Ar pamatīgu publikas atbalstu satriecošā atmosfērā aizvadīts FIA pasaules rallijkrosa čempionāta posms CSDD Biķernieku trasē, kur skatītāji savām acīm varēja baudīt motorsporta pasaules dūžus. Piedāvājam 10 aizraujošus faktus no sacensībām Rīgā.

#1 Vēl pirms sacensību starta ceturtdien pie Brīvības pieminekļa notika braucēju parāde. Aizraujošais pasākums Latvijā risinājās pirmo gadu. Latvijas posms kļuva par trešo vietu, kur skatītāji var tikties un nofotografēties ar braucējiem pirms sacensībām. Līdzīgas parādes no kalendārā esošajām trasēm notiek vēl tikai Loekā, Francijā, un Truā-Rivjērā, Kanādā, bet 2015. gadā risinājās arī Rosario, Argentīnā.

#2 Par vienu no emocionālākajiem mirkļiem aizvadītajās brīvdienās kļuva Reiņa Nitiša triumfs Eiropas čempionāta Supercar ieskaitē. Čempionāta nepilna pusgadsimta garajā vēsturē Latvija ir iedzīvotāju skaita ziņā mazākā valsts, kuras pārstāvjiem izdevies triumfēt Eiropas vai pasaules čempionātā. Turklāt šis bija jau trešais tituls, ko izcīnījuši Latvijas pārstāvji. 2013. gadā Nitišs uzvarēja priekšpiedziņas Super1600 klasē, bet divus gadus vēlāk to pašu paveica Jānis Baumanis.

“F1LV

#3 Ļoti neveiksmīgs šis posms izvērtās Norvēģijas pārstāvjiem – Andreasa Bakeruda un Petera Solberga cīņa beidzās jau pusfinālā, līdz ar to trešo reizi čempionāta vēsturē starp sacensību fināla dalībniekiem nebija neviens norvēģis. Solbergam Latvijā trijos mēģinājumos tā arī nav izdevies iekļūt finālā – pērn tika piedzīvota smaga avārija pusfinālā, bet pirms diviem gadiem diskvalifikācija vienā no kvalifikācijas braucieniem liedza gūt punktus.

#4 Pilnīgi pretēja aina bija vērojama Solberga komandas biedra Johana Kristofersona garāžas pusē. Kristofersons 23. reizi karjerā uzvarēja pusfinālā, atkārtojot Petera Solberga rekordu, bet vēlāk finālā kļuva par pirmo braucēju, kurš pasaules čempionātā uzvar sešus posmus pēc kārtas.

#5 Uzvaras trijās kvalifikācijas kārtās ļāva Kristofersonam sasniegt vēl vienu rekordu – 17 uzvarēti kvalifikācijas braucieni vienas sezonas laikā. Pie tam Rīgā zviedru sportists aizvadīja savu 50. startu pasaules čempionātā, šeit 50. reizi karjerā uzvarot kvalifikācijas sesiju.

Johans Kristofersons pēc uzvaras Rīgā; Foto: FIAWorldRallycross.com

#6 Pirmais brauciens iegāja vēsturē ar otru ciešāko rezultātu kvalifikācijā čempionāta vēsturē. Kristofersona rezultāts bija tikai 0.009 sekundes labāks par Sebastjēna Lēba iespēto. Mazāka laika starpība starp vadošajiem braucējiem konstatēta vienīgi pērn Lidenhilā, kur pēdējā braucienā Timijs Hansens par 0.005 sekundēm pieveica Kristofersonu.

#7 Niklass Gronholms Rīgā atkārtoja savu, savas komandas “GRX” un sava autoražotāja “Hyundai” labāko sasniegumu pasaules čempionātā, izcīnot ceturto vietu. 22 gadus vecais Gronholms karjerā vēl ne reizi nav kāpis uz pasaules čempionāta pjedestāla, tomēr kopvērtējumā ieņem septīto pozīciju. Līdz šim neviens braucējs sezonu nav noslēdzis tik augstu, ne reizi neizcīnot Top 3 finišu.

#8 Pirmoreiz rallijkrosa sacensībās Latvijā uz starta izgāja bijušais Formula 1 braucējs. Uzvārds Vurcs rallijkrosa apritē ir labi zināms – Francs Vurcs trīs reizes kļuvis par Eiropas čempionu šajā sporta veidā, tomēr nu kārta pienākusi viņa dēlam Aleksandram. Par motorsporta virsotni uzskatītajā Formula 1 čempionātā Vurcs startēja no 1997. līdz 2007. gadam, pārstāvot tādas komandas kā “Benetton”, “McLaren” un “Williams”, bet 2009. gadā kļuva par testpilotu tā gada čempionvienībai “Brawn”.

#9 Vurcs nebūt nebija vienīgais augstākā kalibra motorsportists starp Rīgā startējošajiem pasaules čempionāta dalībniekiem. Neste World RX of Latvia dalībnieki kopumā izcīnījuši četrus pasaules rallijkrosa titulus, 10 pasaules rallija čempiona titulus, četrus DTM titulus, divas uzvaras Lemānas 24 stundu sacīkstēs, vienu panākumu Paikspīkas kalnā braukšanas sacensībās, kā arī četrus pasaules čempiona titulus frīraida slēpošanā.

#10 Iepriekšējos divus gadus Neste World RX of Latvia tika atzīts par viskvalitatīvāk sarīkoto FIA pasaules rallijkrosa čempionāta posmu. Attīstība bija ievērojami jūtama arī šogad. Cerēsim, ka mazās Latvijas lielos darbus atzīs uz starptautiskās skatuves arī šogad!

Neste Latvia RX fani atbalsta savus favorītus, Foto: FIAWorldRallycross.com