Turpinot tēmu par moderno sacīkšu un ‘veco labo laiku’ salīdzināšanu, interesants komentārs parādījies no Fernando Alonso puses.

Plašā intervijā pirms sava māju posma spānis varēja izrunāties par dažādām tēmām un tostarp tika jautāts arī par Žila Vilnēvu, kuru pieminam šajā nedēļā. Alonso uzsvēra, ka Vilnēvs tēvs ir viens no viņa elkiem un tajā pašā laikā atzīmē, ka mūsdienās nav iespējamas tik aizrautīgas un tajā pašā laikā džentlmeniskas sacīkstes kā toreiz.

Vēlāk savā blogā Alonso paturpināja šo tēmu, uzsverot, ka mūsdienās pilotiem trasē trūkst savstarpējās cieņas. Kā piemēru spānis lika priekšā acīmredzot vienu slavenākajām Žila Vilnēva sacīkstēm – 1979.gada Francijas GP, kurā kanādietis pēdējos apļos cīnījās par otro vietu ar savu draugu Renē Arnū (video zemāk). Alonso uzskata, ka mūsdienās tādas cīņas nav iespējamas.

Vilnēva un Arnū cīņa ar ļoti atbilstošu Klarksona komentāru:

“Tas, ko es zinu par tēvu (Žilu Vilnēvu) man ir nācis no filmām un, protams, es atceros viņa lielisko dueli ar Arnū Dižonas trasē,” raksta Alonso. “Diemžēl mūsdienās mēs vairs neredzēsim šāda veida cīņas un tam ir arī daži objektīvi iemesli: tagad formulās dominē aerodinamika un tāda veida apdzīšanas manevri vairs nav iespējami.”

“Papildus tam, tolaik nenoliedzami starp pilotiem pastāvēja krietni lielāka savstarpējā cieņa un tas nav novērojams mūsdienās,” turpināja Alonso. “Daļēji tas ir saistīts ar to, ka tolaik ar tiem drošības standartiem viņi apzinājās, ka riskē ar savu dzīvību. Es nesaku, ka šodien viss tiek darīts aplam, taču manuprāt mūsdienās nav tādas savstarpējās cieņas – vismaz ne no visiem pilotiem, kā tas bija toreiz. Šī problēma parādās jau zemākajās sacīkšu kategorijās un es domāju, ka ir pienācis laiks mēģināt kaut ko pasākt lietas labā.”

1 KOMENTĀRS

  • komentaars nevietaa? kur tad buutu iistaa vieta ja ne zem raxta kur Alonso runaa par Vilneevu?

   nicinosh? nebuut nee- faktu konstateejosh. shii paraadiiba ir veerojama visur, kur kaads priekshlaiciigi atstaaj sho pasauli. tikliidz tas notiek, nelaikjis kljuust vismaz par 30% talantiigaaks, izcilaaks un populaaraaks. piemeeri nav nekur taalu jaameklee. muusu pashu Maartinjsh Freimanis shobriid ir daudz populaaraaks nekaa savas dziives laikaa. vismaz es neatminos, ka vinjam dziivam esot, vinjsh buutu pulceejis pilnu Arena Riiga ar savu koncertu.

   tas pats attiecas uz Sennu un Vilneevu. protams, ka piloti ljoti labi. tomeer par 30% paarveerteeti.

   • M.F. pulcēja gan pilnu arēnu uz savu lielkoncertu.
    Par pilotiem, protams, toreiz tu apzinajies, ka riskē ne tikai ar savu bet arī ar cīņubiedra dzīvību. Un tā ir cita atbildība, nekā šodien, kad tu taranē cīņubiedru sienā apzinoties, ka 99% nekas traks nenotiks. Who cares! Datorspēļu paaudzei ir CITA izpratne par nāvi – nāve neeksistē, bet ja eksistē, tad tikai TV , kautkur talu, kur manis nav un izklaides formā.

   • nosaukt Sennu par pārvērtētu ir vienkārši vai nu debīli vai ari tev pietrūkst kāda skrūvīte! Ieskaties kaut vai sausajā statistikā!

   • runaajot par skruuviiteem- taas pietruuka visu varenaa Sennas mashiinai vai arii vinjam pasham. jo sausaa statistika raada ka Airtonam ir vairaak uzvaru kvalifikaacijaas nekaa uzvaru saciikstees.

    secinaajums ir viens- aatrums vinjam bija liels, tomeet biezhi pie pietruuka skruuviites lai uzvareetu. tieshi shii iemesla deelj es uzskatu ka Senna ir paarveerteets. Prosts un Shuumahers varbuut nebija apveltiiti ar tik lielu dabas dotu talantu, tomeer vinjiem retaak pietruuka skruuviishu.

 1. Ir vēl viens ļoti būtisks apstāklis, kāpēc šodienas morālās vērtības autosportā ir krietni savādākas nekā pirms vairākām desmitgadēm. NAUDA! Alonso redz’ pateica, ka savstarpējās cieņas problēma parādās jau zemākajās sacīkšu kategorijās. Un, kāpēc? Tāpēc, ka mūsdienās mazais puika brauc ar gokartu vai pusaudzis ar F3 tikai ar vienu domu – izsisties, taisīt karjeru un (ja paveiksies) tikt pie slavas un miljoniem. Bet to var realizēt tikai ar drastiskiem mežonīgā kapitālisma paņēmieniem, būtībā ‘ejot pāri līķiem’, jeb citiem vārdiem sakot – jebkādiem līdzekļiem sakaujot un iznīcinot savu pretinieku.
  Tajā pašā laikā ir vēl viens būtisks šos apstākļus veicinošs faktors – mūsdienu autosporta pasakainā dārdzība. Liela daļa no jaunajiem censoņiem iedzīvojušies pamatīgos parādos un viņu galvas vairāk nodarbina ne jau sportiskā cīņa trasē, bet naudas atpelnīšanas jautājumi. Šodien neviens vairs nevar ķīlēt savu mašīnu eļļainā garāžā – tev par dārgu naudu jānopērk moderna šasija un jāalgo personāls, kas ar datoru palīdzību izkalkulēs visas tehniskās un sacīkšu nianses.
  Tā kā laikam bezcers – īstā un romantiskā autosporta laiki ir neglābjami zuduši…

  • es nu gan atļautos apgalvot, ka autosports top līmenī nekad nav bijis nabagu izklaide

   kaut kādas relatīvas nobīdes ir notikušas, nenoliedzami, nāk prātā piemērs no grāmatiņas par Dž.Hantu, kurā bija apgalvots, ka “amatieru” tīmam, kāds bija Hesketh Racing uz to brīdi, nebija lielas starpības izmaksās, vai braukt F2 jeb F1 peletona aizmugurē (runa bija laikam par ’73. gada sezonu).

   Bet, PRINCIPIĀLI, autosporta kā tāda kopumā, un konkrēti F1 dārdzība nav nekas jauns

  • Jā, protams, nabagu izklaide tā nekad nav bijusi, tomēr šīs ‘nobīdes’ ir iespaidīgas. 50.-60. gados F1 komandas varēja kūrēt turīgi onkuļi, 70-tajos jau miljonāriņi, turpretī tagad faktiski ir jābūt Abramoviča līmenim. Skat, pirms pāris gadiem te pazīstamais Ričards Brensons kaut ko mēģināja krāmēties, taču laikam sajutis, ka šim pasākumam ir pārāk bomzīgs, laicīgi notina makšķeri 😀
   Pilotu atalgojums tāpat – atceros, kā vecais Hils kaut kur bija izteicies, ka tikai pēc uzvaras Indy 500 viņš beidzot dzīvē saņēmis kārtīgu piķi un sajuties bagāts. 66.gadā tie bija ~150 tūkstoši $, tātad F1 tajā laikā saņēma krietni mazāk. Ne salīdzināt ar tiem miljonu desmitiem un simtiem, kas ir tagad un uz ko kāri cer jaunie censoņi, viņu ģimenes locekļi un sponsori…

 2. Es arī domāju, ka pārmērīgais naudas daudzums to sportu krietni bojā. OK, šī sezona protams ir izcila no skatītāju viedokļa, bet tas nemazina problēmu. 80. gadu vidū Williams budžets bija ap 10 miljoniem usd, tagad vismaz desmit reizes lielāks, bet cenas Lielbritānijā pa šo laiku ir pieaugušas varbūt divreiz, ne vairāk. Ja nemaldos, Lotus dibinātājs pat startēja ar paštaisītu formulu, tad mūsdienās tas toč nav iespējams. Vispār uz starta nav iespējams iziet.