Komandas iegulda milzu līdzekļus un laiku, lai no savām mašīnām izspiestu pēdējās sekundes tūkstošdaļas, tomēr attiecībā uz pilotu, kas ir mašīnas pukstošā sirds, attīstību brīžiem izrāda apbrīnojamu lēnprātību.

Runa ir par jaunajiem pilotiem un viņu iespējām testēt Formula 1 mašinēriju F1 kalendāra trasēs. Kārtējā komandu tikšanās Moncā, kur tika runāts par iespējamiem risinājumiem jauno pilotu attīstībai, nedeva vēlamo rezultātu un risinājumu.

Visi piekrīt, ka jaunuļiem ir vajadīgs vairāk laika pavadīt F1 mašīnu kokpitā un F1 trasēs, jo skarbie testu aizliegumi pēdējos gados ir izskauduši iespējas jaunajiem tik pie trases laika, kas pāri pārēm bija pieejams tam pašam Luisam Hamiltonam vēl pirms debijas F1.

Izskanēja ļoti interesants piedāvājums piektdienās GP posmu laikā noorganizēt vēl vienu treniņu sesiju īpaši jaunajiem pilotiem, tomēr vairākas komandas nepiekrita šādam risinājumam, jo gadījumā, ja jaunais pilots avarē ar pamatsastāva pilota mašīnu, tiek apdraudēta visa Grand Prix nedēļas nogale. Savukārt īpašas rezerves mašīnas sagatavošana tika atmesta uzreiz – tas būtu solis atpakaļ bezjēdzīgos tēriņos.

Atsevišķas komandas jauno pilotu integrācijā ir tikušas tālāk. Piemēram “Red Bull” ir sava junioru komanda, kur kaujas apstākļos pārbauda jaunos kandidātus. Tas ir dārgs risinājums un pat “Red Bull” gatavojas pilnībā pārdot “Toro Rosso” fārmklubu.

“Renault” komandas boss Ēriks Buljē ir jauno pilotu menedžementa kompānijas “Gravity” vadītājs un šeit notiek visai plānveidīga jauno braucēju attīstības programma, kuras pirmie produkti jau ir F1 redzeslokā (Žeroms D’Ambrozio, Romēns Grožāns).

Piloti, kas debitēja F1 pēc startiem piektdienas treniņos
Žeroms D’Ambrozio
Roberts Dornboss
Sebastians Fetels
Sakons Jamamoto
Timo Gloks
Kamui Kobajaši
Roberts Kubica
Vitantonio Liuci
Franks Montaņī
Kazuki Nakadžima
Pols di Resta
Skots Spīds
Markuss Vinkelhoks
Adrians Zutils

Tomēr šobrīd visreālākais variants acīmredzot paliek “Force India” un Vidžaja Maljas piekoptā taktika vienu piektdienas treniņu ‘upurēt’ komandas trešā pilota vajadzībām. Šogad tas ir Niko Hilkenbergs, pērn tas bija Pols di Resta, kas šogad ir labākais debitants un plūc pērnā gada gūtās pieredzes augļus.

Protams, F1 turpinās iesākto lielisko tradīciju un pēc pēdējā posma Abu Dabi GP tur pat organizēs arī jauno pilotu testus, kas pērn milzu pakalpojumu izdarīja Danielam Rikardo. Uz šī gada testiem jau apstiprināti vairāki piloti: “Red Bull” izmantos francūzi Žanu Ēriku Verņjē, kas vēl pērn šajos testos brauca ar “Toro Rosso”. “Williams” noteikti atkal dos iespēju GP3 čempionam Valteri Botas, kamēr “Ferrari” savam GP2 braucējam Žilam Bjanki. “Virgin” jau ir apstiprinājuši GP3 pilotu un radniecīgās “Manor” pārstāvi Adrianu Quaife-Hobbs (šis vēl pienācīgi jālatvisko).

Atgriežoties pie sākotnēji paceltās problēmas, šobrīd šķiet, ka jaunajiem pilotiem ienākt F1 ir grūtāk nekā jebkad iepriekš. Ja Formula 1 čempionāts vēlas noturēt savu reputāciju pilotēšanas standartu ziņā, tad nekavējoties jāmeklē risinājums un jāinvestē jauno pilotu attīstībā, nevis jāgaida, kad to izdarīs zemākās formulu klases. Jauni ‘sebastiani feteli’ negadās pārāk bieži, tomēr, ja komandas tos nemeklēs, tad šķiedīs laiku ar ‘daudzsološām viduvējībām’.

1 KOMENTĀRS

  1. labākie jaunie piloti tāpat nonāk līdz formulai un pieņemot ka talantīgo ir ļoti daudz, tad visiem F1 tāpat netikt – turklāt tā saucamie naudas maisi jau arī ir talantīgi, tikai dēļ naudas jau neņemtu….tāpēc manuprāt komandas uz audzināšanu neiespringst

  2. Vienkārši pēdejos gados, kad komandās “strādā” 300 un vairāk kadru, viņi tur no pēdējā invalīda uztaisīs braucēju. Formulai visu laiku taisa log failus ar visiem parametriem – ātrumu, bremzēšanas spēku, gāzēšanas spēku, stūres pagriešanas leņķi, pārnesumu utt. Katrs līkums zem milimetru papīra tiek pētīts. Viņi paņem vienu spēcīgu pilotu un pēc tam vienu švakuli, kam pasaka priekšā, kur bremzēt, cik stipri bremzēt, kādā veidā uzdot gāzi utt. Tur pat Šūmahers staigā pa boksiem raustīdamies, visiem spiež rokas un pielaizās, ka tik neizmet ārā. Senākos laikos Šūmis skrēja pa boksiem un Briatore no pakaļas. Pat Ferrari laikos viņš bija toņa noteicējs, bet tagad pilnīgi nekas. Jauniem pilotiem ir ekskluzīvi tikai viena prasība – nauda. Viņiem pat ir diezgan vienalga, vai 5. vai 8. vieta kopvērtējumā, ka tik piķis. Vismaz tāda sajūta rodas.

  3. Man jau tie skaitļi patīk 🙂 Nu, salīdzināsim kaut vai šīs sezonas sākumu ar 20 gadus senu pagātni. 1991.g. 1.posma pirmskvalifikācijās un kvalifikācijās piedalījās 34 piloti, no tiem 5 debitanti (14,7%). Šogad Austrālijā no 24 braucējiem 4 bija debitanti, kas ir… 16,7%!
    Tāpat paskatīsimies, cik sen tad šī gada sākuma sastāvs vispār brauc F1. Un, ko redzam – 13 piloti sākuši braukt 1.formulā tikai pēdējo 5 gadu laikā! Slinkums pat skaitīt, cik šajos 5 gados bijuši vēl citi, kuri līdz šodienai nemaz nav aizķērušies.
    Protams, ka mūsdienās šī “aizvainoto un nenovērtēto” jaunuļu armija ir milzīga – pat rūdītākie autosporta cienītāji vairs nespēj izsekot līdzi šīm n-tajām GP sērijām, world-sērijām, eiro-sērijām un kur tik vēl visi šie censoņi nerūdās. Re, pat Baltijas valstīs ir bariņš puišeļu, kuri uzskata, ka viņu vieta ir F1. A par ko čīkstēšana? Viņi grib, lai ik pēc 5 gadiem VISS F1 starta laukums būtu pilnīgi nomainīts? Tad jau Šūmahers-nelietis sanāk aizsēdējies veselus 4 termiņus, negausīgi nelaižot jaunos pie teikšanas… 😀