Foto: FIA World Rallycross

FIA pasaules rallijkrosa čempionāta piektā sezona ir noslēgusies ar sacensībām Dienvidāfrikas Republikā. Kārtējo reizi nepārspēts palika Johans Kristofersons, vēl vairāk apliecinot savu dominanci, tikmēr Latvijas publiku priecēja Jāņa Baumaņa sniegums.

#1 Johans Kristofersons sasniedza jaunu sezonā gūto punktu rekordu, labojot pašam piederošo rekordu. Kristofersons 12 posmu laikā guva 341 no 360 maksimāli pieejamajiem punktiem. Šis rekords būs drošībā vēl vismaz gadu, jo nākamgad kalendārā ir tikai 11 posmi. Tātad, pat absolūta dominance neļaus labot šo sasniegumu.

#2 Kristofersons arī pagarināja pašam piederošo uzvaru sērijas rekordu. “Volkswagen” braucējis triumfējis jau 9 posmus pēc kārtas, turklāt, sākot ar pagājušā gada jūniju, zviedru sportists triumfējis 17 no 19 posmiem.

“F1LV

#3 Vicečempiona laurus šogad plūca Matiass Ekstroms, kurš nupat kā paziņojis par karjeras beigšanu. Šī ir pirmā reize čempionāta vēsturē, kad vicečempions neizcīna nevienu uzvaru. Ekstroms šķērsoja finiša līniju pirmais Barselonas finālā, tomēr vēlāk tika diskvalificēts. 2013. gadā, kad pasaules čempionāts vēl nebija radīts, un par prestižāko klasi tika uzskatīts Eiropas čempionāts, ne titula ieguvējs Timurs Timerzjanovs, ne otrās vietas ieguvējs Deivs Žanī uzvaras neguva.

#4 Jānis Baumanis sezonu noslēdza ar 98 punktiem – tikpat cik pērn. Pirms gada tas viņam deva 12. vietu kopvērtējumā, kamēr šogad sperti 3 soļi uz augšu. Devītā vieta sezonas kopvērtējumā ir Jāņa labākais sasniegums karjerā pasaules čempionātā.

#5 Baumanis sezonas ieskaitē kļuva par labāko braucēju no komandas, kas pārstāvēta ar tikai vienu mašīnu. Pie tam Latvija ir iedzīvotāju skaita ziņā mazākā valsts, kuras pārstāvis šogad ir ticis līdz pasaules čempionāta pusfinālam.

#6 Johans Kristofersons pirmajā kvalifikācijas kārtā palika tikai 17. vietā. Šī ir zemākā pozīcija, ko viņš ir izcīnījis kādā no kvalifikācijas kārtām kopš 21. vietas pērn Norvēģijas Q4. Jāpiebilst, ka arī toreiz Kristofersons aizcīnījās līdz finālam, kurā izcīnīja uzvaru. Pirms diviem gadiem Zviedrijā Andreass Bakeruds arī pēc 17. vietas Q1 ar pārliecinošu sniegumu turpinājumā aizcīnījās līdz panākumam finālā. Šie ir divi vienīgie gadījumi, kad tik vājš rezultāts Q1 neliedz braucējam izcīnīt uzvaru.

#7 Sezonas laikā uz goda pjedestāla kāpa 7 braucēji (neskaitot par labāko starta reakciju apbalvotos), bet finālā kaut reizi iekļuva 11 braucēji. Šie abi ir čempionāta antirekordi. 2014. gadā uz pjedestāla kāpa 14 braucēji, bet finālā kaut reizi startēja 23 sportisti.

#8 Tā kā “Peugeot” paziņojuši par savu aiziešanu no pasaules rallijkrosa čempionāta, pastāv liela varbūtība, ka šī bija Sebastjēna Lēba pēdējā pilnā sezona čempionātā. To viņš noslēdzis godam – ar trešo vietu Dienvidāfrikā pēc palikšanas ārpus fināla pagājušajā posmā Vācijā. Sezonas noslēgums nav viņa stiprais lauciņš, jo gan pērn, gan aizpērn sezonas pēdējos divos posmos viņam finālu neizdevās sasniegt. Neste World RX of Latvia ir vienīgais posms, kur Lēbs uz goda pjedestāla kāpis katrā no trim čempionātā pavadītajām sezonām.

#9 Johans Kristofersons kļuva par vienīgo braucēju, kas spējis visos sezonas posmos iekļūt finālā. Iepriekšējo četru gadu laikā nevienam tas nebija izdevies.

#10 Latvija kļuva par sesto valsti, kuras pārstāvim šogad izdevies kāpt uz goda pjedestāla RX2 klasē. Trešo vietu Keiptaunā sasniedza “Sports Racing Technologies” braucējs Vasīlijs Grjazins.