Bijušais Formula 1 pilots Joss Verstapens ir nācis klajā ar paziņojumu, ka “Benetton” formula, ar kuru viņa komandas biedrs Mihaels Šūmahers 1994.gadā guva titulu, nebija atbilstoša noteikumiem – tai bija aizliegtas elektronikas sistēmas.

“Es zinu, kas notika, kad mēs ar Mihaelu bijām kopā “Benetton” komandā,” Verstapens skaidroja holandiešu “Nusport” žurnālam. “Cilvēki domā, ka es meklēju attaisnojumus, taču es zinu, ka viņa mašīna bija atšķirīga no manējās. Es vienmēr donāju, ka tas ir neiespējami pārspēt Šūmaheru. Es bremzēju cik vēlu vien spēju, līkumus izbraucu maksimāli ātri, bet nesapratu, kāpēc Šūmahers to spēja atrāk. Ar viņa mašīnu nebija viss kārtībā.”

Šūmahers “Benetton B194” modelis 1994.gada sezonā vairākkārt nonāca aizdomu ēnā. Tieši 1994.gada sezonas sākumā arī Airtons Senna, kurš tobrīd brauca “Williams”, vismaz trīs reizes izteicās par “Benetton” neatbillstību noteikumiem, apgalvojot, ka viņš sīki ir izpētījis Šūmahera mašīnas uzvedību pirmajās sezonas sacīkstēs. Jāatgādina, ka Senna gāja bojā Imolas trasē, esot vadībā, kad viņam uz pēdēm mina tieši Mihaels Šūmahers. Vēlāk sezonas laikā FIA tehniskie speciālisti atrada mašīnas lektronikas paketē kodu, kas varēja pildīt ‘palaišas sistēmas’ funkcijas. Šī sistēm bija aizliegta Formulā 1 un “Benetton” puse apgalvoja, ka šis elektronikas kods ne reizi nav likts lietā.

Tomēr Joss Verstapens uzskata citādi: “Tur viennozīmīgi bija palīdzība no elektronikas. To nekad nepieminēja un par to nerunāja. Taču kad es vēlāk jautāju par to komandas bosam Flavio Briatorem, viņš atbildēja ‘labāk par to nerunāsim’. Tagad es zinu pietiekami.”

“Jūs redzat, ka tagad Mihaels ir vienkārši atkarīgs no “Mercedes” mašīnas snieguma,” turpināja Verstapens. “Vairumam cilvēku viņš kļuva par Dievu zemes virsū. Taču viņš nav pārcilvēks.”

1 KOMENTĀRS

 1. Jeb kuraa gabiijumaa, kaadus briinumus neizdomaaja Benetton, Williams nav nekaads attaisnojums zaudeet Benetton, jo Williams saakot ar 91.gada otro pusi liidz 1997.gada beigaam bija galvas tiesu paaraaka mashiina par visaam paareejaam visaa F-1, visaas jomaas, un tajaa gadaa Benetton vispaar bija Ford dzineejs kameer Williams deeveetais- vislabaakais visaa F1. Kuriem ir iespeeja noskatieties to sezonu, jo taa pieraadiija ka Shuumahers bija vienkaarshi monstrs, un vieniigaa saciikste, kuru vins neuzvareeja visaa sezonaa vareetu nosaukt peedeejo, paareejaas kuras netika uzvareetas, vairs jau nebija atkariigas no Shuumahera, tehniskas kibeles buudams vadiibaa, diskvalifikaacijas u.t.t. Taa sezona bija vienkaarshi murgs, un ja Hils buutu izciinijis titulu, tad tas pret Shuumaheru buutu bijis loti negodiigi.

  Cilveeki, kuri nav redzeejushi 1994.g sezonu luudzu neuzdod stulbus jautaajumus, un nerakstiit mulkiibas par Shuumaheru.

 2. Sākšu ar to, ka es NEESMU redzējis 1994.gada sezonu, jo pēc Sennas nāves nespēju F1 skatīties gadus trīs (būs jāpaskatās ieraksti laikam), bet…

  tas, ka Benetton bija aizliegti elektroniski palīglīdzekļi, ir skaidrs un nav nekas jauns. Jaunums ir tas, ka tādu nebija viņa komandas biedram.

  Lai gan Verstapena apgalvojums, “nesapratu, kā Sumahers spēj tik ātri pabraukt” ir nedaudz smieklīgs. Tas, ka par Šumaheru sūdzējās pat Senna, gan jau ir uzmanības vērts.

  p.s. pirms pāris gadiem bija raksts, ka Šumja Benetton tiek pārdots E-bay. Tur bija minēti ar visi nelegālie pričindāļi

  • Viss ir nedaudz smieklīgs 🙂 Sākot ar stāstiņiem, ka es bērnībā ar trīsriteni varēju pabraukt kā Šūmahers, tāpēc esmu tikpat kruts. Tikai, ja jau esi tik kruts, tad kāpēc nenonāci tur kur svu krutumu varēji pierādīt un kāpēc neko redzamu tā arī nesasniedzi. Tagad droši vien pēc zālītes uzpīpēšanas, lielā atklāsme atnāca 🙂

 3. Pilnīgi tukša pļāpāšana. Nu, un tad, ja Benetton toreiz kaut ko “ķīmiķoja”. Patiesībā – pareizi darīja! Nekur nav zvanīts, ka līdzīgas aizliegtas manipulācijas 80-tajos, 90-tajos neveica McLaren vai Williams, kuriem arī ik pa brīdim bija mistisks pārsvars. Tas ir tieši tāpat, kā regulārās aizdomas un apvainojumi par dopinga lietošanu dažādos spēka un izturības sporta veidos. Bet, nav pieķerts – nav zaglis…

  • Šoreiz jāpiekrīt Pro. Noteikumu apiešana (nevis pārkāpšana) un pēlēko zonu izmantošana ir neatņemama F1 sastāvdaļa kopš 60-tiem gadiem, kad beidzās džentlmeņu laiki. Pats Eklstons ar savu Brabham pirms katras sezonas uzstādīja jautājumu: kurā jomā šogad mēs varam apiet noteikumus.
   Par Benetton gadījumu arī Sennam veltītajā žurnālā nedaudz pavīdēja info. Konkrēti Senna nevis uztraucās, ka Benetton ir nelegāls, bet gan ka tobrīd Williams nav tādu līdzkeļu, lai iztrādātu savu slēpto elektronikas sistēmu. Viņš bija noraizējies, ka viņam tikai ar savu talantu ir jāsacanšas ne tik ļoti ar citiem pilotiem, kā ar elektronikas sistēmām.

 4. Mjā, kārtējās raudas no viduvējības. Savulaik esmu lasījis vairākas publikācijas par šo tēmu. Viena no tādām bija par cilvēku kura talants un spējas ir pamatā visiem Šūmahera tituliem. Rorijs Birns vairākkārt ir diezgan izteicies par šo konkrēto 1994. gada mašīnu – tā bija pilnīgi legāla mašīna ar tam laikam inovatīviem risinājumiem. Atcerēsimies arī to, ka 1993. gada Beneton formula tika diskvalificēta dēļ neatbilstības tehniskajiem noteikumiem, pie tam Šumahers tajā laikā bija “rokijs” lielajā cirkā, tā ka runāt par kaut kādu tur noteikumu apiešanu viņam par labu ir smieklīgi. Reāli tajā laikā F1 spožākā zvaigzne bija Senna.