Daļēji vai tikai ar elektrību darbināmi automobiļi kļūst arvien izplatītāki, pateicoties virknei priekšrocību, ko tie sniedz – zemākas ekspluatācijas izmaksas, samazināts vides piesārņojums, klusāka pārvietošanās, modernāks aprīkojums, u. c. Lasiet un uzziniet, kā šādu automašīnu iegādi finansēt!

Ar ko atšķiras elektroauto un hibrīdauto?

Elektroauto, kā iespējams noprast pēc tā nosaukuma, darbojas tikai un vienīgi ar elektrību – tam ir uzlādējama baterija, kas parasti ļauj veikt vismaz pāris simtus kilometru (precīza distance ir atkarīga no konkrētā modeļa, braukšanas apstākļiem un baterijas stāvokļa). Hibrīdauto savukārt sevī apvieno gan uzlādējamo bateriju, gan iekšdedzes dzinēju, līdz ar to pārvietoties iespējams arī tad, ja baterija izlādējusies – atliek vien pārslēgties un benzīna vai dīzeļa dzinēju.

Cik izplatīti ir elektroauto un hibrīdauto Latvijā?
“F1LV

Salīdzinot ar citām valstīm, kur elektroauto iegāde tiek dotēta no valsts (piemēram, Vācija vai Norvēģija), Latvijā šo transportlīdzekļu skaits pagaidām ir visai mazs. Kā liecina Ceļu satiksmes un drošības direkcijas (CSDD) dati, uz 2021. gada 1. aprīli Latvijā ir reģistrētas 741627 vieglās automašīnas, no kurām ar elektrību darbināmas ir 1349, ar elektrību un benzīnu – 230, bet ar elektrību un dīzeļdegvielu – 62.

Cik maksā elektroauto un hibrīdauto?

Jāņem vērā, ka elektroauto un hibrīdauto ir salīdzinoši jaunas un modernas automašīnas, tāpēc to cenas ir relatīvi augstas. Piemēram, elektroauto BMW i3 iespējams iegādāties, sākot no 41560 eiro, bet BMW 225xe iPerformance Active Tourer hibrīdu – sākot no 43388 eiro. Škoda Superb iV hibrīds pieejams, sākot no 34500 eiro, bet Škoda Octavia iV elektriskās piedziņas auto maksā, sākot no 29700 eiro. Protams, lūkojoties lietotu auto virzienā, cenas ir ievērojami zemākas, taču tas nemaina faktu, ka praktiski vienmēr to iegādei tiek izmantots auto līzings vai retākos gadījumos – auto kredīts.

Elektroauto un hibrīdauto iegādi iespējams finansēt dažādos veidos

Brīdī, kad izlemts iegādāties auto, bet ar personīgajiem iekrājumiem nepietiek, lielākoties auto finansēšanai izvēlas auto līzingu vai auto kredītu. Auto kredīts ir piemērotāks vecāku auto iegādei ar zemāku cenu, tāpēc elektroauto un hibrīdauto parasti tiek pirkts, izmantojot auto līzingu. Tam ir divi dažādi veidi:

  • Operatīvais līzings – zemāks ikmēneša maksājums, taču auto pēc līzinga apmaksas nonāk dīlera rīcībā, tāpēc operatīvo līzingu nereti dēvē par ilgtermiņa nomu;
  • Finanšu līzings – tiek apmaksāta visa auto cena, līdz ar to automašīna pēc līzinga termiņa beigām nonāk jūsu rīcībā.

Jāpiemin, ka, pērkot dabai draudzīgu automašīnu ar zemu CO2 emisijas līmeni, iespējams saņemt izdevīgākus auto līzinga nosacījumus. Piemēram, Swedbank, iegādājoties lietotu auto ar emisijas līmeni zem 95 g CO2/km ar vērtību 20000 eiro un līzinga termiņu uz 5 gadiem, kā arī pirmo iemaksu veicot 10% apmērā, ikmēneša maksājums būs 317 eiro, bet, ja auto nav videi draudzīgs (vairāk nekā 130 g CO2/km), ikmēneša maksājums sasniegs 328 eiro.

Auto līzingu un kredītu salīdzināšana – iespēja ietaupīt

Lai nepārmaksātu, pirms auto iegādes jāatrod izdevīgākais līzinga vai kredīta piedāvājums. Šādu opciju piedāvā Sortter platforma, kurā atrodams gan auto līzinga un kredīta, gan citu finanšu pakalpojumu kalkulatori un tiek veikta kredītu salīdzināšana. Pievēršot uzmanību tādiem parametriem kā aizdevuma procentu likmei un komisijas maksai, ilgtermiņā iespējams ietaupīt vairākus simtus vai pat tūkstošus eiro. Papildus kredītu kalkulatoriem, Sortter bloga sadaļā atradīsiet noderīgu informāciju par dažādiem ar finanšu pasauli saistītiem tematiem.