Nepilnu 1000 kilometru attālumā no Rīgas atrodas mazs miestiņš – Holjesa. Šai Zviedrijas rietumu ciematiņā iedzīvotāju skaits nesasniedz pat 150. Viss mainās ‘maģiskajā nedēļas nogalē’, kad vairāk kā 30 tūkstoši ‘benzīngalvu’ ierodas klātienē vērot rallijkrosa sacensības, kas Skandināvijā guvušas milzīgu popularitāti.

Tā kā trase atrodas ‘nekurienes vidū’, tai vēsturiski nav bijušas problēmas ar pielāgošanos konkrētām prasībām un satriecošu līkumu izveidi. Daudzi braucēji atzinuši, ka atmosfēra un trases konfigurācija padara Holjesu par sezonas naglu. Turklāt lielpilsētu trūkums ļauj visiem uz vietas esošajiem koncentrēties tikai un vienīgi uz pašu svarīgāko – sacīkstēm.

Grafiks: FIA World Rallycross

Ja pirms sezonas par galvenajiem favorītiem uz titulu tika uzskatīti brāļi Hanseni, tad ar katru nākamo posmu “GRX” komanda ar Niklasu Gronholmu priekšgalā izskatās arvien draudīgāka. Somu sportists izlaida divus posmus apendicīta operācijas dēļ, tomēr atgriešanās elitē notikusi ļoti veiksmīgi. Sagaidāms, ka arī Zviedrijā par uzvaru cīnīsies tieši “MJP Hansen” un “GRX Taneco” braucēji.

“F1LV

Tehniskie pārkāpumi liedza Antonam Marklundam izcīnīt pirmo uzvaru “GCK” komandai iepriekšējā posmā Norvēģijā, tomēr spožais brauciens vairāk saistāms ar laikapstākļu radīto haosu un tā rezultātā nepareizi noregulētām konkurentu mašīnām, nevis ar Francijas vienības straujo progresu.

Vietējiem līdzjutējiem allaž bijis, kam sekot līdzi. Lai gan šogad čempionātu pametuši abi zviedru pasaules čempioni Matiass Ekstroms un Johans Kristofersons, Holjesā uz starta redzēsim veselus sešus vietējos braucējus, turklāt 25 dalībnieku saraksts nozīmē, ka izbojāts brauciens maksās vēl vairāk kā citur, bet atgūšanās būs daudz grūtāka. Stabilitāte būs daudz svarīgāka, kā jebkur citur šogad.

Tāpat kā sezonas atklāšanas posmā Abū Dabī uz starta World RX Supercars ieskaitē stāsies divi Latvijas sportisti – Jānis Baumanis, kurš aizvada stabilu un sekmīgu sezonu “STARD” komandas rindās, kā arī Reinis Nitišs, kurš šogad pilda “GRX” attīstības braucēja lomu un šogad aizvadījis tikai vienu posmu. Turklāt pirmajā kvalifikācijā abi latvieši startēs vienā braucienā, to uzsākot sāns pie sāna.

Pirms sezonas likmes bija salīdzinoši augstas, jo likās, ka čempionāts būs nedaudz vieglāks, ja salīdzina ar iepriekšējiem gadiem. Taču čempionātā konkurence kļuvusi līdzvērtīgāka. Protams, ir sportisti, kuri brauc pa priekšu un konstanti uzrāda ļoti labus rezultātus, bet mums tā stabilitāte ir nedaudz pazudusi. Ceturtā vieta šobrīd ir super. Skaidrs, ka Gronholms būs ātrāks un gribēs tikt man garām, taču ir grūti kaut ko prognozēt. Rezultāti var strauji mainīties, bet man svarīgākais ir iegūt stabilitāti,” sarunā ar portālu DELFI atklāj Jānis Baumanis.

Šajā sezonā tikai divi braucēji četras reizes sasnieguši finālu – es un Dorans. Jā, no tāda viedokļa stabilitāte ir ļoti laba. Tāpat arī pusfinālos un finālos viss bijis puslīdz labi. Taču esmu neapmierināts ar to, ka no piecām sacensībām trijās vai četrās man ir bijušas problēmas pirmajā kvalifikācijas braucienā, bet pēc tam otro kvalifikāciju aizvadu teju perfekti. Tad atkal trešajā un ceturtajā kvalifikācijā kaut kas nesanāk. Tas notiek pārāk bieži, šādas kļūdas nedrīkst būt. Tāpēc nākamajos posmos gribas iegūt stabilitāti, lai kvalifikācijās varētu iegūt pēc iespējas vairāk punktu. Gribētos konstanti būt labāko pieciniekā.

Ja sezonas laikā mēs posmos bijām 17 vai 18 braucēji, tad nākamajā posmā Zviedrijā būs 25 dalībnieki, un pie šāda sportistu skaita tas uzreiz var maksāt vietu pusfinālā.”

Esmu gandarīts, ka varēšu startēt Zviedrijā. Pagājušajā nedēļā iekāpu “Hyundai” automašīnā un vajadzēja atcerēties, kā jāgriež stūre un kā ātrumi jāpārslēdz. Taču es to tik ļoti izbaudīju un braucu ar tādu prieku. Viss arī sanāca, viss gāja pēc plāna. Neuzsāku treniņu procesu pārāk agresīvi, bet lēnām kāpināju tempu un dienas beigās bijām apmierināti,” pirms posma portālam DELFI pastāstīja Reinis Nitišs.

Zviedrijā nebūs vieglas sacensības, jo tur būs 25 braucēji, no kuriem deviņiem šis būs vienīgais posms šīs sezonas čempionātā. Viņiem visiem liksies, ka ir iespēja sevi pierādīt un uzvarēt pasaules čempionāta posmu. Ja ar tādu domāšanu nāk uz startu, tad var sataisīt visādas ziepes, no kurām man būs jāuzmanās. Man svarīgākais tikt līdz finišam, iekļūt pusfinālā, kur varēs dot gāzi,” uzsvēra Nitišs.

Zviedrijā ir palikusi viena no retajām īstajām rallijkrosa trasēm. Tur ir īsts rallijkrosa grants segums, labs asfalta segums, ir tramplīni, ir tramplīni līkumos, kā arī citādāks džokera aplis, kurā ir sarežģīts līkums. Visu sarežģī arī īsā starta taisne uz asfalta seguma, un pēc 20 metriem segums mainās uz grunti. Man šī trase nepatīk tikai tāpēc, ka visiem pārējiem tā patīk. Visi to sauc par mīļāko un labāko trasi, bet man svarīgākais ir uzrādīt labu rezultātu.

Pagalam neveiksmīgs Norvēģijas posms izvērtās latviešu komandai “Sports Racing Technologies”. Vasīlijs Grjazins piedzīvoja vairākas sadursmes jau pirmajos līkumos, kā rezultātā pusfināls RX2 klasē palika nesasniegts, lai gan ierasti Vasīlija koši sarkanā mašīna redzama arī uz fināla starta. Otrajā Skandināvijas posmā džokeris neatrodas uzreiz pirmā līkuma izskaņā, tādēļ startiem nevajadzētu būt tik haotiskiem, bet rezultātiem jākļūst labākiem.

Lai gan lietus šajā nedēļas nogalē netiek prognozēts, gaisa temperatūra Holjesā diez vai sasniegs 20 grādus un skatītājiem, kas sacensības vēros klātienē, vajadzētu nodrošināties ar siltiem džemperiem.

Sacensību izšķirošos notikumus arī šogad varēs vērot Latvijas Televīzijas kanāla LTV7 un platformā REPLAY.lv, kamēr kvalifikācijas braucieni būs vērojami čempionāta Facebook lapā un Youtube kanālā.

SACENSĪBU PROGRAMMA (PĒC LATVIJAS LAIKA):

SESTDIENA, 6. JŪLIJS

10:00 Treniņbraucieni
12:00 1. kvalifikācija RX2, Euro RX, World RX
15:00 2. kvalifikācija RX2, Euro RX, World RX
18:30 3. kvalifikācija RX2, Euro RX

SVĒTDIENA, 7. JŪLIJS

10:00 Iesildīšanās braucieni
11:00 3. kvalifikācija World RX, 4. kvalifikācija RX2, Euro RX, World RX
14:30 Pusfināli RX2, Euro RX, fināls RX2
15:00 Tiešraides translācija LTV7 un REPLAY.lv
16:00 Pusfināli World RX, Fināls Euro RX, World RX

NrSacīkstesTraseDatums
1Abū Dabī RXJasmarīna5. - 6. aprīlis
2Katalonijas RXBarselona27. - 28. aprīlis
3Beneluksa RXSpa11. - 12. maijs
4Lielbritānijas RXSilverstona25. - 26. maijs
5Norvēģijas RXHella15. - 16. jūnijs
6Zviedrijas RXHoljesa6. - 7. jūlijs
7Kanādas RXTruā-Rivjēra3. - 4. augusts
8Francijas RXLoīka31. augusts - 1. septembris
9Latvijas RXBiķernieki14. - 15. septembris
10Dienvidāfrikas RXKillarneja9. - 10. novembris