2021 British Grand Prix, Thursday - Steve Etherington

Silverstona ir vieta, kur viss sākās… Nosacīti. Grand Prix sacīkstes risinājās arī pirms visu laiku pirmā F1 posma, taču trase atrodas unikālā zemē. Lielbritānija ir vienīgā valsts F1 vēsturē, kas bez pārtraukumiem regulāri nodrošina līdzjutējus ne vien ar sacīkstēm, bet arī ar braucējiem, kuri cīnās par visaugstākajām pozīcijām. Arī šis Lielbritānijas GP nebūs izņēmums.

Uz starta stāsies trīs talantīgi briti – viens no viņiem ir titulēts čempions, otrs šogad patiesi iemirdzējies, bet trešajam zvaigžņu stunda vēl tikai priekšā. Ielūkosimies galvenajās intrigās pirms Lielbritānijas GP leģendārajā Silverstonas trasē.

Mājas sienas un pūlis

Sezonas pirmajos posmos radās iespaids, ka Makss Verstapens ar “Red Bull” ir mazliet ātrāks par Luisu Hamiltonu. “Mercedes” braucējs gan prata perfekti izmantot sev sniegtās un paša radītās izdevības. Pēdējos posmos “Red Bull” gan guvuši pārliecinošu virsroku.

“F1LV

Ātrā un plūdenā trase vairāk atgādina Imolu. Tas gan nebija veiksmīgākais posms Hamiltonam, tomēr ļoti bieži atstatums starp abiem līderiem ir niecīgs un dzimtenē Hamiltonu gaida vesela fanu armija, jo Covid-19 ierobežojumi Lielbritānijā vairs nav tik strikti un tribīnes būs pilnas. Hamiltons ir viens no mīlētākajiem sportistiem Lielbritānijā, turklāt ar psiholoģisko spiedienu viņš tiek galā labāk kā, iespējams, jebkurš cits F1 braucējs.

Fani sniegs burvīgu atmosfēru, tikmēr “Mercedes” uz šo posmu sagatavojuši uzlabojumu pakotni, kurai vajadzētu palīdzēt Hamiltonam pārtraukt Verstapena uzvaru gājienu, vai vismaz padarīt to ievērojami sarežģītāku. Uzlabojumi nav pārāk fundamentāli, taču arī atstatums nav tik liels, cik 5 secīgu uzvaru sērija “Red Bull” braucēju izpildījumā varētu liecināt.

Sprints vai maratons?

Ja 1950. gadā Silverstonā notika visu laiku pirmās F1 sacīkstes, tad 2021. gadā notiks visu laiku pirmās sprinta sacīkstes. Vai šis eksperiments strādās vai izgāzīsies šobrīd nevar pateikt neviens. Tomēr papildus nezināmais elements nedēļas nogali var padarīt neskaidrāku:

  • papildus starts, kurā ir liela iespēja pozīciju maiņām;
  • braucējiem būs jāsaprot, cik daudz riskēt pirms galvenajām sacīkstēm;
  • tehniskas ķibeles sprinta sacīkstēs notiks krietni biežāk kā ierastā kvalifikācijā;
  • starta kārtību sprinta braucienam noteiks kvalifikācija, pirms kuras būs notikusi tikai 1 treniņu sesija ierasto trīs vietā.

Visas šīs nianses spēlēs lomu. Diez vai kāds braucējs vai komanda tikai formāta dēļ ko pārāk iegūs, taču ir tik daudz ko zaudēt. Ja kaut vienam no vadošo komandu braucējiem paslīd kāja vai riepa kvalifikācijā vai sprinta braucienā, mūs noteikti gaidīs fantastiska nedēļas nogale. Katrs to var interpretēt dažādi – no vienas puses mums būs iespēja vērot 100 km sprintu, no otras puses, šo varētu salīdzināt ar 400 km maratona sacīksti ar ieplānotu sarkano karogu fāzi nepilnas diennakts garumā pa vidu.

Grafiks: Pirelli

Bez 5 minūtēm Top 3

Tāpat kā Hamiltonam, arī Lando Norisam šis ir mājas posms. “McLaren” gan šī bijusi visai raiba nedēļa. Svētdien Noriss devās uz Vemblija stadionu, lai noraudzītos kā Anglijas futbola izlase Eiropas čempionāta finālā piekāpjas Itālijai. Pasākuma laikā Norisam tika nozagts rokas pulkstenis.

Lai gan braucējs notikumā fiziski necieta, viņš pats atzina, ka tika ietekmēta mentālā veselība, traucēts miegs. Pareizs dienas ritms aktīviem sportistiem ir ļoti svarīgs, tādēļ pat šādas mazas nianses spēj izsist no ritma. Noriss gan atzina, ka darīs visu iespējamo, lai uz posmu būtu savā labākajā formā.

Šī sezona Lando padevusies izcila. “McLaren” nav mašīna, ar kuru regulāri cīnīties par uzvarām, taču viņš absolūti sasitis lupatās savu komandas biedru Danielu Rikjardo, tikai reizi finišējis ārpus Top 5 un kopvērtējumā cīnās par trešo vietu ar Valteri Botasu (“Mercedes”) un Serhio Peresu (“Red Bull”). Nav slikti priekš 21 gadu veca jaunekļa.

“McLaren” komanda krietni mainījusi savu imidžu pēdējos gados. Šai ziņā lielu artavu devis komandas boss Zaks Brauns. Diemžēl komandas mājas posms viņam ies secen, jo Brauns inficējies ar Covid-19 vīrusu. Pjedestāls Norisa izpildījumā būtu lielisks attālināts sveiciens.

Lielbritānijas Grand Prix programma
Pirmie treniņiPiektdien 16:30
KvalifikācijaPiektdien 20:00
Otrie treniņiSestdien 14:00
Sprinta brauciensSestdien 18:30
SacīksteSvētdien 17:00

Vaina mašīnā?

Paruna vēsta, ka sliktam dejotājam pat olas traucē. Nepārprotiet, Estebans Okons noteikti nav slikts braucējs, tomēr viņa sezona ir izteikti dalāma divās daļās – līdz Monako GP viņš regulāri pārspēja savu titulēto komandas biedru Fernando Alonso, krāja komandai vērtīgus punktus un izskatījās krietni nobriedušāks kā pērn kopā ar Danielu Rikjardo. “Alpine” izmantoja izdevību, lai pagarinātu līgumu ar francūzi.

Un piepeši viss izbeidzās. Alonso bija apradis ar formulu, pārņēma komandas pirmā pilota lomu un šobrīd ir tas braucējs, kurš krāj punktus, nevis Okons. Vai vaina ir Estebanā vai šasijā? Lielbritānijas GP sniegs atbildes, jo “Alpine” komanda uz šo posmu viņam sagatavojusi jaunu šasiju. Šai posmā Estebans uzskatāms par melno zirdziņu un radīs priekšstatu, ko gaidīt no nākamajiem posmiem.

Lielā vasaras izpārdošana

Siltā vasara ir arī tirgus sezona. Kamēr latvieši Zvejnieksvētkos iepērk svaigus nēģus un amatnieku pītos grozus, tikmēr Formula 1 komandas savos oglekļa šķiedras grozos cenšas ievietot labākos braucējus. Trešais Lielbritānijas GP mājinieks Džordžs Rasels kļuvis par vienu no karstākajām precēm tirgū.

Pavīdēja baumas, ka viņa līgums ar “Mercedes” jau ir noslēgts un tas tikšot paziņots šajā nedēļas nogalē, taču pats Rasels to noliedza. Interesi par Džordžu pamazām sāk izrādīt arī “Red Bull”, liekot noprast, ka “Mercedes” būs jārīkojas ātri. Intrigas Anglijā gaidāmas gan trasē, gan ārpus tās.

Pēdējos divos posmos Austrijā Rasels bija ļoti tuvu punktiem. “Williams” pēdējos gadus bieži šai trasē bijusi izteikti spēcīga. Faniem nevajadzētu pārāk sacerēties uz līdzīgu konkurētspēju arī Silverstonā, taču, ja tas izdosies, spiediens noslēgt līgumu ar vadošo komandu būs lielāks kā jebkad.

Runājot par laikapstākļiem, ir vasara! Būs silti, saulaini un bez lietus. Ar savām prognozēm par gaidāmo posmu padalies Formula 1 Fantasy līgas F1LV podkāsta klausītāju grupā! Grupas kods: 695aa5e42a.