Ar spraigām un saistošām cīņām iesākta 2019. gada FIA pasaules rallijkrosa čempionāta sezona. Trasē redzējām emocijas un pārdzīvojumus, taču nu laiks ieskatīties statistikas ailēs, kas padarīja šo posmu īpašu.

#1 Savā ceturtajā gadā pasaules čempionātā Jānis Baumanis pirmoreiz sezonu iesācis ar iekļūšanu fināla braucienā. Jānis ne tikai iekļuva finālā, bet izrādīja nopietnu konkurenci līderiem. Izcīnīti 20 punkti vienā posmā ir Baumaņa personīgais rekords, turklāt pirmoreiz karjerā viņš atrodas kopvērtējuma vadošajā trijniekā.

#2 Baumanis iekļuva labāko astotniekā visos četros kvalifikācijas braucienos. Stabilitāte un progress visas nedēļas nogales garumā ļāva Jānim pusfinālu uzsākt no pirmās starta rindas. Šī bija tikai trešā reize, kad viņam sniegta šāda izdevība. Paruna vēsta – trīs lietas, labas lietas – to pašu var teikt arī par šo pusfinālu. 2016. gadā Vācijas trasēs Hokenheimā un Esteringā finālu neizdevās sasnigt, taču šoreiz pusfinālā ieņemta 2. vieta (pēc apšaubāma Gronholma manevra, kurā somu sportists ieguva vairākas sekundes, kas palīdzēja aizsteigties priekšā Jānim).

“F1LV

#3 Ne tik sekmīga nedēļas nogale izvērtās otram Latvijas pārstāvim Reinim Nitišam. Pēc tehniskām ķibelēm un vairākām sadursmēm Reinis kvalifikāciju noslēdza 13. vietā. Pusfināliem ierasti tiek pielaisti tikai 12 ātrākie braucēji, taču Timija Hansena mašīna bija pamatīgi bojāta, līdz ar to Nitišam pavērās izdevība. Šī nav pirmā reize, kad Reinis ‘caur adatas aci’ ielien pusfinālā. 2014. gadā Kanādā Joni Vimans nevarēja piedalīties pusfinālā, sniedzot izdevību 13. vietā palikušajam Nitišam.

Nitišs ieņem pozīciju virs Marklunda, Foto: Gronholm RX

#4 Nitišs bija vienīgais pusfināla dalībnieks, kurš pirms tam bija uzvarējis pasaules čempionāta posmā. Tas notika 2014. gadā Norvēģijā. Starp World RX of Abu Dhabi dalībniekiem kopumā bija trīs bijušie uzvarētāji, taču Timijs Hansens un Andreass Bakeruds piedzīvoja smagu sadursmi. Pirmajam mašīna nebija labojama, kamēr otrais par manevru izpelnījās diskvalifikāciju un kopējā ieskaitē palika 15. vietā.

#5 Uz goda pjedestāla kāpa trīs braucēji, kas nekad to pasaules čempionātā vēl nebija darījuši. Kevins Hansens un Niklass Gronholms vēl atrodas karjeras sākumā, kamēr 32 gadus vecais Liams Dorans savus spožākos startus aizvadīja pirms 2014. gada, kad sacensībām tika piešķirts pasaules čempionāta statuss.

#6 Kevins Hansens 20 gadu 10 mēnešu un 9 dienu vecumā kļuva par trešo visu laiku jaunāko uzvarētāju pasaules čempionāta vēsturē. Rekords (18 gadi, 5 mēneši 23 dienas) joprojām pieder Reinim Nitišam, bet otrajā vietā šai rādītājā ir Kevins Ēriksons (20 gadi, 3 mēneši, 0 dienas). Līdz šim visi braucēji, kuri uzvar sezonas pirmajā posmā ir bijuši vai vēlāk kļuvuši arī par pasaules čempioniem.

#7 Uzvara Hansenam tika piešķirta vienīgi pēc tiesnešu lēmuma sodīt Niklasu Gronholmu par agresīvu manevru cīņā ar “Peugeot” braucēju. Šī ir trešā reize čempionāta vēsturē, kad uzvara tiek piešķirta braucējam, kurš finiša līniju nešķērsoja pirmajā vietā. 2015. gadā Zvedrijā sākotnējam uzvarētājam Timijam Hansenam piešķīra 2 sekunžu sodu par trases limitu neievērošanu, bet pērn Barselonā uzvarētājs Ekstroms tika diskvalificēts no fināla par Solberga izsišanu.

Hansens pēc uzvaras Abū Dabī, Foto: FIA World Rallycross

#8 Kristians Sabo kļuva par pirmo braucēju, kurš sasniedzis finālu savā pasaules čempionāta debijā kopš Sebastjēns Lēbs to paveica 2016. gada sezonas pirmajā posmā Portugālē. Toreiz rallija leģenda ieguva piekto vietu. Tikmēr Sabo pēc visiem tiesnešu lēmumiem tika klasificēts 4. vietā, kas ir labākais debitanta rezultāts kopš Kevina Ēriksona trešās vietas 2014. gada Argentīnas posmā.

#9 Vēsturisku sasniegumu guva vēl viens čempionāta debitants Rokas Baciuška, kļūstot par pirmo Lietuvas pārstāvi, kurš guvis punktus pasaules čempionātā. Lietuva kļuva par 20. nāciju, kas to paveikusi. Mūsu dienvidu kaimiņu līdz šim vienīgā dalība nemaz nepārvērtās startā, jo Nerijusa Naujokaiša mašīnu 2016. gada Latvijas posmā piemeklēja dzinēja defekts.

#10 Līdz ar fabrikas vienību aiziešanu no čempionāta, to pametuši arī vairāki pieredzējuši braucēji – Lēbs, Solbergs, Kristofersons, Ekstroms. Kad vienas durvis tiek aizvērtas, citas tiek atvērtas. Kevins Hansens pirmoreiz karjerā uzvarēja kādā no kvalifikācijas kārtām un pirmoreiz četru kvalifikāciju summā bija labākais. Viņš gan nav vienīgais, kurš sasniedza personisko rekordu kvalifikācijā. To paveica arī Niklass Gronholms (2. vieta), Jānis Baumanis (4. vieta, atkārtots rekords), Sirils Reimonds (12. vieta) un visi četri braucēji, kuriem tas bija pirmais starts pasaules čempionātā – Kristians Sabo (6. vieta), Rokas Baciuška (8. vieta), Pals Trajs (14. vieta), Gijoms de Ridērs (16. vieta).