Šodien aprit tieši 30 gadi kopš Žila Vilnēva bojāejas 1982.gada Beļģijas GP kvalifikācijā.

1982.gada sezona Formulā 1 izvērtās politiski ļoti saspringta un traģiska. Tā rezultātā sekoja būtiskas izmaiņas drošības standartu uzlabošanā. Šoreiz nedaudz vairāk tieši par Žilva Vilnēva, 1997.gada pasaules čempiona Žaka Vilnēva tēva, pēdējiem dzīves mirkļiem.

Pirms divām nedēļām bija noticis Sanmarīno GP posms, kurā abi “Ferrari” piloti Žils Vilnēvs un Didjē Pironi kļuva par ienaidniekiem. Pironi sacīkstē ignorēja komandas pavēles un neļāva izcīnīt uzvaru Žilam Vilnēvam, kurš nosolījās ar komandas biedru vairs nesarunāties.

Nav brīnums, ka jau nākamajā posmā Vilnēva vienīgā vēlme bija pārspēt Pironi sākot jau ar kvalifikāciju. Kad Beļģijas GP kvalifikācijā līdz finišam bija palikušas tikai nedaudz vairāk ar 10 minūtēm, Vilnēvs atdeva savam mehāniķim saburzītu papīra lapu un sēdās savā mašīnā, lai dotos trasē ar pēdējo kvalifikācijas riepu komplektu. Saburzītā lapa bija apļa laiku izdrukas, kur melns uz palta bija teikts, ka pagaidām ātrākais ir Pironi ar 1:16.501s un Vilnēvs viņam zaudē 0,1 sekundi.

Pabeidzis savu lidojošos apli, Vilnēvs redzēja sava mehāniķa zīmi atgriezties boksos, tomēr uz informācijas dēļa nebija ziņas par apļa laiku un kanādietis nebija drošs, lai gan acīmredzot nojauta, ka viņš nav uzlabojis Pironi laiku.

Jebkurā gadījumā Vilnēvs arī bremzēšanas aplī turpināja braukt ar maksimālu ātrumu, jo vienkārši viņš vienmēr tā pilotēja formulu. Pie ‘Terlamenbocht’ līkuma Vilnēvs pietuvojās pieredzējušam Johenam Masam, kurš arī atgriezās boksos, taču ļoti lēnu. Mass redzēja tuvojošos “Ferrari” un nobrauca labajā trases malā, nost no ideālās trajektorijas. Tomēr Vilnēvs tieši tobrīd arī nolēma apdzīt viņu pa labo pusi un tā rezultātā ar ātrumu 225 km/h ietriecās Johena Masa formulas aizmugurējā labā ritenī.

“Ferrari” tika uzmests gaisā, kur apmeta kūleni un ietriecās ar purngalu mīkstajā zemē. Mašīnas priekšdaļa sašķīda un no trieciena Vilnēvam tika norauta ķivere, bet viņš pats tika pārsviests pāri trasei nožogojumā. Mass apturēja formulu un metās pie Vilnēva, kuram drīz palīgā piesteidzās arī profesors Sids Votkinss.

Vilnēvs tika nogādāts slimnīcā, kur tika konstatēs, ka viņam ir nāvējoša mugurkaula trauma uzreiz pie galvaskausa. 21:12 tovakar tika oficiāli paziņots Vilnēva nāves fakts. Kopš avārijas brīža bija pagājušas septiņas stundas un 20 minūtes. Formula 1 pasaule bija zaudējusi vienu no saviem izcilākajiem talantiem, kurš tā arī nepaguva sasniegt virsotni.

Liktenīgās avārijas video:

1 KOMENTĀRS

 1. Šīs avārijas video ir viena no lielākajām operatoru neveiksmēm F1 vēsturē. Ir skaidri redzams mirklis, kā Vilnēva automobīlis uzlido gaisā, taču operators to neredz un turpina filmēt Johenu Masu…
  Lai cik smieklīgi neskanētu, bet es varu iztēloties, cik nabaga operators pēcāk jutās skrobīgs. Es pagājušajā sestdienā iefilmēju sacīkstes Biķerniekos un redzēju pirmā apļa efektīgo avāriju Slimnīcas līkumā, kad igaunis nolika savu bembi uz jumta. Kamera bija ieslēgta, taču mirkli pirms avārijas to instinktīvi pagriezu uz otru pusi, jo līkumā kaukdamas nāca citas mašīnas. Kamēr atkal pavērsu to atpakaļ, kūlenis jau bija beidzies. Uzfilmētajā materiālā redzams tikai kā mašīna palecas… Zvērīga smeldze… 🙂

 2. Zhils Vilneevs ir veelviens paarveerteets F1 pilots, taapat kaa Senna kursh neprata kvalifikaaciju uzvaras paarveerst GP uzvaraas.

  Vilneevam tikai 6 uzvaras GP posmos, bet vienalga deevee vinju par vienu no labaakajiem taa laika F1 pilotiem.

  ja nomirsti sacikstees- tevi glorificees. un objektiiva pilota speeju veerteeshana izpaliks.

 3. nu ko, tagad deelj paaris spilgtaam epizodeem pilotu deeveesim par labaako esam? tad jau Serhio Peres arii ir shiibriizha labaakais deelj Malaizijas snieguma.

  mans uzskatis ir taads, ka ja nav daudz uzvaru un titulu, tad pilots nav nekaads iipashais. aatruma talants ir viena lieta, bet lai uzvareetu F1 ir jaabuut arii stabilitaatei, darba speejaam, liidera dotiibaam un tehniskajaam zinaashanaam. man rodas iespaids ka 80% F1 skatiitaaju pamana tikai talantu uz aatrumu.

  • Dižonas epizode ir klasikas “zelta fonds”, tur nu neko ne pielikt ne atņemt

   un pats feinākais, ka necīnījās jau abi mesjē par pirmo vietu 😉

   vienkārši cīnījās, jo bija Raceri ar Lielo Burtu. punkc

  • Šajā sakarā iemetu nedaudz aci statistikā un tur redzams, ka laikā, kad brauca Vilnēvs, par viņu vairāk uzvaras izcīnījuši tikai Alans Džonss (11) un Karloss Roitemans (7). Varam arī teikt, ka Vilnēvs vienkārši nepaspēja gūt krietni vairāk…