Pasaules rallijkrosa čempionāts šajā nedēļas nogalē atklās jaunas teritorijas – pirmoreiz sacensības risināsies Amerikas Savienotajās Valstīs. Precīza trases atrašanās vieta daudziem motorsporta faniem jau zināma – Ostinā esošais ‘Circuit of the Americas’ sezonas laikā uzņem arī Formula 1 un pasaules izturības sacīkšu čempionātus.

Dalībnieku sastāvs šajā nedēļas nogalē gan nav pats kuplākais – dalību pieteikuši tikai 15 regulārie sezonas braucēji. Cīņas Eiropas čempionātā jau noslēgušās, bet RX2 uz Ostinu nedosies. Tas gan nenozīmē, ka skatītājiem netiks sniegta cita odziņa – šogad izveidotajā ARX čempionātā jānoskaidro titula ieguvējs, kā arī jābauda ARX2 cīņas.

Vienīgais Latvijas pārstāvis pasaules čempionātā būs Jānis Baumanis. Pēc diviem neveiksmīgiem startiem Loekā un Rīgā Jānis ir apņēmības pilns likt punktu melnajai svītrai un pacīkstēties par iekļūšanu finālā, kas viņam jau izdevās otrajā Ziemeļamerikas posmā Truā-Rivjērā.

Grafiks: FIA
“F1LV

Trasei ir uzskatāma par vienu no kalendāra anomālijām. Tā ir pārliecinoši īsākā trase kalendārā – kopgarums sasniedz tikai 812 metrus. Daudz ātru un tehnisku līkumu ar vairākām seguma maiņām radīs aizraujošu izaicinājumu braucējiem. Par īpatnējāko iezīmi uzskatāma starta estakāde. Pēc ieskriešanās braucēji uzsāks cīņu caur džokera sekciju pirms atgriezīsies pamata aplī. Šī sekcija atrodas uzreiz pēc ļoti īsas starta – finiša taisnes, radot papildus galvassāpes braucēju spoteriem. Trases asfalta posmi sevī ietver daļu no Formula 1 trases konfigurācijas.

Paredzams, ka garajās taisnēs trases vidusdaļā visvairāk izpaudīsies rūpnīcu komandu pārākums. “Volkswagen” izskatās neapturami it visur. Lai gan Johans Kristofersons vairākkārt izteicies, ka necenšas par katru cenu uzvarēt – galvenais uzdevums esot nodrošināt pietiekami daudz punktus, vislabākais veids kā krāt punktus ir uzvaras. Pērn redzējām zviedru sportistu ieslēdzam augstākos apgriezienus jau pēc titula nodrošināšanas. Lai kļūtu par divkārtēju čempionu Kristofersonam no Amerikas jāaizbrauc ar vismaz 60 punktu pārsvaru pār tuvāko sekotāju. Šobrīd tas sasniedzis 73 punktus, līdz ar to 17 punkti (piemēram, 5. vieta kvalifikācijā, 3. vieta pusfinālā, 6. vieta finālā) būs pietiekami, lai atstātu konkurentus bez matemātiskām izredzēm.

Viens no Kristofersona konkurentiem, protams, ir viņa komandas biedrs Peters Solbergs. Abiem kopīgi ir iespēja nodrošināt “PSRX Volkswagen Sweden” uzvaru komandu ieskaitē.

Pēdējos posmos lieliskus rezultātus uzrādījuši “Audi” pārstāvji – Andreass Bakeruds un Matiass Ekstroms izcīnīja otro vietu attiecīgi Francijā un Latvijā, kamēr “Peugeot” braucēju stabilitāte ļāva pēdējā posma finālā redzēt pat trīs franču rūpnīcas mašīnas. Aizvien biežāk šajās cīņās sāk iejaukties arī “GCK” un “GRX” komandas ar saviem “Renault” un “Hyundai” spēkratiem.

Grafiks: FIA World RX

Peters Solbergs: “Devos uz trasi jau gada sākumā, kad tā tika prezentēta. Tā izskatās ļoti labi. Tā būs ļoti ātra, kas braucējiem vienmēr ir paticies, turklāt mūs gaida vairāki izaicinoši līkumi. Cerams, atradīsies arī vietas, kur veikt apdzīšanas manevrus. Došanās uz jaunu vietu un jaunu trasi allaž ir īpaša. Čempionāts pirmoreiz dodas uz ASV. Tā būs lieliska pieredze. Ceru, ka mūs sagaidīs ne vien lieliska trases konfigurācija, bet arī satriecoša atmosfēra ar līdzjutējiem. Ir patīkami Amerikai prezentēt pasaules rallijkrosa čempionātu.

SACENSĪBU PROGRAMMA (PĒC LATVIJAS LAIKA):

SESTDIENA, 29. SEPTEMBRIS

17:00 Treniņbraucieni World RX
19:50 Pirmā kvalifikācija World RX
22:20 Otrā kvalifikācija World RX

SVĒTDIENA, 30. SEPTEMBRIS

17:00 Iesildīšanas braucieni World RX
17:50 Trešā kvalifikācija World RX
19:30 Ceturtā kvalifikācija World RX
22:00 Tiešā translācija LTV7 un LMT straumē
23:00 Pusfināli un fināls World RX
23:50 Apbalvošanas ceremonija

NrSacīkstesTraseDatums
1Barselonas RXBarselona14. - 16. aprīlis
2Portugāles RXMontalegre28. - 29. aprīlis
3Beļģijas RXMetē12. - 13. maijs
4Lielbritānijas RXSilverstona25. - 27. maijs
5Norvēģijas RXHella9. - 10. jūnijs
6Zviedrijas RXHoljesa30. jūnijs - 1. jūlijs
7Kanādas RXTruā-Rivjēra4. - 5. augusts
8Francijas RXLoīka1. - 2. septembris
9Latvijas RXBiķernieki15. - 16. septembris
10Amerikas RXOstina29. - 30. septembris
11Vācijas RXEsteringa13. - 14. oktobris
12Dienvidāfrikas RXKillarneja24. - 25. novembris