Saturday, June 27, 2026
spot_img
Sākums Blogs Lapa 174

Vilnēvs: “Ja Noriss nebūs čempions, vainīga būs ‘McLaren’ komanda”

0

Ja Lando Norisam šogad neizdosies kļūt par F1 čempionu, pie tā vainojama būs viņa pārstāvētā “McLaren” komanda, uzskata kādreizējais pilots Žaks Vilnēvs.

Iepriekšējā posmā Singapūrā Noriss sagrāva pretiniekus un guva uzvaru ar 20 sekunžu pārsvaru pār tuvāko sekotāju Maksu Verstapenu. “Red Bull” pilota pārsvars kopvērtējumā saruka līdz 52 punktiem. Taču Verstapenam visos atlikušajos sešos posmos pietiek finišēt otrajam, lai kļūtu par čempionu, arī tad, ja “McLaren” pārstāvis uzvarēs visās sacīkstēs.

“Ja Lando nebūs čempions, tā būs “McLaren” vaina, nevis viņa,” viedokli spāņu medijam “Marca” paudis 1997. gada F1 titula ieguvējs Vilnēvs. “Komanda ir sastrādājusi visādas lietas, un tagad ir par vēlu. Tas sākās Ungārijā, kad viņi parādīja savu reālo vājumu, nedodot Norisam prioritāti pār Oskaru Piastri.”

Toreiz Ungārijā Piastri guva pirmo uzvaru kādā no “Grand Prix” posmiem, neļaujot Norisam tikt pie vairāk punktiem. Vilnēvs pieļauj, ka Piastri līgums ļauj viņam cīnīties ar komandas biedru uz līdzvērtīgiem nosacījumiem.

“Mēs nezinām, kas rakstīts Oskara līgumā, bet viņa menedžeris Marks Vēbers ir apķērīgs puisis,” saka Vilnēvs. “Braucot “Red Bull” komandā, pats Marks vienmēr bija nepareizajā spektra galā, pat tad, kad pārspēja Sebastianu Fetelu. Esmu pārliecināts, ka viņš neļaus vēsturei atkārtoties ar Oskaru.”

Verstapens nav uzvarējis jau astoņos posmos pēc kārtas. Pēdējo reizi tik ilgi bez uzvarām holandietis bija 2020. gadā, kad vēl nebija izcīnījis pirmo no trim tituliem.

“Makss ir mainījis savu pieeju,” novērojis Vilnēvs. “Viņš nemēģina uzvarēt sacīkstēs, bet iegūt punktus, kas parāda viņa briedumu. Uzvarēt čempionātā ir svarīgāk, nekā atsevišķās sacensībās. Viņš arī zina, ka “McLaren” nepieņems smagus lēmumus, kādus tai vajadzētu pieņemt, un tas spēlēs viņa labā.”

‘Toyota’ atgriežas F1: ‘Haas’ noslēdz līgumu par tehnisko sadarbību

0

Amerikāņu F1 komanda “Haas” noslēgusi sadarbības līgumu ar Japānas autoražotāja “Toyota” autosacīkšu divīziju, kas turpmāk būs tās oficiālais tehniskais partneris.

“Toyota” rūpnīcas komanda startēja F1 čempionātā no 2002. līdz 2009. gadam. Tā arī nespējusi izcīnīt nevienu uzvaru, vispasaules finanšu krīzes laikā tā projektu slēdza.

Tagad “Toyota” vārds atgriezies F1 čempionātā kopā ar “Haas”. Džīnam Hāsam piederošajai komandai “Toyota Gazoo Racing” (TGR) nodrošinās dizaina, tehniskos un ražošanas pakalpojumus, kamēr “Haas” pretī sniegs savas zināšanas, kā arī komerciālās iespējas. Par šādu iespējamo scenāriju tika baumots jau iepriekš.

“Toyota” logo uz Niko Hilkenberga un Kevina Magnusena “Haas” mašīnām parādīsies jau sākot ar nākamo posmu, kas nākamnedēļ norisināsies ASV, Ostinas trasē. Savu svētību šai sadarbībai devusi arī “Ferrari” rūpnīca, no kuras “Haas” pērk motorus, ātrumkārbas un citas komponentes.

TGR ar savu rūpnīcas komandu šobrīd startē pasaules rallija čempionātā (WRC), pasaules rallijreida čempionātā (W2RC), kā arī izturības sacīkšu pasaules čempionātā (WEC). Tās Eiropas bāze atrodas Ķelnē, kur savulaik bija izvietota F1 komandas rūpnīca.

‘Mercedes’ nožēlo Antonelli doto iespēju piedalīties Itālijas GP treniņā

0

“Mercedes” vienības vadītājs Toto Volfs atzinis, ka tas nebija pareizs lēmums, ļaut Andrea Kimi Antonelli šogad piedalīties Itālijas F1 posma treniņbraucienos, kur sportists piedzīvoja avāriju.

Dalība sava māju posma treniņbraucienos bija pirmā reize, kad Antonelli pie F1 auto stūres piedalījies kādā no oficiālajām “Grand Prix” sesijām. Lai gan jaunā talanta ātrums uzreiz bija ievērojams, pagāja vien desmit minūtes un sekoja avārija “Parabolica” līkumā.

Tagad Volfs atzīst, ka īsti pareizi nebija, laist pie stūres Antonelli tieši šajā posmā.

“Es neteiktu, ka tā bija kļūda, bet domāju, ka nebijām pilnībā pareizi izvērtējuši spiedienu, zem kāda viņš nokļūs,” intervijā “Motorsport.com” paudis “Mercedes” vadītājs. “Mēs bijām to izrunājuši, bijām runājuši, kā pieiet šai sesijai. Testos viņš bija neatkārtojams. Nevienā brīdī nebija neko izdarījis nepareizi, nobraucot tūkstošiem kilometru. Bet viss kļūst pavisam citādi, ja esi itāļu pilots, tev ir 18 gadi un pirmā iespēja tev tiek dota Moncā.”

Volfs piebilst: “Ja mēs būtu to izvērtējuši kā augsta riska faktoru, varbūt būtu bijis gudrāk dot viņam iespēju treniņbraucienos aizvadīt pilnīgi citā vietā, tālu no Itālijas. Bet Kimi no tā visa daudz būs iemācījies.”

Vispirms jau Antonelli sabojāja Džordža Rasela mašīnu, taču Volfs satraucas arī par to, ka tas atstāja negatīvu emocionālo nastu.

“Manuprāt, tas nebija labi, jo viņš to nožēlo,” saka Volfs. “Viņš bija tik ātrs, tā bija pirmā viņa sesija Itālijā un visi tobrīd gatavojās, ka viņš tiks apstiprināts par mūsu pilotu. Bet man patīk viņa pieeja. Viņš ir ātrs jau ar pirmo apli, izbraucot no boksiem, un to viņš arī toreiz nodemonstrēja. Es būtu gribējis, ka viņš ir augstu rezultātos, bet tas nenotika dēļ avārijas.”

‘Audi’ vadība ļaus F1 komandai strādāt kā neatkarīgam projektam

0

2026. gadā automobiļu ražotājs “Audi” pilnībā savā kontrolē pārņems F1 komandu “Sauber”, tomēr sola nejaukties tās vadīšanā, ņemot vērā, ka šādai rīcībai nesenajā vēsturē jau bijuši slikti piemēri.

“Alpine” komandas nespējā pēdējos gados sasniegt augstus rezultātus daudzi vaino “Renault” rūpnīcas valdes pārāk lielo ietekmi F1 lietās. “Audi” līdzīgas kļūdas mēģinās neatkārtot.

“Mums ir uzraudzības padome, tāpēc, ja būs nepieciešams galīgais lēmums kādā jautājumā, mēs to pieņemsim, es to pieņemšu,” intervijā medijam “motorsport-magazin.com” sacīja “Audi” izpilddirektors Gernots Dolners. “Bet neredzu tam nekādu nepieciešamību. Vairāk to redzu tā, ka es pārraugu perfektu savienību starp “Audi” grupu un “Formula 1″ projektu.”

Dolners saprot, ka pagātnē vairāki lielie ražotāji, piemēram, BMW un “Toyota”, pārāk daudz mēģinājuši iesaistīties savos F1 projektos.

“Pat tādiem automobiļu ražotājiem, kam autosportists ir viņu DNS, nevajadzētu iesaistīties pārāk daudz,” saka Dolners. “Jo F1 čempionāts ļoti atšķiras no automobiļu ražošanas uzņēmuma. To vienkārši nepieciešams atstāt savas jomas ekspertu ziņā.”

“Audi” F1 projekta vadītājs ir Matija Binoto, kurš pirms tam vadīja “Ferrari” komandu.

“Mēs parūpēsimies, lai Matijas komanda var reaģēt ātri un neatkarīgi,” sola Dolners. “Labi apzināmies, ka nepieciešams šo projektu turēt atstatus no “Audi” grupas. Vienīgi, kad runa būs par mārketingu, noteiktiem dizaina aspektiem un sponsorēšanu, tad, protams, mums būs jāsadarbojas. Visādi citādi, lēmumi tiks pieņemti komandas bāzē Hinvilā.”

‘Williams’ ziedos nākamo sezonu, lai gatavotos 2026. gadam

0

Karloss Saincs pēc pievienošanās “Williams” komandai var gatavoties smagai nākamajai sezonai, jo visas pūles tiks veltītas, lai gatavotos 2026. gadam, kad “Formulā 1” spēkā stāsies jaunie tehniskie noteikumi.

Lai gan šobrīd Saincs “Ferrari” sastāvā potenciāli var pretendēt uz uzvarām vismaz atsevišķos posmos, nākamgad šādas iespējas spāņu pilotam nebūs. “Williams” vadība jau pieņēmusi lēmumu neturpināt esošo attīstības virzienu, bet lielāko uzmanību pārslēgt 2026. gada F1 auto izstrādei. Par to jau informēti gan Saincs, gan Alekss Albons.

“Tā ir vēsts, ko zina gan Alekss, gan Karloss: 2025. būs grūtību gads,” saka “Williams” komandas boss Džeimss Voulss. “Nebūs tā, ka jūs redzēsiet mūs kāpjam augstāk. Mēs nedaudz atkāpsimies. Un mani tas apmierināts, jo vienkārši parādīs, ka investēju pareizo daudzumu 2026. gadam, salīdzinājumā ar pārējām komandām. Mēs ziedosim 2025. gada sezonu. Tas nenozīmē, ka būsim pēdējie, bet gads būs smags.”

Kad komanda vēl atradās Viljamsu ģimenes īpašumā, tai nācās operēt ar nepietiekamu budžetu. Tagad finansējums ir pietiekošs, tomēr ar to vien nepietiek, lai uzreiz atgrieztos cīņā par regulāriem “Top 10” rezultātiem un cerētu uz kaut ko vēl vairāk. Jāiegulda liels darbs, un tam nepieciešams laiks.

Jauno komandas sastāvu Voulss atzinis par labāko čempionātā: “2025. gadā, manuprāt, mums būs labākais pilotu sastāvs uz starta. Karloss nāk ar pieredzi un spēju neatkārtojami izdarīt savu darbu. Ne tikai no braukšanas viedokļa, bet arī tādā ziņā, ka viņš spēj palīdzēt komandai attīstīties. Tas nāks talkā motivācijai un dos papildus jaudu iet uz priekšu. Karloss ir braucis vienā komandā ar visspēcīgākajiem. Pirmajā gadā “Toro Rosso” viņš bija neatkārtojams pret Maksu Verstapenu. Tika gūti panākumi pret Lando Norisu. Pret Šarlu Leklēru ir gājis gan labāk, gan sliktāk.”

Nākamgad ‘Red Bull’ komandā startēs Lavsons vai Cunoda, licis noprast Marko

0

Helmuts Marko licis saprast, ka Serhio Peress nākamgad varētu nepārstāvēt “Red Bull” komandu, bet Maksa Verstapena komandas biedrs tiks izvēlēts starp Liamu Lavsonu un Juki Cunodu.

Šovasar Peress pagarināja līgumu ar “Red Bull” līdz 2026. gada beigām, taču tas negarantē viņa palikšanu sastāvā. Marko izteikumi liecina, ka Peress nākamgad vairs nebūs Verstapena komandas biedrs. Tikmēr šīs sezonas atlikušajā daļā notiks sacensība “Visa Cash App RB” komandā starp tās ilggadējo pilotu Cunodu un Lavsonu, kurš sākot ar nākamo posmu startēs Daniela Rikjardo vietā.

“Svarīgākais ir noturēt Verstapenu,” intervijā “ORF Tirol” sacīja “Red Bull” pilotu programmas vadītājs Marko. “Ideāli, ja viņa komandas biedrs būtu jaunais pilots no mūsu junioru programmas. Nezinu, cik sacīkstēs pagājušajā gadā Lavsons bija ātrāks par Juki, bet esam izlēmuši, ka tagad ir pienācis laiks viņus salīdzināt. Gribam redzēt, kurš no abiem ir ātrāks.”

Ja viens no abiem tiktu paaugstināts uz “Red Bull” komandu, VCARB vienībā varētu ienākt kāds no junioru programmas pilotiem. Primāri priekšroka varētu tikt dota Isakam Hadžaram, F2 čempionāta vicelīderim.

Marko jūt, ka jau zina, kāds būs nākamā gada abu komandu sastāvs: “Bet pagaidīsim un tad redzēsim. Daudzi ir pamanījuši, ka Juki ir ļoti progresējis. Tagad viņš arī labāk kontrolē savas emocijas. Ar savām tirādēm viņš zaudēja ātrumu, un tas mani satrauca visvairāk. Bet tagad tā ir pagātne. Viņš visur ir ātrs un stabils. Jaunie braucēji ir atpakaļ modē. Mūsu pieejai darbā ar jaunajiem pilotiem seko “Mercedes” ar Antonelli, “Haas” ar Bērmanu un, cerams, arī Kolapinto atradīs komandu.”

Verstapena “nākamais solis” būs pēdējais F1 karjerā

0

F1 čempions Makss Verstapens atzinis, ka potenciālā komandas maiņa vai palikšana “Red Bull” sastāvā būs pēdējais lielais lēmums, ko viņš pieņems savā karjerā.

Lai gan Verstapens un “Red Bull” noslēguši līgumu līdz 2028. gada beigām, zināms, ka gadījumā, ja rezultāti nav pietiekami augsti, sportists drīkst to lauzt. Līdz ar to ir liela iespēja, ka jau tuvākajos gados holandietis izlemj mainīt komandu.

Šogad lielu interesi par pilotu izrādīja “Mercedes” vadītājs Toto Volfs, tomēr abi pagaidām nevienojās par sadarbību. Nav izslēdzama trīskārtējā čempiona pāriešana uz “Mercedes” nometni 2026. gadā vai vēlāk. Tomēr Verstapens var izlemt nemainīt savu ilggadējo komandu un tādā gadījumā tās sastāvā arī noslēgs F1 karjeru.

“Mans nākamais solis, ja tāds būs, tas būs mans pēdējais solis,” intervijā “Sky Italia” atzinis Verstapens. “Tas nozīmē arī to, ka es varu pagarināt savu pašreizējo līgumu. Šajā brīdī iespējami ir visi varianti.”

F1 čempionātā Verstapens savulaik debitēja no “Red Bull Junior Team” programmas. Pavadījis nedaudz vairāk kā sezonu “Toro Rosso” sastāvā, jau 2016. gadā viņš tika paaugstināts uz “Red Bull” lielo komandu, kur startē aizvien. Braucējs neslēpj, ka negatavojas startēt tik ilgi kā, piemēram, Fernando Alonso un arī startēšana dažādās komandās, kā to izmēģināja cits “Red Bull” pilots Daniels Rikjardo, viņu neinteresē.

“Esmu bijis daļa no šīs komandas ilgu laiku,” saka Verstapens. “Primāri, protams, katrs pilots grib uzvarēt. Ir ļoti viegli mainīt komandas, bet negribu, lai mana karjera iezīmējas šādā veidā. Negribu būt daļa no četrām vai piecām komandām. Gribu uzbūvēt garas un stabilas attiecības ar ikvienu, kas strādā komandā un gribu kaut kur justies kā mājās. Komandu mainīšana nudien nav mana lieta un pašreizējā karjeras posma nevēlos to darīt.”

Volfs: “Ar Antonelli ienākšanu komandā ‘Mercedes’ uzsāk jaunu ēru”

0

“Mercedes” komandas vadītājs Toto Volfs iecerējis, ka, dodot iespēju jaunajam un talantīgajam Andrea Kimi Antonelli, izdosies atkārtot līdzīgu veiksmes stāstu kā ar Luisu Hamiltonu. Tikmēr “Red Bull” jauno braucēju programmas vadītājs Helmuts Marko piebilst, ka panākumi itāļu pilotam nav garantēti.

Vien augustā sagaidījis 18 gadu dzimšanas dienu, Antonelli šogad aizvada pirmo sezonu F2 čempionātā, bet jau nākamgad aizvietos “Mercedes” komandā Hamiltonu F1 sacīkstēs

“Ir laiks paaudžu maiņai pēc Luisa, jo nekas vairs nebūs tāpat,” intervijā itāļu medijam “Autosprint” sacīja Volfs. “Nākamgad mums būs gados jaunu pilotu komanda. Tas nozīmē, ka sākam jaunu ēru. Iepriekšējā ēra bija lieliska, bet tagad ir laiks pāršķirt lappusi un sākt ar svaigu startu.”

Vēl pirms neilga laika Volfs atklāti izrādīja vēlmi pievilināt Maksu Verstapenu, bet nesen paziņoja, ka šim “flirtam” ir laiks pielikt punktu. Būtu bijis variants Antonelli uz laiku izīrēt citai komandai, kur pilots gūtu pieredzi pirms ienākšanas “Mercedes” pamatsastāvā. Līdzīgi bija ar Džordžu Raselu, kurš sākumā startēja “Williams” rindās.

“Ja Kimi sākumā dotos uz citu komandu, viņš iemācītos savādākas lietas, savādāku uzvedību, rastos savādāka izpratne par tehniskajām lietām nekā mums,” saka Volfs. “Mēs gribējām no tā izvairīties.”

Volfs arī atzīst, ka savulaik palaidis garām iespēju parakstīt līgumu ar Verstapenu, kad holandietis vēl bija pusaudzis, tādēļ tagad negribējis izlaist no rokām arī Antonelli. Arī “Red Bull” bija uzmetuši aci uz jauno itāli.

“Mani pārsteidza viņa ātrums,” sarunā ar “motorsport-total.com” atzina Helmuts Marko. “Bet mēs nevaram dabūt visus pilotus. Antonelli tagad ir jāpierāda sevi. Tagad viņam jādabū rezultāti, un tas nav garantēts. Mēs visi esam redzējuši pilotus, kas zaudējuši motivāciju, dabū draudzeni un pazaudē asumu. Tas viss pagātnē ir bijis.”

Hamiltons: “13 gados man sākās depresija, visu dzīvi bijušas mentālas problēmas”

0

Septiņkārtējais F1 pasaules čempions Luiss Hamiltons sportā sasniedzis neiedomājamus augstumus, taču atklāj, ka jau kopš agrīniem pusaudža gadiem cīnījies ar mentālās veselības problēmām.

39 gadus vecais Hamiltons ir viens no panākumiem bagātākajiem pilotiem F1 vēsturē. Brits uzvarējis 105 posmos, kas ir absolūts rekords, tāpat visvairāk reižu uzvarējis kvalifikācijās (104) un guvis visvairāk pjedestālus (204). Savukārt septiņu titulu rekordu sportists dala ar Mihaelu Šūmaheru.

Uzaugot Anglijas pilsētā Stīvenidžā, Hamiltons saskāries arī ar rasismu un gājis cauri dažādiem mentāli smagiem periodiem.

“Jau kopš ļoti agra vecuma, kad biju kādus 13 gadus vecs, man sākās depresija,” intervijā “Sunday Times” stāsta Hamiltons. “Domāju, ka tas bija dēļ sacīkstēs piedzīvotā spiediena un grūtībām skolā. Piedzīvoju bulingu. Man nebija neviena, ar ko varu runāt. Kad man bija pāri 20, izgāju cauri dažām ļoti sarežģītām fāzēm. Esmu sadzīvojis ar mentālās veselības problēmām visu savu dzīvi.”

Savu viedokli par šo tēmu paudis divkārtējais “Indy 500” uzvarētājs Ārijs Lajendaiks, sakot, ka šajā ziņā ir liela atšķirība starp Hamiltonu un Maksu Verstapenu, kurš veterānu pirms dažiem gadiem gāza no troņa. Publiski ir zināms, ka Verstapens nekad nav izmantojis psiholoģisku atbalstu vai īpaši izglītojies šajā jomā, atšķirībā no daudziem citiem F1 pilotiem.

“Domāju, ka Hamiltons visu pastāstīja godīgi, taču es nevaru viņam just līdzi,” medijam “Ziggo Sport” sacīja 71 gadu vecais Lajendaiks. “Man nekad nav bijusi tāda problēma. Es nāku no paaudzes, kur tu vienkārši tiec pats ar to galā. Arī man bijis grūti, bet esmu pats tam ticis pāri, runājot pats ar sevi. Kas attiecas uz Verstapenu, viņš vienkārši ir piezemēts. Galu galā, viņš ir holandietis, tāpat kā es.”

Deviņi F1 posmi bez drošības mašīnas: Alonso nāk klajā ar savu versiju

0

Jau deviņus F1 posmus pēc kārtas nav notikuši incidenti, kuru dēļ trasē būtu bijis jādodas drošības mašīnai. Čempionāta pieredzes bagātākajam pilotam Fernando Alonso ir sava teorija, kāpēc tas ir tā.

Pēdējo reizi tik daudz posmi bez drošības auto iesaistīšanās tika fiksēti starp 2003. gada Ungārijas GP un 2004. gada Spānijas GP. Drošības mašīna šogad neizbrauca arī Singapūras ielu trasē, lai gan visus iepriekšējos gadus šajā posmā bez tā nevarēja iztikt. Lai gan nekāda konkrēta izskaidrojuma neierasti mazajam incidentu skaitam nav, Alonso sniedzis savu versiju.

“Ar šīm mašīnām nav viegli braukt, bet to problēma ir tās izmantot uz visiem 100 procentiem,” skaidro divkārtējais F1 čempions Alonso. “Tātad, ja brauc uz 90 procentiem, reizēm būsi ātrāks, jo nenostādi platformu neērtā leņķī vai braukšanas augstumā. Tu nepārkāp robežas, aiz kurām viss sabrūk. Tāpēc dažreiz braukt uz 90 procentiem ir visātrāk.”

Alonso ar to izskaidro, kāpēc drošības auto trasē jādodas tik reti: “Tāpēc sacīkstēs mēs neredzam daudz problēmas, neredzam daudz incidentus un drošības mašīnas periodus, jo jābrauc uz 90 procentiem, jādomā par riepu un degvielas ekonomiju. Šīs mašīnas ir priecīgākas, kad ar tām brauc šādā ātrumā. Tas ir pret pilota instinktiem, jo, kad uzmontē jaunas riepas un dodies uz kvalifikāciju, gribi braukt uz 110%.”

Spāņu autosportists atzīst, ka pašreizējās paaudzes sacīkšu spēkratu veiktspēja dažkārt rada mulsumu.

“Baku tam bija labs piemērs,” viņš saka. “Pirmajā kvalifikācijas kārtā biju piecpadsmitais. Septiņas minūtes vēlāk, uzliekot citu riepu komplektu, otrajā kārtā biju piektais. Uzlabojums bija 1.1 sekunde. Es braucu tāpat kā iepriekš. Bremzēju tajos pašos punktos. Tieši tāpat gatavojos ātrajam aplim. Citiem bija otrādi – viņi bija ātri Q1 un ļoti lēni Q2. Dažreiz mēs neatrodam izskaidrojumu, kāpēc esam ātri vai lēni.”