Formula 1 sezonas pirmais posms. Gaisā valda svinīga un priecīga atmosfēra. Tikko ir beidzies mēnešiem ilgais gaidīšanas periods un tūlīt būs iespēja trasē salīdzināt katras formulas patiesos spēku samērus… Ne šogad! Atmosfēra Austrālijā bija tālu no tās, ko esam ieraduši redzēt un rezultāts bija likumsakarīgs, bet daudz ātrāk novēršams.

Viena no Formula 1 čempionāta prioritātēm esot cīņa ar kaitīgajiem izmešiem, no kuriem tā šīs desmitgades laikā cenšas pilnībā atbrīvoties. To nav viegli izdarīt, kad Eiropā bāzētās komandas, sporta žurnālisti un skatītāji no visas pasaules lido uz Austrāliju, neziņā, kas notiks, kamēr citi šāda līmeņa sporta un kultūras pasākumi tikuši atcelti.

MotoGP braucēji laicīgi uzzināja par to, ka sezonas pirmie četri posmi ir atcelti. Formula E pamanījās jau šonedēļ paziņot par sacīkšu atcelšanu Indonēzijā, kas nebūt nav vissmagāk ietekmētais reģions, tādēļ tika uzdots loģisks jautājums – Vai Formula 1 zin kaut ko, ko citi nezin, vai arī pilnībā ignorē visu, kas notiek apkārt, cenšoties gūt maksimālu labumu sev.

“F1LV

Politiskajos notikumos F1 allaž ieņēmuši neitrālu nostāju, tomēr arī tā ir nostāja. 2001. gada septembrī F1 izklaidēja Amerikas publiku īsi pēc 11. septembra teroraktiem, vieglprātīgi devās uz SARS vīrusa skartajām teritorijām, Japānu, kad tur plosījās taifūni, lidoja cauri Eiropai pēc Eijafjadlajegidla vulkāna izvirduma, apciemoja Vladimiru Putinu Krievijā pēc tam, kad viņš bija iekārojis un iekarojis Krimu. Nu bija laiks ignorēt faktus, ka saslimšanas gadījumu skaits Austrālijā katru dienu pieauga par aptuveni 20 procentiem.

Ross Brauns centās visus nomierināt, ka sacīkstes notiks tad, ja visas komandas būs spējīgas tajās piedalīties. Protams, tādi sīkumi kā Itālijas robežas slēgšana, ņemot vērā, ka divas komandas (“Ferrari” un “AlphaTauri”) ir bāzētas Itālijā, neapturēja nevienu un ceturtdien visas 10 komandas ar 20 drosmīgiem braucējiem bija ieradušies Melburnā, lai… sēdētu savās viesnīcas istabiņās un izvairītos no nevajadzīgiem kontaktiem.

No visas pasaules tikmēr plūda paziņojumi par aizsardzības pasākumiem un gandrīz visu liela mēroga notikumu atcelšanu, braucēji izteica savu neapmierinātību, tomēr tās dzirdīgas ausis nesasniedza. Gluži pretēji, Austrālijas GP koorporācijas vadītājs Endrjū Vestakots radio intervijā apliecināja, ka abas itāļu komandas veiksmīgi nonākušas Austrālijā, līdz ar to ‘viss esot kārtībā’.

Šķiet, ka viss joprojām bija kārtībā arī trešdien, kad vīruss tika atklāts cilvēkam, kurš tajā dienā bija apmeklējis restorānu Melburnā un nekas nemainījās arī mirklī, kad vīruss bija sasniedzis “McLaren” komandas darbinieku. Komanda reaģēja bez vilcināšanās, atsaucot savu dalību no sacensībām.

Visi bija pārliecināti, ka pasākums tūdaļ sabruks kā kāršu namiņš un organizatori apstiprinās sacīkšu atcelšanu, jo Brauna paziņojums, ka ‘sacīkstes notikšot tikai, ja visas desmit komandas tajās varēs startēt’ nu ir interpretējams dažādi, jo bija palikušas vairs tikai deviņas komandas.

Tiem, kas vēlējās kādu paziņojumu no Čeisa Kerija arī nācās gaidīt, jo viņš tobrīd bija ceļā no Vjetnamas, kur centās glābt Hanoi ielās notiekošo posmu, kam jānotiek pēc mēneša.

Komandu vadītāju sapulcē notikušajā balsojumā 5 komandas bija gatavas startēt, tomēr pēc tam, kad arvien vairāk cilvēku nonāca karantīnā, vairākums nosliecās par labu posma atcelšanai. Kimi Raikonens, Luiss Hamiltons un Sebastians Fetels lieki negaidīja un devās mājup, nesagaidījuši oficiālu paziņojumu.

Šai brīdī visiem ir skaidrs – posms nenotiks, vai arī būs redzams kas līdzīgs bēdīgi slavenajam 2005. gada ASV posmam, kur Indianapolisā startēja tikai 6 mašīnas. Tā kā šis ir klasificējams kā komerciāls lēmums, FIA nav nekādu tiesību pārtraukt posma norisi. Stopkrāns bija jānorauj ‘Liberty Media’ vai Austrālijas GP organizatoriem.

Piepeši Formula 1 pirmais posms pārvērtās par acu nemirkšķināšanas sacensībām – tas, kurš atcels pasākumu maksās par to un likme mērāma ar astoņiem cipariem. Abas puses centās pārliecināt otru, ka viņiem būtu jāatceļ posma norise. Beigu beigās abas puses nonāca pie kopsaucēja pēc Viktorijas štata premjera Daniela Endrjū aicinājuma aizliegt jebkāda veida masveida cilvēku pulcēšanās.

Oficiālais paziņojums sekoja tikai stundu pirms treniņbraucienu paredzētā sākuma. Līdz tam brīdim jau pamatīgs pūlis optimistisku skatītāju bija sapulcējušies pie trases ieejas vārtiem, cauri kuriem viņi netika laisti.

Gala rezultāts: tūkstošiem cilvēku tomēr tika pakļauti nevajadzīgam kontaktam ar potenciāliem slimības pārnēsātājiem, bezjēdzīgi izmesta nauda cilvēkiem, kuri devās uz trasi, saslimšanas gadījumi F1 padokā un nevajadzīgs risks iesaistīto cilvēku tuviniekiem arī pēc tam, kad viņi atgriezīsies no Austrālijas. Negausība kārtējo reizi nostādīja organizatorus muļķu lomā. Vai risks bija tā vērts, “Liberty Media” un Austrālijas GP organizatori var viacāt paši sev, tomēr uz kopējā motorsporta un visa pasaules sporta fona tas viss izskatījās vienkārši apkaunojoši.