“Formula 1” aizkulisēs pacēlies jauns rasisma skandāls, ko kādā intervijā izraisījis viens niecīgs trīskārtējā pasaules čempiona Nelsona Pikē vārds par Luisu Hamiltonu.

Vēl 2021. gada nogalē intervijā kādam Brazīlijas medijam 69 gadus vecais Pikē komentēja Hamiltona un Maksa Verstapena sadursmi Silverstounas posmā: “Mazais nēģeris (neguinho – portugāļu) ar savu mašīnu iebrauca iekšmalā, bet tas ir ļoti ātrs līkums, kur divām mašīnām blakus nav vietas. Tā bija netīra spēle no viņa puses. Viņam nospīdēja, ka Verstapenam viss tika sadirsts, bet pašam ļoti paveicās.”

Lai gan podkāsts tika ierakstīts novembrī, tikai nesen intervija kļuva pieejama sociālajos tīklos. Uzreiz pēc tam F1 čempionāta pārstāvji nākuši klajā ar Pikē nosodošu paziņojumu.

“Diskriminējoša vai rasistiska valoda ir nepieņemama jebkādā veidolā, un tai nav vietas mūsu sabiedrībā,” teikts F1 paziņojumā. “Luiss ir neticami vērtīgs mūsu čempionāta vēstnieks un pelnījis cieņu. Viņa nenogurstošie centieni veicināt dažādību un integrāciju, ir paraugs daudziem, un pie šīm idejām pieturas arī F1 čempionāts.”

Drīz vien arī pats Hamiltons sociālajos tīklos nāca klajā ar savu paziņojumu: “Tā ir vairāk nekā vienkārši valoda. Šiem arhaiskajiem domāšanas veidiem ir jāmainās, un tiem nav vietas mūsu čempionātā. Visu dzīvi mani ir ieskāvusi šāda veida attieksme un esmu bijis tās mērķis. Ir bijis daudz laika no tā mācīties. Tagad pienācis laiks rīkoties.”


Pats Nelsons Pikē pagaidām nav komentējis situāciju, bet viņa radinieks Rodrigo Pikē savā “Instagram” profilā meties aizstāvēt savulaik izcilo autosportistu, sakot, ka “mūsu vecmamma mūs visus sauca par mazajiem nēģeriem, un tas ir mīlestības vārds”. Pēc šī ieraksta viņš saņēma pamatīgu kritikas devu no komentētājiem, kā rezultātā savu profilu pārveidoja uz privātu. Acīgākie pamanīja, ka ierakstu ar “patīk” atzīmēja Nelsona Pikē meita Kellija. Šobrīd viņa ir tuvās attiecībās ar Verstapenu, bet iepriekš dzemdējusi meitu krievu pilotam Daņilam Kvjatam.

Arī komandas un F1 piloti sociālajos tīklos steiguši paust nosodījumu jebkādām rasisma izpausmēm.