Aizvadītā nedēļa visiem motorsporta entuziastiem Latvijā noslēdzās uz augstas nots, pateicoties notikumiem FIA pasaules rallijkrosa čempionāta sacensībām Kanādā. Ieskatīsimies 10 aizraujošos faktos no aizvadītajām sacensībām.

#1 Jānis Baumanis sasniedza savu karjeras visu laiku labāko rezultātu, finiša līniju šķērsojot otrajā vietā. Uz pjedestāla Kanādā latvietis kāpa arī pērn, tomēr toreiz šis gods tika nopelnīts par labāko starta reakciju, kamēr pašā braucienā Jānis palika sestais. Tikmēr šogad Norvēģijā pirmais Top 3 finišs tika sasniegts pēc tiesnešu iejaukšanās, kad apbalvošanas ceremonija jau bija noslēgusies.

#2 Baumanis ieveda Latviju ļoti solīdā kompānijā starp vēl tikai četrām valstīm, kas izcīnījušas vismaz 10 goda pjedestālus pasaules čempionātā. Astoņus no tiem Latvijai atveda Reinis Nitišs, bet divas reizes tas izdevies Jānim Baumanim. Vairāk reižu Top 3 izdevies tikt vienīgi Zviedrijas (92), Norvēģijas (58), Francijas (22) un Somijas (11) pārstāvjiem.

“F1LV

#3 Neviens no goda pjedestāla pārstāvjiem iepriekšējā posmā Zviedrijā nemaz neiekļuva finālā – Bakeruds un Baumanis apstājās pusfinālā, bet Timerzjanovs palika bez punktiem. Kas tāds līdz šim noticis tikai divas reizes – 2016. gadā Barselonā un šogad Norvēģijā, kad arī trijniekā tika Baumanis.

#4 Par sacensību uzvarētāju pirmoreiz šosezon kļuva Andreass Bakeruds. Viņam nācās gaidīt 981 dienu kopš iepriekšējās uzvaras, kas tika izcīnīta 2016. gadā Argentīnā. Šī bija pirmā uzvara Bakeruda pārstāvētās “RX Cartel” komandas vēsturē. Starp savām abām uzvarām Bakeruds 13 reizes kāpa uz goda pjedestāla otrā vai trešā pakāpiena.

#5 Lai gan ir aizvadīti tikai septiņi posmi, Bakeruds kļuva par sesto uzvarētāju šosezon. Tikai Timijam Hansenam ir izdevies tikt pie divām uzvarām. Pērn visas sezonas laikā uzvaras izcīnīja tikai divi braucēji. Vislielākā dažādība bija vērojama 2015. gadā, kad astoņiem dažādiem braucējiem izdevās izcīnīt uzvaras. Tiesa gan, tosezon čempionāta kalendārs sastāvēja no 13 posmiem, kamēr šogad tajā ir tikai 10 sacensības.

#6 Ļoti neveiksmīgs šis posms izvērtās Zviedrijas braucējiem. Pirmoreiz kopš 2015. gada Kanādas posma neviens Zviedrijas pārstāvis neiekļuva labāko četriniekā. Īpaši neveiksmīgas sacensības izvērtās Timijam Hansenam, kurš tikai trešo reizi karjerā nekvalificējās pusfinālam. 2016. gadā Argentīnā viņš arī palika 13. vietā, bet Vācijā tika diskvalificēts par mašīnas neatbilstību minimālajam svaram. Šīs sezonas ievadā Abū Dabī Hansens nestartēja pusfinālā pēc smagas sadursmes ar Bakerudu Q4 laikā, lai gan vietu tajā bija nopelnījis.

Haoss 4. kvalifikācijā liedz Timijam Hansenam iekļūt pusfinālā, Foto: FIA World Rallycross

#7 Savu karjeras labāko finišu šajā posmā sasniedza arī ceturtās vietas ieguvējs Gerlēns Šišerī. 41 gadu vecais francūzis pirmoreiz karjerā pusfinālu uzsāka no pirmās starta rindas, kas palīdzēja otro reizi karjerā sasniegt finālu. Tajā Šišerī finišēja priekšā abiem tā neveiksminiekiem Kevinam Hansenam un Antonam Marklundam.

#8 Šoreiz uz starta neredzējām divus no trim ātrākajiem pagājušā posma braucējiem – Zviedrijas RX uzvarētāju Sebastianu Ēriksonu un trešās vietas ieguvēju Reini Nitišu, kurš apstiprinājis savu dalību septembrī gaidāmajā Latvijas posmā. Šāda situācija līdz šim piedzīvota tikai vienu reizi – sezonas atklāšanas posmā Jasmarīnas trasē, kur nestartēja neviens no pagājušā gada pēdējā posma trim ātrākajiem braucējiem – Johans Kristofersons, Matiass Ekstroms un Sebastjēns Lēbs.

#9 Kevins Hansens un Jānis Baumanis joprojām ir vienīgie braucēji, kuri startējuši visu septiņu šogad notikušo posmu pusfinālos. Baumanis un abi brāļi Hanseni ir arī vienīgie braucēji, kuri šogad startējuši piecos finālos. Tikmēr Baumaņa sērija ar finišiem punktos sasniegusi jau 35 secīgu posmu robežu.

#10 Jānim Baumanim finālā bija labākais reakcijas laiks – 0.396 sekundes. Šai rādītājā latviešu braucējs ir eksperts, jo labāko starta reakciju finālā sasniedza jau trešo reizi šogad. Pirms tam viņam tas izdevās Abū Dabī un Barselonā. Spa trasē labākā reakcija bija Timuram Timerzjanovam, Silverstounā – Timo Šeideram, bet abos Skandināvijas posmos Hellā un Holjesā – Kevinam Abringam, kas ir viņa vienīgie starti pasaules čempionātā.