“McLaren” braucējs Lando Noriss nāk no ļoti turīgas ģimenes, taču atšķirībā no Lensa Strola, Nikolā Latifi un vēl vairākiem turīgiem braucējiem, viņš netiek saukāts par ‘naudas maisu’. Viens no galvenajiem iemesliem tam ir pavisam vienkāršs – rezultāti trasē runā paši par sevi. Papildus tam, Noriss savā otrajā sezonā F1 čempionātā jau kļuvis par vienu no spožākajām personībām. Realitāte gan nav tik rožaina…

Intervijā garīgās veselības organizācijai ‘Mind’ Noriss pavēstīja, cik smaga viņam izrādījās ienākšana Formula 1 čempionātā. “Savā pirmajā sezonā Formula 1 varbūt izskatījos pēc jauniņā, kurš ir entuziasma un pārliecības pilns, bet tā nebūt nebija. Es neizrādīju, ka cīnos ar nerviem un dusmām. Neraugoties uz tikšanu F1, kas bija mans sapnis kopš brīža, kad sāku sacensties, es sāku šaubīties par paša pārliecību. Mani nomāca domas, vai man piemīt nepiciešamās īpašības. Sāku salīdzināt sevi ar komandas biedru un pārējiem braucējiem.

“Tādēļ vien, ka es sēžu mašīnā, nenozīmē, ka svarīgi ir tikai tas, kā es jūtos.”

“F1LV

Jau savā pirmajā gadā Noriss iemantoja jokdara reputāciju un regulāri bija redzams uzlabojot garastāvokli arī apkārtējiem, kaut gan pats turpināja cīnīties ar pārliecību par savām spējām. “Ar situāciju tikt galā ir smagi. Esmu pārliecināts, ka arī agrāk vairāki braucēji ar to ir cīnījušies. Sportā neviens nevēlās sniegt konkurentiem priekšrocības vai izrādīt savas vājības. Mēs nerunājam par garīgo veselību tik ļoti, cik tas būtu nepieciešams.

Dažādi pētījumi liecina, ka aptuveni trešdaļa profesionālu sportistu cīnās ar dažāda veida garīgām slimībām – stresu, ar ēšanu saistītām slimībām, izdegšanas sindromu, depresiju un citām.

“Nepieciešams, lai apkārt būtu spēcīga cilvēku komanda. Vai tā ir ģimene, draugi, kolēģi, vai kāds cits, ar ko vari būt pilnībā atklāts,” uzver Noriss. “Man ģimene ir pati svarīgākā, taču tad, kad piedalos sacensībās, esmu prom no mājām, tādēļ menedžeris, treneris un inženieri ir tuvākie cilvēki un kļūst par ģimeni.”

Mēs pavadām tik daudz laika strādājot kopā, ka pazīstam viens otru ļoti labi. Lai sasniegtu labākos rezultātus, mums visiem ir jājūtas ļoti komfortabli un brīvi vienam otra klātbūtnē. Tādēļ vien, ka es sēžu mašīnā, nenozīmē, ka svarīgi ir tikai tas, kā es jūtos. Lai būtu pareizā noskaņa labiem rezultātiem, katrak komandā ir nepieciešams justies labi par sevi,” uzsver Noriss, kurš vairākkārt manīts pēc sacīkstēm palīdzot mehāniķiem, tā vietā, lai iekāptu pirmajā lidmašīnā un dotos mājup, cik vien ātri iespējams.

Lai gan ziemā izolācijas dēļ bijām nošķirti, pavadīju ļoti daudz laika runājoties ar man svarīgo cilvēku grupu, lai tiktu galā ar nerviem un dusmām, lai tas neietekmētu manu otro sezonu čempionātā, Šīs sarunas palīdzēja uzsākt sezonu labākās domās par sevi – jutos pozitīvāks un pārliecinātāks. Tas lieliski apliecina, cik lielu lomu spēlē runāšana ar citiem cilvēkiem un spēja uzticēties un paļauties uz apkārtējiem.

“Sportā neviens nevēlās sniegt konkurentiem priekšrocības vai izrādīt savas vājības. Mēs nerunājam par garīgo veselību tik ļoti, cik tas būtu nepieciešams.”

Lando Noriss “McLaren” komandas sastāvā 2019. gadā debitēja tikai 19 gadu vecumā, kļūstot par vienu no visu laiku jaunākajiem braucējiem. Sezonas laikā Noriss guva 49 punktus un kopvērtējumā ieguva 11. vietu, kamēr komandas biedrs Karloss Saincs bija sestais. Šogad abi “McLaren” piloti aizvada līdzvērtīgāku cīņu – trīs posmus pirms sezonas beigām Noriss kopvērtējumā ir astotais, no Sainca atpaliekot tikai par 1 punktu.

Līdz pat pagājušās sezonas beigām vairākus gadus strādāju ar psiholoģiskās sagatavotības treneri – vēl viens labs piemērs cilvēkam, ar kuru varu runāties, lai tiktu galā ar nerviem un nonāktu pie pozitīvāka skatījuma. Šogad jutos pietiekami pārliecināts, lai pats uzņemtos atbildību par savu garīgo veselību. Tas ir izaugsmes process. Biju sasniedzis stadiju, kad biju gatavs domāt par sevi un meklēt veidus, kā tikt galā ar psiholoģiskiem izaicinājumiem.”