Ar pamatīgu ažiotāžu un neviltotu fanu interesi par notikumiem trasē svētdien Rīgā noslēdzās FIA pasaules rallijkrosa čempionāta sezonas priekšpēdējais posms Neste World RX of Latvia. Par uzvarētājiem un braucēju pārdomām jau ziņojām, nu laiks aplūkot posma statistiku. Piedāvājam 10 aizraujošus faktus no aizvadītajām sacensībām.

#1 Par sacensību uzvarētāju kļuva Timijs Hansens, kurš pēc pirmās dienas atradās tikai 14. vietā, uzstādot jaunu čempionāta rekordu. Zīmīgi, ka arī iepriekšējais rekords piederēja Hansenam – 2016. gadā Kanādā viņš pirmo dienu noslēdza 13. vietā, tomēr īstajā brīdī prata apliecināt savu talantu.

#2 Lai gan lietus sagrieza notikumus trasē kājām gaisā, tomēr vadošās četras pozīcijas ieņēma čempionāta četri vadošie braucēji. Niklass Gronholms, Andreass Bakeruds un Kevins Hansens finišēja uzreiz aiz Timija Hansena, kurš šogad uz pjedestāla kāpis 4 reizes, bet visas uz augstākā pakāpiena, ne reizi neieņemot otro vai trešo vietu.

“F1LV

#3 Līdz ar to uz pasaules čempionāta pēdējo posmu Dienvidāfrikā izredzes uz titulu saglabā trīs sportisti – brāļi Hanseni un Bakeruds. Atstatums starp T. Hansenu un Bakerudu ir tikai viens punkts. Aizvadīto piecu sezonu laikā čempiona noskaidrošanu uz pēdējo posmu atlikta tikai vienu reizi – 2015. gadā, tomēr tad Solbergam bija 26 punktu handikaps, saglabājot Hansena izredzes tikai matemātiskas.

Cīņas Biķernieku trasē – Timerzjanovs, Nitišs, Baumanis un Sabo, Foto: MVFoto

#4 Kamēr pērn Latvijas posma pusfināli tika aizvadīti bez vietējo braucēju līdzdalības, šogad, tāpat kā 2016. gadā, tajā iekļuva gan Jānis Baumanis, gan Reinis Nitišs. Diemžēl, tāpat kā toreiz, abiem neizdevās pārvarēt šo slieksni, lai iekļūtu finālā. Baumanim gan izdevās saglabāt piekto vietu kopvērtējumā. Ja viņam to izdosies nosargāt, tas būs labākais sasniegums latviešu izpildījumā kopš Nitiša trešās vietas 2014. gada sezonā.

#5 Braucēji, kuri izstājas pusfinālā, vietas sadala pēc posmā gūtajiem punktiem. Līdz ar to Nitišs ieņēma astoto vietu. Zīmīgi, ka gan viņš, gan vēl viens “GRX” nepilna laika braucējs Joni Vimans abi savos pēdējos divos startos ieņēmuši trešo un astoto vietu.

#6 Sacensības Latvijā notiek jau ceturto gadu pēc kārtas. Patreiz valda pamatīga neskaidrība ap posma nākotni, tomēr Biķernieku trasi ir iemīlējuši gan braucēji, gan līdzjutēji no citām valstīm. No šobrīd čempionātā esošajām rallijkrosa trasēm vienīgi Lojeka, Truā-Rivjēra, Holjesa, Hella un Barselona var lepoties ar senāku vēsturi.

#7 Šis bija gandrīz mājas posms lietuvietim Rokam Baciuškam, kurš pārsteidza ar savu ātrumu pirmajā sacensību dienā. Pagājušajā posmā Francijā viņš kļuva par pirmo lietuvieti, kurš uzvar kādā kvalifikācijas kārtā, bet Rīgā to atkārtoja jau pirmajā braucienā. Divus posmus pēc kārtas sestdienu noslēgt kā līderim šogad ir izdevies vienīgi Timijam Hansenam Abū Dabī un Spānijā. F1LV sarunu ar Baciušku pēc pirmās sacensību dienas lasi šeit:

Baciuška: “Gribu parādīt, ko ‘ES Motorsport’ pazaudēja”

#8 Apskaužamu stabilitāti šogad turpina demonstrēt “EKS” braucējs Kristians Sabo no Ungārijas. Lai gan kopvērtējumā viņš atrodas tikai desmitajā vietā, tomēr pusfinālu Sabo ir sasniedzis visos posmos, izņemot Zviedriju, tātad biežāk kā Timijs Hansens un Niklass Gronholms.

#9 Pirmoreiz čempionāta vēsturē starp abu pusfinālu un četru kvalifikācijas kārtu uzvarētājiem atrodami seši dažādi sportisti. Ja katru kvalifikācijas kārtu uzvarēt atšķirīgam braucējam vēl pa laikam gadās redzēt (pēdējoreiz Francijā), tad vismaz vienā no pusfināliem allaž uzvarējis kāds, kurš bija nepārspēts arī kādā kvalifikācijas braucienā.

#10 Eiropas čempionāta ieskaitē savas prasmes pārbaudīja Jānis Veģeris, kļūstot par astoto autosportistu no Latvijas, kurš Neste World RX of Latvia piedalās pasaules vai Eiropas čempionātu ieskaitē. Pirms tam to paveikuši arī Jānis Baumanis, Reinis Nitišs, Artis Baumanis, Arnis Odiņš, Juris Spīķis, Mārtiņš Lapiņš un Edijs Ošs.

Latvijas posma pasaules čempionāta braucēju kopbilde, Foto: MVFoto