22 gadus vecais somu autosportists Kalle Rovanpera trešo gadu pēc kārtas uzvarējis WRC posmā Igaunijā, palielinot savu pārsvaru arī čempionāta kopvērtējumā.

Pamatīgu vilšanos jau pirmajā sacensību dienā piedzīvoja vietejie līdzjutēji. Rally Estonia skatītāju galvenā cerība Ots Tanaks izstājās no cīņas par uzvaru, saņemot 5 minūšu sodu par “Ford Puma” mašīnas dzinēja maiņu. Sāli brūcēs piebēra fakts, ka piektdien Tanaks bija ātrākais lielākajā daļa ātrumposmu un bez soda būtu rallija līderis ar 13 sekunžu rezervi.

Radušos situāciju savā labā Igaunijā izmantoja “Toyota” spīdeklis Kalle Rovanpera, kurš pēc karjeras sākšanas Latvijā ir lieliski pazīstams ar Baltijas grants segumu. Rovanpera uzvarēja visos deviņos sestdien notikušajos ātrumposmos, palielinot savu pārsvaru pret Tjerī Noivilam līdz nepilnām 35 sekundēm un neapstājās arī noslēdzošajā dienā.

Lielisku punktu rallijam Rovanpera pielika, uzvarot arī Powerstage ātrumposmā un izcīnot maksimāli pieejamos 30 punktus. Pie bonusa punktiem tika arī Evanss, Lappi, Tanaks un Noivils. Finišā Noivila pārsvars pret Esapeku Lappi cīņā par otro vietu bija tikai 6,9 sekundes, bet vēl 7 sekundes tālāk finišēja Elvins Evanss. Otam Tanakam kopējā ieskaitē 8. vieta (zemākā starp WRC mašīnām), tomēr arī ‘noņemot’ 5 minūtes, igaunis būtu tikai piektais.

Aizraujošas cīņas risinājās arī WRC2 ieskaitē starp trim “Škoda Fabia RS Rally2” mašīnām. Pirmajos ātrumposmos vadības groži nonāca Olivera Solberga rokās, taču balstiekārtas defekts liedza turpināt cīņu par uzvaru. Jaunais līderis Andreass Mikelsens nespēja iekrāt 20 sekunžu handikapu pār Sami Pajari. Pēdējā sacensību dienā soms bija mazliet ātrāks un pirms powerstage ātrumposma samazināja handikapu līdz 9 sekundēm, tomēr tajā abus šķīra tikai sekundes desmitdaļa, ļaujot Mikelsenam noturēt uzvaru.

Paralēli pasaules čempionāta notikumiem skatītājus priecēja arī Igaunijas čempionāts, kur uz starta stājās vairākas ekipāžas no Latvijas. Sesto vietu kopējā ieskaitē un uzvaru EMV5 klasē (aiz piecām EMV2 mašīnām) izcīnīja Emīls Blūms ar Madaru Dīriņu, kuri startēja ar “Mitsubishi Lancer Evo IX”, tomēr uzvara nāca ar rūgtuma piegaršu, jo pilnībā nodega Emīla Blūma brāļa Kalvja nesen iegādātais “Mitsubishi Lancer Evo VI”. Sportisti izvairījās no traumām. Uguns sākās pēkšņi bez avārijas.

Jau pēc divām nedēļām WRC dosies uz ziemeļiem – no 3. līdz 6. augustam risināsies Somijas rallijs, kur uz starta ar “Toyota GR Yaris Rally1” automašīnu stāsies arī komandas vadītājs un trīskārtējais Rally Finland uzvarētājs Jarri Matti Latvala.

Čempionāta kopvērtējumā Rovanpera saglabā pārliecinošu vadību ar 170 punktiem. Viņam seko Evanss (115), Novils (112), Tanaks (104) un Ožjē (98), kurš Igaunijā nestartēja.

Rally Estonia 2023 – rezultāti