Foto: Ferrari

Romēns Grožāns saņēmis viena posma diskvalifikāciju un naudas sodu pēc izraisītās sadursmes Beļģijas GP startā.

Virsrakstā minētais jautājums, laikam īpašu analīzi tomēr neprasa – Romēna Grožāna vaina ir saskatāma, lai gan šis incidents pats par sevi nebija brutāli agresīvs vai pilnīgi pārgalvīgs no francūža puses. Tomēr sekoja smags sods un tam ir vairāki citi priekšnoteikumi – vispirms jau fakts, ka šajā sezonā Grožāns bijs iesaistīts starta vai sacīkstes sākuma incidentos jau piecos posmos! Tas ir daudz, tomēr ne visi šie incidenti ir pārliekas agresivitātes rezultāts un ļoti bieži Grožāns samaksāja par savām iesācēja kļūdām vai neuzmanību. Tas nav attaisnojums, tomēr mēs nevaram likt vienādības zīmi starp Grožānu un, piemēram, Maldonādo, kurš lielākā daļā incidentos tomēr ir bijis agresors vārda tiešajā nozīmē. Otrs aspekts, kāpēc incidentam Spa ir pievērsta milzīga uzmanība – no sacīkstes izsisti divi čempiona titula pretendenti un turklāt arī čempionāta līderis Alonso, kas vispār pagadījās nepareizā vietā un nepareizā laikā. Būtu Hamiltona un Alonso vietā, piemēram, Di Resta un Verņē – mēs krietni ātrāk aizmirstu par šo lietu.

Atgriežoties pie paša incidenta sākuma, jau iepriekš minēju, ka arī Hamiltonam jāuzņemas daļa vainas, lai arī, salīdzinoši krietni mazāka daļa. Pie tādas pārliecības nonācu pēc Džekija Stjuarta paplašināta un analītiska sacerējuma izlasīšanas (autobiogrāfijā ‘Winning is no Enough’), kur skots skaidro, kā pats savulaik līdz sīkumiem izvērtējis dažādus sacīkstes scenārijus un pievērsis uzmanību sīkākajām detaļām. Tostarp sīki analizējis, kurā vietā starta brīdi atrasties ir drošāk un kuru pilotu tuvumā labāk nebūt laikā, kad tiek bremzēts pirms pirmā pagrieziena. Turklāt paļaušanās uz abšaubāmas reputācijas pilota veselo saprātu pirmajā līkumā ir milzīgs risks un pilotam ar titula ambīcijām pat neattaisnojams. Brīdī, kad Grožāns no kreisās puses strauji metās piesegt Hamiltonu, britam bija iespēja nedaudz atlaist pedāli, jo tīri garām tikt iespēju vairs nebija.

Nenoliedzami arī man patīk piloti, kas riskē un iet līdz galam, tomēr līdz finišam tiek un par čempioniem kļūst tie, kas zina, kad to var darīt un kad tomēr jāzaudē kauja, lai saglabātu izredzes uzvarēt karā. Viens piemērs, kas parāda atšķirību starp Hamiltonu un Alonso šajā aspektā. “Ferrari” pilots bija sacīkstes vadībā Kanādā, kad sākās problēmas ar riepām un strauji krita temps. Alonso izvērtēja situāciju un mierīgi palaida garām ātrākos sāncenšus un izcīnīja piekto vietu, tiekot pie ļoti vērtīgiem punktiem kopvērtējumā. Hamiltons līdzīgā situācijā Valensijā mēģināja sisties ar galvu sienā un nosargāt pozīciju pret ievērojami ātrāko Maldonādo (lai nu kuru) un rezultātā palika trases malā.

Komentāros gaidu lasītāju viedokli par (ne)gadījumu.

Beļģijas GP starta incidents

1 KOMENTĀRS

 1. Man vēl joprojām neatrisināts jautājums Maldonādo starts. Piespiedu pauze tieši sarkano gaismu izlsēgsanās brīdī un ir redzams ka visas formulas stāv, ieskaitot Maldonādo. Pēc tam viņš uzsāk kustību ar fantastisku paātrinājumu. Ir kādas versijas?

 2. Nekad neesmu bijis Hamiltona fanāts, bet par to, ka viņš arī vainojams.. Pilnīgas muļķības. Atkārtojumā var redzēt, ka viņš pat vēl vairāk uz labo malu pavirzās, kad Grožāns tuvojas.

  Runājot par gāzes atlaišanu. Šeit, manuprāt, tas galīgi nebija vajadzīgs.

  “And if you no longer go for a gap that exists, you are no longer a racing driver because we are competing, we are competing to win.” /Senna/

 3. Epizode daudz labāk saprotama skatā no augšas. Grosžāns vienkārši metās uz labo malu pēc principa – ‘razojģis …’, simulatoru upuris, neizdosies mēģināsim vēlreiz. 😛 Hamiltona vainu tur neredzu viņš maksinmāli pievācās klāt malai.

 4. Šādu situāciju, kad divi piloti ir tik tuvu, ka riepas saskaras F1 netrūkst, bet vai kādam šādā situācijā ir apzināti jābremzē? Ātrums ir pārāk liels lai vienam pilotam bremzējot otrs uz to paspētu noreaģēt.
  Ja mēs paskatāmies uz šo video
  http://www.youtube.com/watch?v=DLcbuzxl6lg
  tad Grožāna pakaļējais ritenis bija ieliekumā starp Hamiltona priekšējo riteni un kokpitu. Ja Hamis būtu samazinājis ātrumu, tad iznākums būtu absolūti tāds pats. Tikai šoreiz jau vainīgais būtu Hamis nevis Grožāns.
  Vai Hamis varēja samazināt ātrumu vēl pirms Grožāna ritenis bija nonācis Hamiltona mašīnas deguna ”ieliekumā”? Iespējams, bet godīgi atzīstot, vai kāds no mums esot Hamiltona vietā būtu varējis paredzēt, ka F1 piltos kurš brauc ar vienu no ātrākajām mašīnām neaprēķinās savas mašīnas gabarītus un ielīdīs viņa mašīnas ”teritorijā”?
  Var jau būt, ka Stjuartam ir taisnība un jārēķinās, ka tev apkārt ir visādi puskoka lēcēji, taču tie bija citi laiki. Tajos laikos mašīnas ātruma un pilota domāšanas ātruma attiecība bija daudz vairāk pa labu pilotam. Kamēr nokļuva līdz pirmajam līkumam varēja izdomāt ne tikai to, kas notiek apkārt, bet arī to, kas notiek cīņā par pēdējām vietām.
  Turklāt šodien tomēr arī iesācēja un viduvēja F1 pilota standarti ir daudz augstāki kā toreiz. Toreiz varbūt tiešām startā bija jāmūk no visādiem frīkiem, bet šodien piloti tomēr rēķinās, ka ja cilvēks ir nokļuvis līdz F1 un startē no pirmajām pozīcijām, tad viņš arī atbilst mūsdienu F1 standartiem gan braukšanas prasmju ziņā gan morālās noturības un domāšanas ātruma ziņā.

 5. kas man likas interesanti paskatieties uz avarijas laika notiekoso ko dara Hamis un ko dara Alonso. Hamis uzriez atlaiz sturi lai ta pati rinko un dauzas, bet nezinu kapec Alonso censas vadit sturi un tureties pie tas, kaut vai it ka visiem zinams ka tados brizos rokas janem nost no stures, lai rokas nesavainotu.

 6. tas, ka tiek izsisti čempiona pretendenti un par to bargāks sods, tas nu gan ir bullšits. Kopš kura laika kāds ir vienlīdzīgāks par pārējiem? 10cm un Grožāns būtu veicis izcilu starta manevru, tad visi dziedātu citu dziesmu. Stjuartam taisnība par Hami. Cerams, ka izlaižot vienu posmu francūzis apdomāsies un šis atvaļinājusm kalpos viņa izaugsmei, jo izskatās jau viņš nudien talantīgs, tikai vēl tāds zaļgans.
  Alonso paveicās, tomēr nepatīk, ka atkal ir pacēlies jautājums par slēgtajiem kokpitiem. Taču piloti zina ar kādu sportu nodarbojas un jāpatur prātā, ka shit happens.
  Nepiekrītu PTG par viduvēja pilota augstajiem standartiem mūsdienās. Jo līdz pat 94′ autosportā kļūdas maksāja daudz dārgāk un šodienas “sīkie” to ir aizmirsuši vai pat nav iedomājušies, ka pastāv iespēja kādam gonkā palikt bez galvas. Tādēļ arī ir tāds respekta trūkums.
  mans rezumē – Grožāna paša interesēs ir pasēdēt malā.

 7. Protams, ja iztirzā videomateriālu un pieiet ar primitīvu jautājumu “kurš vainīgs?” vai precīzāk “kurš to visu sāka?”, tad Grožānam giljotīna ir garantēta. Taču diskusijas vērts ir jautājums, vai vispār šajā situācijā jāmeklē vainīgie un kāds obligāti jāsoda? Johaidī, tas taču ir starts! Ikdienišķs haoss un nešanās uz pirmo pagriezienu. Ir tikai normāli, ka kāds kādu neredz, negrib redzēt, nogriež ceļu utt. Citiem vārdiem sakot – startā nav konkrētu mērauklu, lai pateiktu, ka kāds ir vainīgs pie sadursmes. Tā vienkārši sanāca. Ja, piemēram, pāragri startējušais Maldonādo būtu dēļ tā uztaisījis ‘zavalu’, tad bargs sods būtu pamatots. Taču Grožāna gadījumā tā ir prasta publiska varas izrādīšana un autosporta cīņas gara graušana. Un pieminēt vēl to, ka šamējais redz’ līderus izsitis, ir totāla māžošanās.

  • Mantras ‘Tā vienkārši sanāca’ sakaraa – Demolition Derby ‘saciixtees’ tam buutu iistaa vieta.

   Tad jau MAL arii nav ko sodiit par falshstartu, jo, kaa jau paskaidroja pats latinosu macho kaadu laicinju agrakaak – ‘Kljuudiities Ir Normaali.” Taa vienkaarshi sanaaca..