Pirms gada Formula 1 čempionāts Šanhajā atzīmēja savu 1000. Grand Prix tā septiņu desmitgažu garajā pastāvēšanas vēsturē. Šobrīd ir pamatotas bažas par to, vai Ķīnas grand Prix atgriezīsies čempionāta kalendārā.

Pēdējā mēneša laikā pasauli pāršalkušas vairākas skumjas ziņas, tomēr neviena no tām nav atstājusi tādu globālu iespaidu kā Uhaņas koronavīruss. Var jau jokot, ka F1 galvenais atbalstītājs ir “Heineken”, nevis “Corona”, tomēr šis nav stāsts par alu, bet gan nāvējošu vīrusu, kura upuru skaits jau tagad mērāms ar vismaz trīsciparu skaitli un turpina strauji izplatītes.

Jau tagad tiek atcelti un pārcelti vairāki liela mēroga pasākumi, tostarp Olimpisko spēļu atlases turnīrs basketbolā un pasaules čempionāts vieglatlētikā telpā. Šāda notikumu attīstība uzreiz liek saspicēt ausis arī autosporta līdzjutējiem. Kā vīrusa izplatīšanās ietekmēs ilgi gaidītās auto sacīkstes?

“F1LV

Šobrīd Ķīnā notiek trīs augstas raudzes autošosejas sacensības – Formula 1 posms Šanhajā, Formula E sacīkstes Sanjā un WTCR posms Ningbo. Kas attiecas uz pēdējo, tas notiks vien septembrī, tādēļ maz ticams, ka tuvākajā laikā tiks pieņemti kādi sasteigti lēmumi. F1 un Formula E neatrodas tik labās pozīcijās, jo elektromobiļiem uz pasaules apdzīvotāku nāciju plānots doties 21. martā, bet F1 sacensības Ķīnā paredzētas 19. aprīlī.

Jau šobrīd tiek aktīvi diskutēts, cik piesardzīgi attiekties pret Pasaules Veselības organizācijas ieteikumiem. Formula E apsver iespējamību atcelt Sanjas ePrix, kā arī pārcelt uz vēlāku datumu, iekļaujot to ‘Āzijas izbraucienā’, kas pagaidām iekļauj Seulas un Džakartas ePrix 3. maijā un 6. jūnijā. Protams, šādā gadījumā pastāv risks, ka vīruss nebūs norimis un posmu nāksies atcelt pilnībā.

Lieliski apzināmies situāciju, kas strauji attīstās dienu pēc dienas. Mūsu organizācijas darbinieku drošība un veselība ir ir pati galvenā prioritāte. Turpinām sekot līdzi situācijai, taču vēlamies veltīt laiku lēmuma pieņemšanai kopā ar FIA un mūsu vietējiem sadarbības partneriem,” teikts Formula E izplatītajā paziņojumā. Paredzams, ka gala lēmums tiks paziņots pēc divām nedēļām Mehiko ePrix nedēļas nogales laikā. Ja piepildīsies paredzamais scenārijs un Sanjas ePrix vietu kalendārā zaudēs, to, visticamāk, aizstās ar citu posmu Eiropā, vai sezonas noslēgumu Ņujorkā pārvērtīs par dubultposmu.

Ja vīruss turpinās izplatīties šādā ātrumā, es nebūtu optimistisks, liekot F1 biļeti savā kabatā.

Kā jau tas ir gaidāms, arī Formula 1 atrodas līdzīgās pozīcijās. Lai gan posma atcelšana radītu pamatīgu robu čempionāta budžetā, tas nav salīdzināms ar risku, ko rada milzu pasākuma rīkošana reģionā, kur jau ir reģistrēti pirmie koronavīrusa slimnieki un upuri (precīzus skaitļus šobrīd ir bezjēdzīgi uzskaitīt, jo tie mainās katru dienu).

Eiropas slimību novēršanas un kontroles centra vecākais eksperts doktors Serhio Brusins paredz, ka nāvējošais vīruss turpinās izplatīties vēl vairākus mēnešus, kas gandrīz droši garantētu Ķīnas Grand Prix atcelšanu. “Nebūs viegli. Šī būs ilgstoša problēma. Kas tāds nevar nākamnedēļ vienkārši pazust. Tā ierobežošana prasīs daudz darba. Ir ļoti grūti paredzēt, kas notiks no šī brīža līdz aprīlim, taču, ja vīruss turpinās izplatīties šādā ātrumā, es nebūtu optimistisks, liekot F1 biļeti savā kabatā.”

Bruisins turpina: “Masveida pulcēšanās nav ieteicama, jo daudzi cilvēki var inficēt citus, tādēļ Ķīnas valdība ir atcēlusi virkni pasākumu. Šis ir ļoti saprātīgs solis, sabiedrības veselības kontrolēšanā.”

Arī F1 pagaidām ieņem ‘nogaidīšanas pozīciju’: “Šobrīd varam teikt tikai to, ka kopā ar posma organizatoriem un FIA aktīvi sekojam līdzi situācijas attīstībai.” Ja izrādīsies, ka rīkot sacīkstes nav droši, posma pārcelšana uz vēlāku laiku ir maz ticama, jo kalendārs sastāv no vēl 21 posma.

Pagaidām nav iespējams precīzi paredzēt gala termiņu lēmuma pieņemšanai, tomēr vēsture pierādījusi, ka tas var sekot ļoti īsi pirms gaidāmās posma norises. Tā, piemēram, 2011. gadā politisko nemieru rezultātā Bahreinas Grand Prix tika oficiāli atcelts vien trīs nedēļas pirms tā norises.

Lai cik muļķīgi tas neizklausītos, skaidrs, ka pagaidām nekas vēl nav skaidrs…