Šajā nedēļas nogalē Keiptaunā, Dienvidāfrikas Republikā, tiks likts punkts ne tikai 2018. gada FIA pasaules rallijkrosa čempionāta sezonai, bet gan teju vai veselai ērai, jo sezonas beigās čempionātu pametīs divas autoražotāju rūpnīcas un viena privātā vienība. Pārmaiņas ir neizbēgamas.

Starp Dienvidāfrikas posma dalībniekiem pasaules čempionāta Supercars ieskaitē atrodams arī Jāņa Baumaņa vārds. Latviešu sportists šogad nodemonstrējis apskaužamu stabilitāti, gūstot punktus pilnīgi visos šosezon notikušajos posmos, kas kopvērtējumā ļauj ie;nemt devīto pozīciju uzreiz aiz septiņiem rūpnīcas komandu braucējiem un “GRX” pārstāvja Niklasa Gronholma, kura tēvs Markuss 2000. un 2002. gadā kļuva par pasaules čempionu rallijā.

Grafiks: FIA

Killarnejas sacīkšu trasei ir ļoti īpatnējas konfigurācijas pirmais pagrieziens, kas sākumā ir samērā lēzens, tomēr vidū tas kļūst asāks. Visiem vietas var nepietikt, tādēļ šai līkumā iespējami kontakti un grūstīšanās. Kopumā trase ir ļoti ātra ar vairākām taisnēm un samērā garu džokera sekciju, kas jāveic pa grants segumu.

“F1LV

Pērn Dienvidāfrikā nebija vērojams kādas komandas izteikts pārsvars, par ko liecina fakts, ka kvalifikācijā Top 5 iekļuva piecu dažādu komandu pārstāvji, bet uz goda pjedestāla katrs pārstāvēja citu komandu. Īpaši patīkamas atmiņas Jānim Baumanim ir no otrās kvalifikācijas kārtas, ko “STARD” braucējam izdevās uzvarēt. Vai šonedēļ varam gaidīt līdzīgu pārsteigumu?

Dienvidāfrikas RX rezultāti

Braucējs2017
Johans Kristofersons1
Peters Solbergs4
Matiass Ekstroms3
Andreass Bakeruds7
Timijs Hansens2
Sebastians Lēbs10
Kevins Hansens6
Robins Larsons-
Kevins Ēriksons12
Jānis Baumanis9
Timurs Timerzjanovs13
Niklass Gronholms15
Žerlēns Šišerī12 (RX2)
Liams Dorāns-
Gregors Demostjē19
Olivers Benets-
Timo Šeiders5
Renē Minnihs17

Favorīts uz uzvaru nav tālu jāmeklē – Johans Kristofersons, ne bez veiksmes palīdzības, tomēr ir spējis triumfēt 10 no 11 fināla braucieniem. “Volkswagen” mašīnas ir neapturamas it visur. Īpaši spraiga gan solās būt cīņa par otro vietu. Petera Solberga iespējas izcīnīt vicečempiona titulu ir pamatīgi iedragātas, jo gaidāms, ka viņam tiks mainīts dzinējs, par ko jāsaņem 15 punktu sodu. Tas nozīmē, ka šo vietu, visticamāk, savā starpā nāksies sadalīt abiem “EKS” braucējiem Matiasam Ekstromam un Andreasam Bakerudam, “Audi” koncerna atvadu sacīkstēs no pasaules rallijkrosa čempionāta. Veiksmīgas sakritības rezultātā cīņā var iesaistīties arī Sebastjēns Lēbs. Zinot, ka arī “Peugeot” pametīs čempionātu, šis var izrādīties francūža pēdējais starts čempionātā.

Timijs Hansens: “Dienvidāfrika sniedz jautrību. Ļoti izbaudīju sacīkstes pērn, tādēļ gaidu, kad varēšu atgriezties. Trase ir ļoti moderna ar labu saķeri uz grants seguma. Tur var sajust ritmu un ļaut mašīnai plūst uz priekšu. Protams, esmu izsalcis pēc uzvarām ar “208 WRX Evo” modeli. Finālos esam bijuši ļoti tuvu tam, tomēr vienmēr pietrūkusi kāda neliela sastāvdaļa vai veiksmes deva. Vēlos noslēgt sezonu ar labu rezultātu, izvairoties no ķibelēm. Beigt gadu ar labu braucienu allaž ir svarīgi.

Grafiks: FIA World RX

Sezonas gaitā Jānis Baumanis vairākkārt norādījis, ka rūpnīcas spēkratu pārsvars visvairāk izpaužas taisnēs, kur nepieciešama liela jauda, lai strauji gūtu nepieciešamo paātrinājumu. Tās nav labas ziņas pirms cīņām Dienvidāfrikā, turklāt pēdējos posmos “GCK” un “GRX” ar saviem “Renault” un “Hyundai” ražojumiem veikuši stabilu progresu. Ja nenotiks strauji pārsteigumi, devīto vietu kopvērtējumā Jānim vajadzētu nosargāt.

Jānis Baumanis nebūs vienīgais Latvijas pārstāvis Dienvidāfrikā. RX2 klasē startēs kopvērtējuma 4. vietas īpašnieks Vasīlijs Grjazins, kā arī šogad par Eiropas čempionu Supercars ieskaitē kļuvušais Reinis Nitišs. Šis nebūs viņa pirmais starts “Sports Racing Technologies” sastāvā šosezon, jo jēkabpilietis jau paguva piedalīties Tierpē notiekošajā RallyX Nordic posmā. Nākamsezon arī CSDD Biķernieku trasē risināsies viens no Skandināvijā populārā čempionāta posmiem. RX2 ieskaitē čempions vēl jānoskaidro. “Olsbergs MSE” komandas biedru duelī Oliveram Ēriksonam šobrīd ir 14 punktu pārsvars pār Žiljēmu de Rideru (Gillaume de-Ridder), kurš pie panākumiem tika Hellā un Holjesā.

SACENSĪBU PROGRAMMA (PĒC LATVIJAS LAIKA):

SESTDIENA, 24. NOVEMBRIS

09:00 Treniņbraucieni RX2 un World RX
13:00 Pirmā kvalifikācija RX2 un World RX
15:00 Otrā kvalifikācija RX2 un World RX

SVĒTDIENA, 25. NOVEMBRIS

09:00 Iesildīšanas braucieni RX2 un World RX
10:00 Trešā kvalifikācija RX2 un World RX
12:00 Ceturtā kvalifikācija RX2 un World RX
14:00 Tiešā translācija LTV7 un LMT straumē
14:15 Pusfināli RX2
15:00 Pusfināli World RX un fināls RX2 un World RX
15:50 Apbalvošanas ceremonija

NrSacīkstesTraseDatums
1Barselonas RXBarselona14. - 16. aprīlis
2Portugāles RXMontalegre28. - 29. aprīlis
3Beļģijas RXMetē12. - 13. maijs
4Lielbritānijas RXSilverstona25. - 27. maijs
5Norvēģijas RXHella9. - 10. jūnijs
6Zviedrijas RXHoljesa30. jūnijs - 1. jūlijs
7Kanādas RXTruā-Rivjēra4. - 5. augusts
8Francijas RXLoīka1. - 2. septembris
9Latvijas RXBiķernieki15. - 16. septembris
10Amerikas RXOstina29. - 30. septembris
11Vācijas RXEsteringa13. - 14. oktobris
12Dienvidāfrikas RXKillarneja24. - 25. novembris