Bijušais CART un Formula 1 čempions Žaks Vilnēvs 50 gadu vecumā ticis pie savas pirmās NASCAR uzvaras čempionāta Eiropas sērijā. Kā jau allaž dzīvē gadās, spoži mirkļi mēdz vīties ar ne tik skaistiem. Žaka vārds atrodams arī ‘Pandoras papīros‘.

Žaks Vilnēvs bija guvis labus panākumus pāri okeānam pirms savas F1 debijas 1996. gadā. Viņam uzreiz izdevās iekļūt tobrīd vadošajā komandā “Williams”, savā otrajā sezonā paveicot to, kas neizdevās viņa tēvam Žilam, kļūstot par 1997. gada pasaules čempionu pēc skandalozas cīņas ar Mihaelu Šūmaheru.

Savu pēdējo F1 sacīksti Vilnēvs brauca 2006. gadā ar “BMW Sauber”. Pēc tam sekojošie centieni iekarot NASCAR virsotnes Amerikā nebija sekmīgas. Žaks nepadevās un 2019. gadā pievienojās NASCAR Whelen Euro Series čempionātam. Tajā dalībnieki ar NASCAR automašīnām sacenšas nevis ovālos, bet klasiskās sacīkšu trasēs Eiropas robežās.

Neraugoties uz vairākiem goda pjedestāliem un divām pole position, Žaks Vilnēvs nekad vēl nebija ticis pie uzvaras. Savu ilgi gaidīto panākumu kanādietis guva Vallelungas trasē, Itālijā, sezonas pēdējā posmā. Šogad Vilnēvs aizvada nepilnu sezonu. Izlaidis posmus Brendshečā un Zolderā, viņš kopvērtējumā atrodams otrajā desmitā. Pie tam dalībnieku sastāvs nav diez ko spožs. Vilnēvs startē ar “Holden Commodore” automašīnu.

Ar NASCAR mašīnām ne tikai pa ovāliem… Foto: NASCAR Euro Series

Pavisam nesen atklājies, ka Žaks Vilnēvs izvairījies no nodokļu maksāšanas savā dzimtenē. Atbilstoši Kvebekas provinces likumiem, ģimenes ar zemu ienākumu līmeni saņem ievērojamus nodokļu atvieglojumus. Neraugoties uz ekstravaganto sacīkšu braucēju dzīvesstilu, Vilnēvs 2010. deklarējis ienākumus 6431 dolāra vērtībā, bet nākamo divu gadu laikā viņa ‘ienākumi’ pat sarukuši.

Šādu shēmu Vilnēvam izdevies piekopt, izmantojot par ‘nodokļu paradīzēm’ sauktās teritorijas, kas regulāri pievilinājušas turīgus uzņēmējus deklarēt savus ienākumus ārpus dzimtenes. Savu pirmo ofšora kompāniju Vilnēvs reģistrējis jau 1992. gadā Bahamu salās.

Lai gan juridiski šis nav uzskatāms par pārkāpumu, nodokļu apiešana liedz teritorijas attīstību, ‘apzogot’ to no līdzekļiem, kas tiktu izmantoti vietējās izglītības, veselības aprūpes, infrastruktūras un citu nozīmīgu nozaru attīstīšanai.

“Pandoras papīros” atrodami daudzu sabiedrībā atpazīstamu cilvēku vārdi. Starp viņiem arī F1 pasaulē labi zināmie Bernijs Eklstons un Flavio Briatore, kuri savulaik darbojās kā “Queens Park Rangers” futbola kluba līdzīpašnieki.