji Kevins Hārviks, Džefs Gordons, Martins Truē Jr., kā arī “Toyota” pārstāvis Kails Bušs. Latviešu faniem pēdējā iespēja šosezon darbībā redzēt Haraldu Šlēgelmilhu.

7 KOMENTĀRI

  1. Nelielas izmaiņas: Horhem Lorenco pēc Moto GP titula iegūšanas svinībām ir otrās pakāpes apdegumi, kas viņam liegs piedalīties šai pasākumā. Lorenco aizvietos šī gada ELMS LMP3 klases (tā pati, kurā 3. vietu šosezon izcīnīja Konstantīns Calko) čempions Kriss Hojs, kura kontā arī sešas olimpiskās zelta medaļas treka riteņbraukšanā. Pēdējās divas gūtas tieši Londonas Olimpiskajā stadionā.

      • Vutnāns k-gs kārtējo reizi palaida garām lielisku iespēju paklusēt.

        Atļaujiet Jums ieteikt viena gudra cilvēka viedokli šai sakarā –

        WE ARE MASTERS OF THE UNSAID WORDS, BUT SLAVES OF THOSE WE LED SLIP OUT.

        /Vinstons Leonards Spensers-Čērčils/

  2. ….skatījos, skatījos šo pasākumu…. kāda starpība – sekundes vai braucieni – dominante ir un paliek dominante….to es sacīju ar zināmu zemtekstu un ironiju sakarā ar to, ka vienā pasākumā mēs čīkstam par cīņu neesamību un dominantēm , bet citā par to pašu priecājamies…. Fetels malacis -bet tur tā starpība – vai tā dominante ir pelnīta vai nepelnīta……