Ar Toyota britu ekipāžas Elvina Evansa un Skota Martina uzvaru noslēdzies sarežģītais Horvātijas WRC rallijs. Otrajā vietā igauņu ekipāža Ots Tanaks un Martins Jarveoja no M-Sport, bet pjedestālu noslēdza somu ekipāža Esapeka Lapi un Janne Ferms no Hyundai.

Horvātijas WRC rallijs kalendārā atrodas vien trešo sezonu, taču jau ir spējis kļūt par populāru moderno klasiku. Viltīgie un slidenie asfalta celiņi šogad uzņēma čempionāta ceturto posmu, turklāt uz starta izgāja arī līdzšinējais kopvērtējuma līderis Sebastiens Ožjē. Diemžēl šogad rallijs tika aizvadīts ar sēru vēstīm, jo, kā ziņojām, testos bojā gāja Hyundai sportists Kreigs Brīns. Pēc negadījuma Hyundai komanda turpināja dalību rallijā ar divām mašīnām, kas tika ietērptas Īrijas karoga krāsās, lai godinātu aizgājušo sportistu. Labas gribas žestu izrādīja arī Toyota un komandas punktiem arī pieteica tikai divus braucējus, atstājot Evansu tikai braucēju ieskaitei.

Hyundai
Hyundai īpašais piemiņas krāsojums par godu Kreigam Brīnam

Pirmā diena

Ļoti emocionālā Shakedown treniņu posmā ātrākais bija pērnais rallija uzvarētājs Kalle Rovanpera, taču ralliju ar ātrāko laiku uzsāka aizpērnais uzvarētājs Ožjē. Prieki gan bija īsi, jo abi iepriekšējie Horvātijas uzvarētāji jau otrajā ātrumposmā vienā un tai pašā līkumā identiski pārsita savas riepas un bija spiesti tās mainīt. Vadību pārņēma Hyundai sportists Tjērī Noivils, kuram sekoja Elvins Evanss. Ožjē gan uzvarēja nākamos divus ātrumposmus, tomēr rītu noslēdza minūti un 27 sekundes aiz līdera. Noivila pārsvars pār Evansu bija 16,1 sekunde.

Otrajā cilpā Noivila ātrums kļuva ievērojami sliktāks. Četros ātrumposmos uzvarēja Ožjē, Lapi, Tanaks un Evanss. Evansa ātrums ļāva pietuvoties Noivilam līdz nieka 5,7 sekundēm dienas noslēgumā. Par intrigu parūpējās laikapstākļi – Horvātijas debesis savilkās pilnas ar lietus mākoņiem un dažviet ceļi bija mitri. Vairāki braucēji sestajā ātrumposmā izvēlējās uzlikt lietus riepas, tai skaitā arī trešajā vietā esošais Ots Tanaks. Ceļš tomēr nebija pietiekami slapjš un igaunis zaudēja 17 sekundes ātrumposma uzvarētājam Esapekam Lapi, kurš atņēma trešo vietu Tanakam. Tanaka uzvara nākamjā ātrumposmā gan ļāva uzreiz atgūt pozīciju, tomēr Evanss bija aizmucis jau 22 sekundes priekšā Tanakam. Ar stabili ātru sniegumu līdz piektajai vietai aizcīnījās Ožjē, tomēr sasteigtās riepu maiņas dēļ francūzis nopelnīja minūtes sodu, jo uzsāka kustību vēl pirms ekipāža bija pilnībā piesprādzējusies. Rezultātā diena noslēgta septītajā pozīcijā.

Otrā diena

Otro dienu ar trīs ātrumposmu uzvarām sāka Kalle Rovanpera. Rallija līderis Noivils spēja atkal palielināt pārsvaru pār Evansu. Tomēr dienas trešajā ātrumposmā beļģis pieļāva nelielu kļūdu, saslīdēja un atsitās pret akmeni! Piedzīvota ļoti sāpīga izstāšanās no līderpozīcijas. Vadību pārņēma Evanss, taču rītu ar ātrāko laiku noslēdza Ožjē.

Ots Tanaks
Ots Tanaks

Pēc Noivila izstāšanās otrajā cilpā sāka formēties jauna cīņa par uzvaru. Tanaks divos ātrumposmos sadeldēja Evansa pārsvaru uz pusi līdz 12,5 sekundēm, pa ceļam izcīnot arī vienu ātrumposma uzvaru. Pārējos trīs ātrumposmos ātrākos laikus uzstādīja Toyota braucēji Ožjē un Rovanpera, kuri pamazām tika garām Pjēram Luī Lubē un Takamoto Katsutam, nokļūstot ceturtajā un piektajā vietā. Diemžēl cīņa par uzvaru izpalika, jo Tanaka Ford spēkratu sāka vajāt tehniskas likstas un dienas beigās starpība līdz Evansam bija 25,4 sekundes.

Trešā diena

Noslēdzošajā dienā ar divām ātrumposmu uzvarām pa katram apmainījās Rovanpera un Noivils, kurš bija atpakaļ ierindā un fokusējās tikai uz pēdējo Powerstage ātrumposmu. Rovanpera apsteidza Ožjē cīņā par ceturto vietu, bet Tanaks vairs nespēja izrādīt pretestību Evansam un finišēja drošā otrajā vietā. Ļoti vientuļā trešajā vietā finišēja vienīgais Hyundai cīņā Esapeka Lapi. Emocionālu uzvaru traģēdijas aptumšotajā rallijā izcīnīja Elvins Evanss. Velsietim tā bija pirmā uzvara kopš 2021. gada Somijas rallija un pirmā Rally 1 ērā, turklāt arī pirmā uzvara uz asfalta. Ļoti zīmīgi, ka Evansa stūrmanis Skots Martins savulaik tieši Kreigam Brīnam palīdzēja izcīnīt īra pirmo WRC pjedestālu karjerā.

Kopvērtējumā situācija mainās pēc katra posma un šobrīd viss top4 ir ar nieka 4 punktu starpību. Dalītā līderpozīcijā ar Ožjē ir nonācijs rallija uzvarētājs Evanss.

Horvātijas WRC rezultāti
Horvātijas WRC rezultāti
Braucēju kopvērtējums
Braucēju kopvērtējums
Ražotāju ieskaite
Ražotāju ieskaite