Motoreļļa bieži tiek uzskatīta par dzinēja asinīm, un tas ir pamatoti. Motoreļļas galvenā funkcija ir ieeļļot dzinēja kustīgās daļas, samazinot berzi un novēršot mehānisma nodilumu. Dzinējam darbojoties, tā kustīgās daļas berzējas viena pret otru, izdalot siltumu un pamazām bojājoties. Motoreļļa veido aizsargkārtu starp metāla virsmām, samazinot detaļu berzi un līdz minimumam samazinot pārkaršanas vai priekšlaicīga nodiluma risku.

Motoreļļa arī uztur dzinēju tīru, notverot netīrumus, gružus un citus piesārņotājus, kas var nonākt dzinējā. Motoreļļa darbojas kā tīrīšanas līdzeklis, neļaujot kaitīgām daļiņām uzkrāties un radīt aizsprostojumus dzinēja svarīgajās ejās. Turklāt motoreļļa noslēdz spraugas starp dažādām dzinēja sastāvdaļām, uzturot optimālu kompresiju un novēršot noplūdes.

Dažādi automašīnu eļļu veidi un to nozīme

Ne visas eļļas ir vienādas. Pastāv dažādi motoreļļas veidi, lai atbilstu dažādām dzinēja prasībām. Izpratne par dažādiem eļļu veidiem un to nozīmi var palīdzēt automašīnu īpašniekiem pieņemt apzinātus lēmumus, izvēloties pareizo eļļu savam transportlīdzeklim.

Parastā motoreļļa. Parastā motoreļļa, kas pazīstama arī kā minerāleļļa, tiek iegūta jēlnaftas rafinēšanas procesā. Tā nodrošina kārtīgu eļļošanu un dzinēja aizsardzību, taču ir nepieciešama biežāka eļļas maiņa, jo minerāleļļa ir mazāk izturīga pret karstumu un noārdīšanos.

Sintētiskā motoreļļa. Sintētiskā motoreļļa ir izstrādāta laboratorijā un piedāvā uzlabotu veiktspēju un aizsardzību salīdzinājumā ar parasto eļļu. Sintētiskā motoreļļa tiek pakļauta ļoti kontrolētam ražošanas procesam, kā rezultātā tiek iegūts konsekventāks un izturīgāks produkts. Sintētiskajai eļļai ir izcila izturība pret karstumu, oksidēšanos un viskozitātes noārdīšanos, kas ļauj pagarināt eļļas maiņas intervālus un nodrošina labāku dzinēja aizsardzību ekstremos apstākļos.

Liela nobraukuma motoreļļa. Liela nobraukuma motoreļļa ir īpaši izstrādāta transportlīdzekļiem ar lielāku nobraukumu, tā satur piedevas, kas palīdz samazināt eļļas patēriņu, samazina noplūdes un kondicionējot novecojošus dzinēja blīvējumus. Tas nodrošina papildu aizsardzību vecākiem dzinējiem, palīdzot novērst eļļas noplūdes un samazināt varbūtību, ka dzinējam radīsies problēmas, kas parasti saistītas ar lielo nobraukumu.

Sintētiskā maisījuma motoreļļa. Sintētiskās un parastās motoreļļas maisījums apvieno abu motoreļļas veidu priekšrocības. Šī eļļa piedāvā uzlabotu veiktspēju un aizsardzību salīdzinājumā ar parasto eļļu, vienlaikus ir rentablāka nekā pilnībā sintētiskā eļļa. Sintētiskā maisījuma motoreļļa bieži tiek ieteikta transportlīdzekļiem, kas tiek izmantoti vidēji biež vai ļoti bieži, nodrošinot līdzsvaru starp veiktspēju un pieejamību.