Lai gan varētu šķist, ka 1.decembris, kad ziemas riepas kļūst par obligātu prasību, ir tālu, daudzi autovadītāji jau šobrīd sāk apsvērt riepu iegādi ziemas sezonai. Izvēles iespējas tik tiešām ir plašas, taču šoreiz aplūkosim galvenās atšķirības starp ziemas riepām ar radzēm un bez tām, kā arī to, kurš ir visatbilstošākais variants tieši Tev!

Kas ir ziemas riepas ar radzēm, un kādiem apstākļiem tās paredzētas?

Lai palielinātu saķeri ar ceļa segumu, uz kura ir sniegs vai ledus kārta, radžoto riepu protektora daļā iestrādā metāla dzelkšņus, ko sauc par radzēm. Iespējams iegādāties riepas, kurās radzes jau ievietotas, kā arī modeļus, kuros ir atveres, kas paredzētas radžu ievietošanai. Šādos modeļos radžu ierīkošana, protams, ir jāuztic pieredzējušam profesionālim. Būtiski ņemt vērā, ka radzes drīkst ievietot tikai jaunām riepām- ja tās ir iepriekš izmantotas, radzes nebūs iespējams ievietot.

Radžotas riepas Latvijā drīkst izmantot tikai sākot no 1. oktobra līdz 1. maijam, un automašīnai vienlaikus nav atļauts būt aprīkotai ar radžotām un reradžotām riepām.

Radžotu riepu priekšrocības:

  • īsāks bremzēšanas ceļš uz noblietēta sniega un ledus;
  • samazināts sānslīdes risks līkumos uz apledojuša ceļa;
  • labāka saķere un efektīvāks paātrinājums uz ceļa, kas ir stipri sasnidzis vai apledojis;
  • lielāka stabilitāte.

Radžotu riepu trūkumi:

  • riepas ar radzēm ir ievērojami skaļākas par citām ziemas riepām;
  • radžotas riepas var radīt bojājumus citiem transportlīdzekļiem, jo dažkārt radzes mēdz izkrist braukšanas laikā, trāpot citai automašīnai;
  • tiek bojāts ceļa segums, ja to neklāj sniega vai ledus kārta;
  • uz ceļa bez sniega vai ledus bremzēšanas ceļš pārsvarā ir garāks, bet paātrinājums – lēnāks;
  • virknē Eiropas Savienības valstu šāda veida ziemas riepas ir aizliegtas.

Var secināt, ka radžotas ziemas riepas ir paredzētas īpaši izaicinošiem laikapstākļiem, proti, stipri piesnigušiem un apledojušiem ceļiem, tādēļ šāda veida riepas itin bieži izvēlas cilvēki, kas mēdz pārvietoties pa retāk tīrītiem ceļiem ārpus lielpilsētām. Ar radžotām ziemas riepām uz ceļa neapšaubāmi drošāk jutīsies arī mazāk pieredzējuši autovadītāji.

Ziemas riepas bez radzēm: ar ko atšķiras mīkstā un cietā sastāva modeļi?

Pērkot jaunas ziemas riepas bez radzēm, nāksies izvēlēties starp mīkstā sastāva (skandināvu tipa) un cietā sastāva (Eiropas tipa) modeļiem. Abus riepu veidus galvenokārt izšķir izmantotais gumijas sastāvs un lameļu daudzums riepas protektora daļā.

Cietā sastāva riepas ir piemērotas, lai pārvietotos pa regulāri tīrītiem ceļiem un šosejām, tāpēc tās lielākoties izvēlas pilsētnieki, kuri automašīnu pārsvarā izmanto, lai pārvietotos pa labi tīrītiem ceļiem un šosejām.

Mīkstā sastāva riepas var nosaukt par zelta vidusceļu starp cietā sastāva un radžotām riepām, jo, pateicoties mīkstajai gumijai, tās spēj nodrošināt stabilitāti uz piesnigušiem un apledojušiem ceļiem arī zemā gaisa temperatūrā. Tās ir piemērotas Latvijas klimatam, taču jāatceras, ka, pavasarī, kad gaisa temperatūra paliek augstāka, šīs riepas ieteicams savlaicīgāk nomainīt uz vasaras riepām. Ja tās nenomaina laicīgi, tās var ātrāk nodilt, kā arī siltā laikā nav spējīgas nodrošināt atbilstošu vadāmību un bremzēšanas ceļu.

Vissezonas riepas:

Viena no opcijām, lai pārvietotos ziemas apstākļos, ir vissezonas riepas. Tās ir piemērotas visiem četriem gadalaikiem. Vissezonas riepām ir vairākas priekšrocības- nav nepieciešams meklēt vietu, kur uzglabāt otru riepu komplektu, nav divas reizes jāveic riepu montāža, taču vienlaikus jāapzinās, ka ziemas laikā ar tām jāpārvietojas uzmanīgāk un vēlams pa labi tīrītiem ceļiem.  Vissezonas riepas nav paredzētas braukšanai ekstremālos ziemas apstākļos, kā arī jāņem vērā tas, ka vasaras mēnešos tās nodils ātrāk nekā līdzvērtīgas klases vasaras riepas. Vissezonas riepas ieteicams pirkt gadījumos, ja ar auto tiek veikti ļoti mazi attālumi un auto tiek lietots salīdzinoši reti, jo kā vēsta sena paruna – tas kas der visam, neder nekam!

Plānojiet iegādāties jaunas ziemas riepas?

Riepas.lv piedāvā kvalitatīvas riepas ar garantiju. Piesaki servisa pierakstu jau šodien: https://www.riepas.lv/Servisa-pieraksts.