Saūda Arābijas GP jau ceturto reizi risināsies Džidā. Pēdējos gados bagātā valsts veikusi nopietnas investīcijas, lai kļūtu par mājvietu pasaules lielākajiem sporta notikumiem. Sezonas atklāšanas posms apstiprināja pesimistu bažas par pagājušā gada spēku samēru saglabāšanu, taču atsevišķas nianses raisīja cerības, ka viss nav tik izteikti vienos vārtos. Sestdien turpināsim šķetināt jauno sezonu, gaidot jaunus pārsteigumus.

Trase

Pārcelšanās pāri visai Arābijas pussalai F1 saimi aizved uz Džidu, kur trase ir krietni izaicinošāka. Virkne ātru pagriezienu pašā Sarkanās jūras piekrastē bez izteikti garām taisnēm mazinās jaudas agregāta lomu, bet krietni vairāk pārbaudīs vienību aerodinamiskos risinājumus. Asfalts nav tik abrazīvs, tādēļ “Pirelli” uz posmu atveduši par vienu soli mīkstākas riepas kā Sakirā. Arī slodze uz bremzēm nav tik pamatīga.

Šī ir trešā garākā trase F1 kalendārā, piekāpjoties vienīgi Spa un Lasvegasai, taču pludenums ļauj attīstīt ļoti augstus vidējos ātrumos. Kvalifikācijas apļa veikšanai Karstena Tilkes dizainētajā trasē būs nepieciešama mazāk kā puotra minūte. Saglabāts trīs DRS zonu princips, izskaužot pirmo divu gadu scenāriju, kad rotaļas ap tā aktivizēšanu padarīja atrašanos aizmugurē konkurentam vērtīgāku.

Padziļinātu informāciju par un ap Formula 1 notikumiem gūsti, pievienojoties F1LV Patreon lapai!

Laikapstākļi

Saūda Arābijā gaidāmi ļoti līdzīgi apstākļi Bahreinā pieredzētajiem. Lietus nav gaidāms, tomēr jau atkal gaidāmas vēja brāzmas. Ziemeļvējš varētu sasniegt aptuveni 7 m/s ātrumu, kas var ietekmēt mašīnu vadāmību.

Šī būs, iespējams, aukstākā Saūda Arābijas GP izcīņa, jo kvalifikācijas un sacīkšu laikā termometra stabiņš tikai mazliet pārsniegs 20 grādu robežu, kamēr pa dienu uz pirmajiem un trešajiem treniņiem gaiss var iesilt līdz pat 30 grādiem.

Prognozes

Šai trasei vajadzētu būt krietni parocīgākai priekš “Alpine” komandas, tomēr ko daudz vairāk kā cīņu par punktiem nevajag cerēt. Kas attiecas uz vadošajām vienībām, “Ferrari” Bahreinā saskārās ar bremžu problēmām, kas nepalīdzēja Šarla Leklēra riepu mūža pagarināšanai, bet “Mercedes” mocījās ar dzesēšānas problēmām. Abām vienībām ir krietni vairāk pamata uz šo nedēļas nogali raudzīties ar optimisma devu.

Serhio Peresa braukšanas stils ir krietni piemērotāks ielu trasēm, tomēr Džida savā konfigurācijā ar ātriem līkumiem drīzāk atgādina klasikās Eiropas trases, tādēļ sagaidāms, ka Verstapens joprojām būs favorīts, taču ne tik izteikts kā pirmajā posmā. Iespēja sezonu sākt divās tik atšķirīgās trasēs komplektā ar nākamo posmu Austrālijā ļaus izdarīt daudz precīzākus secinājumus par spēku samēriem, jo pagaidām tie pilnībā balstīti uz Bahreinā pieredzēto, kur arī risinājās pirmssezonas testi.

Piedalies F1 prognožu spēlē!

Vēsture

Džidas trase ir viens no jaunākajiem Formula 1 kalendāra papildinājumiem, jo čempionātā parādījās tikai 2021. gadā, tomēr trīs gadu laikā esam piedzīvojuši pietiekami daudz drāmas, katrā reizē kronējot citu uzvarētāju. Pirmais to paveica Luiss Hamiltons, ļoti saraustītā un saspringtā bezkompromisu cīņā pieveicot Maksu Verstapenu, panākot līdzsvaru kopvērtējumā pirms satriecošās titula cīņās Jasmarīnā.

Verstapens atbildes triecienu sniedza gadu vēlāk, tikai pēdējos apļos nozogot uzvaru “Ferrari” braucējam Šarlam Leklēram. Verstapens sacensības uzsāka tikai no ceturtās pozīcijas, taču pērn tehniskas ķibeles kvalifikācijā lika čempionam sanmierināties ar 15. starta pozīciju. Sacīkstēm esot pusē, Verstapens pakāpās uz otro vietu, taču noķert Serhio Peresu nebija iespējams.

Bazārs boksos

Lai gan šonedēļ uzvirmojušas runas par kārtējo restrukturizāciju “Alpine” komandas iekšienē, kā arī jaunu izmeklēšanu, kā galvenais tēls šoreiz ir FIA prezidents Muhameds ben Sulajems, karstākie jaunumi jau atkal meklējami “Red Bull” garāžā. Hornera lietas izmeklēšana noslēdzās, attaisnojot komandas vadītāju, tomēr Joss Verstapens uzskata, ka viņam vajadzētu pamest savu amatu, lai nesagrautu komandu no iekšpuses.

Saceltā ažiotāža pastiprinājusi runas, ka Verstapens varētu pamest vienību un pievienoties “Mercedes”, kuriem parādījusies vieta pēc Luisa Hamiltona paziņojuma par pievienošanos “Ferrari”. Galvenais nemiera cēlājs Joss Verstapens šonedēļ piedalīsies rallija sacensībās, tādēļ padokā nebūs atrodams. Skaidrs, ka žurnālisti turpinās aktīvi tirdīt katru “Red Bull” pārstāvi.

Grafiks

Saistībā ar ramadānu sākšanos Grand Prix nedēļas nogale pārcelta dienu agrāk un risināsies pēc līdzīga principa kā Bahreinā – treniņbraucieni sāksies jau ceturtdienā, kvalifikācija – piektdienā, bet sacensību starts gaidāms sestdien pl. 19:00 pēc Latvijas laika. Arī Džidas trase aprīkota ar apgaismojumu, kas ļauj posmam risināties pēc saulrieta, neizjaucot pa dienu paredzētos plānus un ļaujot kvalifikāciju baudīt pēc birojos ierastā darba laika.

Info par F1 translācijām Latvijas teritorijā