Ar Hyundai ekipāžas Tjērī Noivila un Martina Vidages uzvaru noslēdzies Pasaules rallija čempionāta 2022. gada sezonas pēdējais posms Japānā. Otrajā vietā komandas biedri Ots Tanaks un Martins Jarveoja, bet par māju varoni kļuva vietējā zvaigzne Takamoto Katsuta kopā ar Āronu Džonstonu no Toyota.

Japānas WRC rallijs kalendārā ir atgriezies pirmo reizi kopš 2010. gada. Toreiz par uzvarētāju kļuva Sebastiens Ožjē, kurš arī šogad ieradās atkārtot panākumu. Tomēr 12 gadus vēlāk rallijs ir pārcēlies uz citu reģionu un grants ceļus nomainījuši ļoti sarežģīti un šauri asfalta celiņi. Sezonas noslēgums solījās sagādāt daudz pārsteigumu.

Piektdiena

Rallijs iesākās nakts tumsā ar īsu skatītāju ātrumposmu, kurā ātrākais bija Ožjē. Taču rītu ar labāko laiku sāka jaunais čempions Kalle Rovanpera, kamēr aiz somu braucēja valdīja īsts haoss. Cīņa par uzvaru uzreiz beidzās Ožjē, kuru kārtējo reizi šosezon pievīla Pirelli riepu izturība. Taču vēl sāpīgāk rallijs beidzās Dani Sordo. Spāņu veterāna automašīnā izcēlās liesmas. Tās apvaldīt neizdevās un Hyundai spēkrats sadega pilnībā. Ātrumposms tika apturēts un arī nākamais tika atcelts. Rīta pēdējā ātrumposmā ātrākais bija Elvins Evanss, kurš izvirzījās dalītā līderpozīcijā ar Tjērī Noivilu. Tur pat bija arī Rovanpera un līdz servisa parkam viss top 3 bija 0,7 sekundēs. Jau kārtējo avāriju piedzīvoja Kreigs Brīns, kuram diena bija galā. Otrajā cilpā ātrumposmu uzvaras izcīnīja Evanss un Rovanpera, kas ļāva Evansam izaudzēt trīs sekunžu pārsvaru pār Noivilu.

Dani Sordo
Dani Sordo automašīna ātrumposmā aizdegās un tika pilnībā iznīcināta

Sestdiena

Sestdienu ar labāko laiku atkal iesāka Evanss. Velsietis šosezon ar Rally 1 tehniku vēl nav guvis uzvaras, taču šoreiz viss ritēja pēc plāna un rīta cilpa tika noslēgta ar jau 6,5 sekunžu pārsvaru pār Noivilu. Tikmēr čempions Rovanpera piedzīvoja netipisku kļūdu un ieslīdēja klintī. Mašīna palika relatīvi vesela, taču nācās mainīt riepu un cīņa par augstām pozīcijām bija beigusies. Pie ātrumposmu uzvarām tika arī iepriekšējie čempioni Ožjē un Tanaks, beidzot gāžot Toyota dominanci japāņu autoražotāja māju rallijā. Pēc servisa parka vēl divas ātrumposmu uzvaras iekrāja Ožjē, taču Noivils spēja kāpināt savu tempu un pārņemt rallija vadību pār Evansu. Beļģis arī uzvarēja dienas pēdējo ātrumposmu un dienu beidza ar četru sekunžu pārsvaru. Gandrīz 40 sekundes atpalika igaunis Ots Tanaks trešajā vietā.

Svētdiena

Rallija noslēdzošā diena iesākās ar kārtīgu Evansa ofensīvu un Noivila pārsvars tika sadeldēts līdz vien 0,6 sekundēm. Diemžēl nākamajā ātrumposmā sīvā cīņa beidzās priekšlaicīgi, kad Evanss bija spiests mainīt riepu un zaudēt gandrīz divas minūtes. Tas ļāva pirmajās divās vietās izvirzīties Hyundai ekipāžām, taču, kā mierinājums visiem japāņu faniem, uz pjedestāla pozīcijām pakāpās mājinieks Takamoto Katsuta. Pirmspēdējā ātrumposmā beidzot iejaucās laikapstākļi un sākās lietusgāzes. Brīns vienīgais bija devies ceļā ar četrām lietus tipa riepām un bez pārsteigumiem uzrādīja ātrāko laiku. Taču pārsteidzošu otro laiku uzrādīja Ožjē par spīti braukšanai bez nevienas lietus riepas. Salīdzinājumam līdzīgā situācijā esošais Evanss zaudēja divas minūtes un arī pozīciju Ožjē. Hyundai ekipāžām abām bija pa divām lietus riepām un Noivila pārsvars pirms pēdējā ātrumposma joprojām bija 50 sekundes.

Takamoto Katsuta Japānas WRC
Takamoto Katsuta ar Japānas WRC pjedestālu kļuva par māju varoni

Pēdējā Powerstage ātrumposmā lietus pieņēmās spēkā, kas ļāva tajā pārliecinoši uzvarēt Kreigam Brīnam un iegūt visus piecus papildpunktus. Uz cietajām sliku riepām jau atkal vairāk nekā minūti zaudēja Elvins Evanss, taču velsietis vien par mata tiesu noturējās priekšā Gasam Grīnsmitam. Ožjē jau atkal uz mīkstajām sliku riepām rādīja pārsteidzošu sniegumu, tomēr pat astoņkārtējam pasaules čempionam neizdevās laikā noķert Takamoto Katsutu un japānis izcīnīja sen kāroto māju pjedestālu. Stabili līdz galam otrajā vietā finišēja Tanaks, bet Noivils ar ļoti pārliecinošu 1 minūtes un 11,1 sekunžu pārsvaru svinēja savu otro uzvaru sezonā. Braucēju kopvērtējumā Tanakam gan ir izdevies noturēt Noivilu aiz sevis un citas izmaiņas kopvērtējumā arī nesekoja. Rovanpera savu pirmo čempiona titulu ir izcīnījis ar cienījamu 50 punktu pārsvaru pār Tanaku.

WRC 2

Ne mazāk aizraujošs rallijs notika WRC 2 klasē. Kopvērtējuma līderis Andreass Mikelsens nestartēja Japānas WRC rallijā, kas pavēra iespējas konkurentiem. Kajetans Kajetanovičs gan nespēja izmantot iespēju un avarēja jau pirmās dienas rītā. Pēdējo dienu ar 47,6 sekunžu pārsvaru iesāka Emils Lindholms, taču viss sagriezās kājām gaisā, kad uzlija lietus. Luksemburgas sportists Gregors Munsters ar piemērotākām riepām pirmspēdējo ātrumposmu veica vairāk nekā minūti ātrāk par tiešajiem konkurentiem un katapultēja sevi no trešās vietas uz 20 sekunžu līderpozīciju. Powerstage Lindholmu apdzina arī Tēmu Suninens, taču ar trešo vietu bija pietiekami un Emils Lindholms kopā ar stūrmani Rētu Hamalainenu ir kļuvuši par 2022. gada sezonas WRC 2 čempioniem.

Japānas WRC rezultāti
Rezultāti
Kopvērtējums
Kopvērtējums
Ražotāju ieskaite
Ražotāju ieskaite