Jau šajā nedēļas nogalē (15.-16. septembrī) Monster Energy FIA pasaules rallijkrosa čempionāts viesosies Latvijā, notiekot Neste World RX of Latvia sezona iesoļos noslēdzošajā trešdaļā.

Rīgas multifunkcionālā Biķernieku Nacionālā Sporta Bāze pirmoreiz Pasaules RX uzņēma 2016. gadā, un kopš tā laika iemantojis vietējo fanu interesi. Vienīgais Austrumeiropā notiekošais pasaules čempionāta posms notiek augstākās klases rallijkrosa trasē, kas atrodas vien 15 minūšu brauciena attālumā no galvaspilsētas centra.

Grafiks: FIA

1295 metrus garā trase sevī ietver vairākas unikālas iezīmes, visredzamākā no kurām ir paralēlie tramplīni džokera un pamata aplī. Pērn trases izaicinājumus vislabāk pārvarēja PSRX Volkswagen Sweden pilots Johans Kristofersons, kurš šeit svinēja uzvaru – gan kāpjot uz goda pjedestāla augstākā pakāpiena, gan izcīnot pasaules čempiona titulu.

“F1LV

Zviedrs atgriežas Baltijā kā līderis arī 2018. gada sezonas kopvērtējumā, pēc savas sezonas septītās uzvaras Francijā vēl vairāk palielinot pārsvaru pār konkurentiem. Kristofersons cīnās par savu otro pasaules čempiona titulu, bet vairāki no viņa konkurentiem Latvijā ir rādījuši labu sniegumu, un nu darīs visu iespējamo, lai apturētu zviedra uzvaras gājienu.

Lasi vēlNeste World RX of Latvia ar četriem latviešiem un jaunām dvesmām

Sebastjēns Lēbs Neste World RX of Latvia posmā uzvarēja 2016. gadā un, pēc neveiksmīga Team Peugeot Total mājas posma Francijā, izcīnot vien piekto un sesto vietu, francūzis ir noskaņots atgriezties uz goda pjedestāla augstākā pakāpiena, ko pēdējoreiz izdarīja šī gada Beļģijas posmā.

Līdzīgi kā Lēbs, bijušais Pasaules RX čempions Matiass Ekstroms Rīgā divas reizes bijis uz goda pjedestāla, abos posmos izcīnot otru vietu. EKS Audi Sport Audi S1 Francijā bija ļoti ātrs, Andreasam Bakerudam finišējot vien trīs desmitdaļas aiz uzvarētāja aizraujošā finālā un dodot abiem EKS pilotiem papildu motivāciju izcīnīt komandai pirmo uzvaru šogad.

Latvijas RX rezultāti

Braucējs20162017
Johans Kristofersons51
Peters Solbergs197
Matiass Ekstroms22
Andreass Bakeruds44
Timijs Hansens39
Sebastians Lēbs13
Kevins Hansens2 (Euro RX)10
Robins Larsons121 (Euro RX)
Kevins Ēriksons1318
Jānis Baumanis85
Timurs Timerzjanovs613
Niklass Gronholms1812
Žerlēns Šišerī21-
Liams Dorāns--
Gregors Demostjē--
Olivers Benets--
Tomass Heikinens98
Niko Millers-6
Timo Šeiders715
Aleksandrs Vurcs--

Atlikušie kopvērtējuma labāko sešiniekā esošie piloti ir Kristofersona VW komandas biedrs Peters Solbergs un Lēba Peugeot komandas biedrs Timijs Hansens. Latvija ir vienīgais sacensību kalendārā esošais posms, kurā divkārtējais čempions Solbergs nekad nav iekļuvis finālā, bet Hansens sacensībās pagājušogad izcīnīja trešo vietu un šogad centīsies šo panākumu atkārtot.

Zviedra jaunākais brālis Kevins Hansens aizvada lielisku sezonu ar Team Peugeot Totalsagatavotu 208 un centīsies iekļūt ceturtajā finālā šosezon, bet vietējo fanu favorīts Jānis Baumanis (Team STARD) cerēs ka mājas sienas palīdzēs šogad otro reizi iekļūt labāko sešiniekā. Bijušais FIA Eiropas rallijkrosa čempions Super1600 klasē pagājušogad Biķerniekos izcīnīja piekto vietu, un šāda rezultāta atkārtojums noteikti darītu priecīgus vietējos fanus.

Citi braucēji ar ievērības cienīgiem panākumiem Latvijā ietver Timuru Timerzjanovu – kurš iekļuva finālā pirms diviem gadiem un bija vadošais GRX Taneco Team pilots Francijā – un “wildcard” dalībnieki Timo Šeiders (ALL-INKL.COM Muennich Motorsport) un DTM posmu uzvarētājs Niko Mulers, kurš pēc 2017. gada posmā izcīnītās sestās vietas uz starta stāsies ar EKS komandas Audi S1. Šeideram Francijas posms bija reti neveiksmīgs, nespējot finišēt trijās no četrām kvalifikācijām, līdz ar ko viņa mērķis Rīgā būs izvairīties no līdzīgām neveiksmēm.

Otrs GRX Taneco Team pilots, Niklass Gronholms, ar Hyundai i20 ir aizvadījis labu sezonu un šobrīd kopvērtējumā ir augstāk esošais no pilotiem kuri nepārstāv rūpnīcu komandas, dodot pamatu optimismam arī Latvijas posmā. Olsbergs MSE piloti Robins Larsons un Kevins Eriksons cenšas izmantot Ford Fiesta nesen iegūtos dzinēja uzlabojumus, Eriksonam Francijā savā pusfinālā sasniedzot ceturto vietu.

OMSE duets nereti ir cīnījušies ar GC Kompetition pārstāvju Renault Megane, kuras pilotē komandas īpašnieks Gērlains Šišerī un, Francijas posmā, Liams Dorans, kurš savu atgriešanos Pasaules RX atzīmēja ar lielisku sniegumu kvalifikācijā. Lielbritānijas pārstāvis vēl nav braucis Latvijas trasē, taču noteikti būs gatavs demonstrēt savu labāko sniegumu.

Sacensībām pieteikto dalībnieku sarakstā redzams arī bijušais Formula 1 pilots Alekss Vurcs, kurš Pasaules RX atgriežas pēc savas debijas Norvēģijā, viņa MJP Racing Team Austria komandas biedrs Tomass Heikinens, Sebastien Loeb Racing pārstāvis Greguārs Demustjē, kā arī Olivers Benets ar BMW MINI Cooper.

Ja plāno sacensības apmeklēt klātienē, ieskaties skatītāju ceļvedī!

Jānis BaumanisTeam STARD“Neste World RX of Latvia būs aizraujošākās sacensības manā karjerā. Kopš pagājušā gada esmu ar nepacietību gaidījis iespēju atkal ieraudzīt milzīgos fanu pūļus Biķernieku trasē. Man šis posms neapšaubāmi būs sezonas galvenais notikums un jau nevaru sagaidīt startu!”

Pasaules RX un IMG vadītājs, Pols Belamijs“Pēdējos trīs gados Rīga ir nostiprinājusi savu vietu Pasaules RX kalendārā. Viena no Biķernieku trases unikālajām iezīmēm ir tās atrašanās vieta, kas ļauj piesaistīt milzīgus entuziastisku fanu pūļus, katram fanam novērtējot fantastiskās cīņas rallijkrosa trasē. Latvija neapšaubāmi ir iemīlējusi šo sporta veidu, un tās noteikti ir labas ziņas šīs disciplīnas nākotnei.”

Pols KoutssCooper Tire Europe motorsporta nodaļas vadītājs: “Vēsturiskā Biķernieku trase Rīgā ir lielisks papildinājums šim sacensību seriālam. Tā ir ātra un ļoti tehniska trase, kas nozīmē to, ka riepas piedzīvo straujas pārmaiņas tām pieliktajos spēkos no paātrināšanās, bremzēšanas un līkumiem. Esam izmantojuši savu 20 gados gūto pieredzi lai radītu riepu kura ir spējīga tikt galā ar rallijkrosā radītajām slodzēm.”

Lasi vēl: Neste World RX of Latvia dalībnieku statistika

Rīgā notiks sezonas noslēdzošais posms Eiropas čempionāta Supercar klasē, vietējam favorītam un Pasaules RX posma uzvarētājam Reinim Nitišam (Ford Fiesta) esot ļoti tuvu čempiona titulam. Latvietim ir 26 punktu pārsvars pār tuvāko sekotāju čempionāta kopvērtējumā. Viņam bija iespējas titulu izcīnīt jau Francijas posmā, taču fināla sākumā radītie bojājumi automašīnai liedza to realizēt. Pagājušā gada RX2 čempiona Sirila Reimonda (Peugeot 208) uzvara Francijā ļāva viņam pakāpties uz otro vietu kopvērtējumā, par četriem punktiem apsteidzot Antonu Marklundu (VW Polo). Starp 29 pieteiktajiem pilotiem sastopams arī divkārtējais Super1600 čempions Kristians Szabo (Audi S1) – viena no Francijas posma zvaigznēm – un RX2 pilots Sondre Evjēns, kurš JC Raceteknik sastāvā debitēs Supercar klasē.

Tāpat kā Francijā, arī Rīgā uz starta būs redzami 25 Super1600 klases auto, CSDD Biķernieku trasē notiekot sezonas priekšpēdējam posmam. Pēc Francijas posma, kopvērtējuma galvgalī Volland Racing komandas braucējus Arti Baumani un Rokas Baciusku šķir tikai viens punkts. Latvietis noteikti centīsies izmantot mājas trases sniegtās priekšrocības, bet Aidars Nurijevs ar Škoda Fabia ir tikai piecu punktu attālumā no līderiem. Arnis Odiņš ar Renault Twingo būs otrs Latvijas pārstāvis šajā klasē.

Lasi vēl: FIA pasaules rallijkrosa čempionāta nāciju un ražotāju statistika

SACENSĪBU PROGRAMMA (PĒC LATVIJAS LAIKA):

Piektdiena, 14. septembris*
16:00 Neste World RX of Latvia preses konference Rīgas Motormuzejā
          World RX // J. Baumanis, J. Kristofersons, N. Gronholms, R. Larsons
          Euro RX  // R. Nitišs, S. Reimonds, K. Szabo, A. Marklunds
23:00 Oficiālā ballīte nakts klubā Coyote Fly (Pole Dance Show From Elvira)

Sestdiena, 15. septembris*
08:00 Teritorija atvērta skatītājiem
09:00 Treniņbraucieni
11:45 1. kvalifikācija // EuroRX Super1600, EuroRX Supercar, WorldRX
13:40 Monster Energy Torņa Dumpis, Fanu zonā
14:30 2. kvalifikācija // EuroRX Super1600, EuroRX Supercar, WorldRX
          3. kvalifikācija // EuroRX Super1600
17:00 Autogrāfu sesija, Fanu zonā
18:00 Pasažieru aplis ar Ford Fiesta R5Fiesta NRC PrototypeRX2 automašīnām
20:00 CSDD Biķernieku trase slēgta skatītājiem
23:00 Oficiālā ballīte nakts klubā Coyote Fly (Cabaret Show from BUA)

Svētdiena, 16. septembris*
08:00 Teritorija atvērta skatītājiem
08:45 Treniņbraucieni
09:45 3. kvalifikācija // WorldRX, EuroRX Supercar
          4. kvalifikācija // EuroRX Super1600, WorldRX, EuroRX Supercar
12:45 Autogrāfu sesija, Fanu zonā
13:10 Monster Energy Torņa Dumpis, Fanu zonā
13:40 Pusfināli // EuroRX Super1600, EuroRX Supercar
           Fināls // EuroRX Super1600
15:00 Pusfināli // WorldRX
           Fināls // EuroRX Supercar, WorldRX
15:50 Apbalvošana, Fanu zonā
18:00 CSDD Biķernieku trase slēgta skatītājiem
22:00 Oficiālā ballīte nakts klubā Coyote Fly (Īpašais viesis DJ SD)

NrSacīkstesTraseDatums
1Barselonas RXBarselona14. - 16. aprīlis
2Portugāles RXMontalegre28. - 29. aprīlis
3Beļģijas RXMetē12. - 13. maijs
4Lielbritānijas RXSilverstona25. - 27. maijs
5Norvēģijas RXHella9. - 10. jūnijs
6Zviedrijas RXHoljesa30. jūnijs - 1. jūlijs
7Kanādas RXTruā-Rivjēra4. - 5. augusts
8Francijas RXLoīka1. - 2. septembris
9Latvijas RXBiķernieki15. - 16. septembris
10Amerikas RXOstina29. - 30. septembris
11Vācijas RXEsteringa13. - 14. oktobris
12Dienvidāfrikas RXKillarneja24. - 25. novembris