Pērn Eiropas čempions Antons Marklunds izteicās, ka nav divu atšķirīgāku posmu par Biķerniekiem un Holjesu – Rīgā trase ir pašā pilsētas sirdī un viss ir tuvu, kamēr šajā nedēļas nogalē gaidāmās sacensības Zviedrijas mazpilsētiņā atrodas ‘nekurienes vidū’, līdz ar to visa uzmanība pilnībā tiks veltīta vienam notikumam Pasaules un Eiropas rallijkrosa čempionāta Zviedrijas posmam.

Šosezon Latviju pasaules čempionāta SuperCar klasē pārstāv Jānis Baumanis, kuram lieliski izdevies izmantot sniegtās iespējas – privātās “STARD” komandas rindās sezonas pirmajos trīs posmos paliekot tikai soļa attālumā no rūpnīcu braucēju okupētā fināla brauciena, kamēr tehniskas problēmas un konkurentu pārgalvīgā braukšana neļāva pēdējos divos posmos sasniegt tikpat augstas vietas, tomēr Jānis ir viens no tikai deviņiem braucējiem, kuri šosezon sasnieguši vismaz 4 pusfinālus. Skaidrs, ka stabilitātes noturēšana sezonas turpinājumā ļaus vēl vairāk nostiprināt savu piederību rallijkrosa elitē. Kā uzvarēt Holjesā, Baumanis zin, jo 2015. gadā te tika gūts panākums Eiropas čempionātā Super 1600 ieskaitē, bet pērn aizcīnījās līdz pat pasaules čempionāta fināla braucienam.

Grafiks: FIA

Pati trase ir pamatīgs baudījums visiem klātesošajiem, jo 5 grants sekcijas liek nemitīgi braucējiem pielāgoties seguma maiņām, turklāt ātrie un lēzenie līkumi paver iespēju raudzīties uz aizraujošām sānslīdēm, apdzīšanām un cīņu lielā ātrumā. Lielai daļai elites braucēju šis būs māju posms (pēdējā posmā Norvēģijā 7 zviedri sasniedza pusfinālu), kas nodrošina satriecošu atmosfēru un pamatīgus motorsporta svētkus.

“F1LV

Atskatoties uz pagājušo gadu Zviedrijas RX rezultātiem jāteic, ka šī ir absolūta tagadējo “EKS” komandas braucēju teritorija – Matiass Ekstroms triumfēja 2014. un 2015. gadā, bet pērn izlaida sacensības DTM posma dēļ, kamēr Andreass Bakeruds visos četros mēģinājumos kāpis uz goda pjedestāla, daļēji pateicoties trim uzvarētiem pusfināliem. Pilnīgs pretstats vērojams “Volkswagen” nometnē – Peters Solbergs un Johans Kristofersons uz goda pjedestāla šeit kāpuši tikai vienu reizi.

Zviedrijas RX rezultāti

Braucējs2014201520162017
Johans Kristofersons20751
Peters Solbergs3677
Matiass Ekstroms116-
Andreass Bakeruds2312
Sebastians Lēbs--23
Timijs Hansens11234
Kevins Hansens2 (RX Lites)2 (RX Lites)1 (Euro RX)13
Robins Larsons343488 (Euro RX)
Kevins Ēriksons1 (RX Lites)3 (RX Lites)155
Jānis Baumanis7 (S1600)1 (S1600)106
Timurs Timerzjanovs7111411
Niklass Gronholms--118
Žerlēns Šišerī----
Žeroms Grosē-Žanī--9 (Euro RX)18 (Euro RX)
Gregors Demostjē----
Olivers Benets----
Timo Šeiders---10

Ekstromam un Bakerudam gan noturēt šādu līmeni nebūs viegli – sezonas pirmajā pusē savu pārākumu jau atkal apliecinājuši “Volkswagen” pārstāvji un bez izteikta otrā numura Johana Kristofersona cerības uz otro čempiona titulu izskatās ļoti drošas. “Peugeot” uz šo posmu sagatavojusi veselu paku ar uzlabojumiem, līdz ar to būs aizraujoši vērot, kā ar jaunajiem spēkratiem klāsies Sebastianam Lēbam un Timijam Hansenam, kā arī viņa jaunākajam brālim Kevinam, kura rīcībā nonāks viena no komandas biedru nu jau bijušajām mašīnām. Cīņā par labāko rezultātu no privātajām komandām pēdējos posmos lieliski sevi apliecinājis leģendārā Markusa Gronholma dēls Niklass. 22 gadus vecais jauneklis aizvada trešo pilno sezonu un viss liecina, ka progress vēl kādu laiku turpināsies.

Jānis gan nebūs vienīgais latvietis, kuru šonedēļ redzēsim uz starta. Eiropas čempionātā pirms vasaras pārtraukuma Reinis Nitišs centīsies noturēt vadību kopvērtējumā. Šobrīd viņa galvenais pārsvars Antons Marklunds pirms sava māju posma atpaliek 3 punktus, tomēr sacīkšu pieredzi smēlās pasaules čempionāta Lielbritānijas un Norvēģijas posmos. Tikmēr allaž notikumiem bagātajā RX2 klasē latviešu “Sports Racing Technologies” komandas braucējs Vasīlijs Grjazins pirmajos trīs posmos kvalifikācijās sevi apliecināja kā vienu no titula pretendentiem, tomēr fināli līdz šim nav bijuši diez ko veiksmīgi. Varbūt beidzot ir laiks redzēt Vasīliju ar uzvarētāja trofeju rokās?

Reinis Nitišs: “Plašs dalībnieku sastāvs, vēsturiska trase ar dabisku tās reljefu un visapkārt valdošā “maģiskā” atmosfēra – tie ir daži faktori, kas Holjesas posmu padara par vienām no sezonas krāšņākajām rallijkrosa sacensībām. Šoreiz īpašu nozīmi piešķir arī fakts, ka svētdienas pievakarē būsim veikuši jau vairāk kā pusi no visiem sezonas braucieniem – no sportiskā viedokļa šīs būs svarīgas sacensības.

Zviedrijā atrodos jau kopš trešdienas, jo veicām testus, kuru laikā strādājām ar “startiem”. Tā kā Holjesā ir īsa starta taisne, kas drīz maina segumu no asfalta uz grunti – reakcijai un ātram startam šeit ir būtiska nozīme. Pašiem šķiet, ka testos izdevās rast labāku risinājumu, atliek vien iegūtos risinājumus pārnest uz trasi.

Man Holjesas trase nekad nav gājusi “no rokas” – pāris braucieni jau ir izdevušies labi, bet ja būtu jāatrod kāds vidējais rādītājs, tad jāatzīst, ka šī man nav no veiksmīgākajām trasēm. Tamdēļ parocīgi, ka vēl pirms oficiālajiem treniņbraucieniem izdevās izbraukt ar savu sacīkšu auto un atgūt braukšanas “garšu”. Varu teikt, ka savu mājasdarbu esam izdarījuši, un sajūtu līmenī esam gatavi startam – tāpēc arī pašam, neskatoties kā te gājis iepriekš, ir jāsaņem sevi rokās un labi jānobrauc!

Cītīgākie motorsporta fani gan būs mazliet jāapbēdina – XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku dalībnieku gājiena dēļ sacensības tiešraidē LTV7 kanālā nebūs vērojamas, tomēr LTV mājaslapā un LMT straumē tas joprojām būs iespējams.

SACENSĪBU PROGRAMMA (PĒC LATVIJAS LAIKA):

PIEKTDIENA, 29. JŪNIJS

15:30 Treniņbraucieni RX2
17:00 Pirmā kvalifikācija RX2
18:00 Treniņbraucieni World RX un Euro RX
19:40 Otrā kvalifikācija RX2

SESTDIENA, 30. JŪNIJS

10:00 Iesildīšanās RX2
10:30 Treniņbraucieni World RX un Euro RX
12:00 Trešā kvalifikācija RX2, pirmā kvalifikācija Euro RX un World RX
15:30 Ceturtā kvalifikācija RX2, otrā kvalifikācija Euro RX un World RX

SVĒTDIENA, 1. JŪLIJS

09:30 Iesildīšanas braucieni World RX, Euro RX un RX2
10:45 Trešā kvalifikācija World RX un Euro RX
12:20 Ceturtā kvalifikācija World RX un Euro RX
13:35 Pusfināli RX2
15:00 Tiešā translācija LTV mājaslapā un LMT straumē
15:10 Pusfināli Euro RX, Fināls RX2
16:00 Pusfināli World RX, Fināls Euro RX un World RX
16:50 Apbalvošanas ceremonija

NrSacīkstesTraseDatums
1Barselonas RXBarselona14. - 16. aprīlis
2Portugāles RXMontalegre28. - 29. aprīlis
3Beļģijas RXMetē12. - 13. maijs
4Lielbritānijas RXSilverstona25. - 27. maijs
5Norvēģijas RXHella9. - 10. jūnijs
6Zviedrijas RXHoljesa30. jūnijs - 1. jūlijs
7Kanādas RXTruā-Rivjēra4. - 5. augusts
8Francijas RXLoīka1. - 2. septembris
9Latvijas RXBiķernieki15. - 16. septembris
10Amerikas RXOstina29. - 30. septembris
11Vācijas RXEsteringa13. - 14. oktobris
12Dienvidāfrikas RXKillarneja24. - 25. novembris