Indianapolisas 500 jūdžu sacīkstes ir viens no nozīmīgākajiem autosporta notikumiem pasaulē. Ja līdz šim tas bijis īpaši populārs ASV, tad šogad Fernando Alonso pievienošanās pievērsušas visas pasaules uzmanību. Tomēr ir vēl 32 braucēji, kas gatavi padarīt šos autosporta svētkus īpašus un pēdējo apļu saldajā ēdienā tikt pie tortes ķirsīša jeb šai gadījumā piena pudeles.

Sacensības ir ar senāko vēsturi no visām Triple Crown (Indy 500, Monako GP, Lemānas 24h) sacīkstēm, kā pirmssākumi meklējami jau 1911. gadā un kopš tā laika iegājies, ka praktiski viss maija mēnesis tiek veltīts testiem, kas atšķirībā no F1 notika arī starp kvalifikāciju un sacīkstēm.

Indy 500 pirmsākumi un tradīcijas

“F1LV

Vidējie ātrumi, kas šogad kvalifikācijā pat pārspēja 370 kilometru stundā atzīmi 300000 skatītāju priekšā gadu gaitā ir piesaistījis daudz dažādu zvaigžņu ierašanos. Savu veiksmi izmēģinājuši Alberto Askari, Džekijs Stjuarts, Naidžels Mansels, Denijs Halms un daudzi citi, tomēr īpaši jāuzteic divi censoņi. Džims Klārks pamanījās uzvarēt Indy 500 tai pat gadā, kad uzvarēja F1 čempionātā (1965), kamēr gadu vēlāk Greiems Hils iekaroja Indianapolisu savā pirmajā piegājienā.

Indy 500 zvaigznes un traģēdijas

Ar pirmo mēģinājumu pēc Hila to izdevies paveikt vēl tikai Huanam Pablo Montoijam, Elio Kastronevesam un Aleksandram Rosi, kurš sacīkstes uzsāks no pirmās starta rindas. Šim pulciņam labprāt pievienotos vēl viens pārstāvis – Fernando Alonso. Kvalifikācija pierādīja, ka brīvā trasē spānim problēmu nav, bet pieredzes trūkums var radīt grūtības, turklāt 4. rindā startē cits talantīgs debitants Eds Džounss.

2016. gada Indy 500 rezultāti

Tomēr IndyCar nav F1 un augsta starta pozīcija vēl neko negarantē. Pēdējo reizi pole position ieguvējs uzvaru izcīnīja 2009. gadā, kad to paveica Elio Kastronevess. Spēja izvairīties no negadījumiem, tempa turēšana, nepārslogojot mašīnu un, kā pierādīja pagājušais gads, spēja pietaupīt degvielu dažkārt ir daudz noteicošāki faktori. Neraugoties uz to, par galveno favorītu gan varam uzskatīt Skotu Diksonu. Četrkārtējais IndyCar čempions te jau reiz uzvarējis un ir apņēmības pilns atkārtot iespēto.

Kvalifikācijas rezultāti

Pieredze vienmēr bijusi noderīga lieta un Vils Pauerss, Elio Kastronevess, Raiens Hanters-Rejs un Huans Pablo Montoija var tikt uzskatīti par galvenajiem Diksona konkurentiem, tomēr iespējas ir ikvienam un uzskaitīt pilno kandidātu skaitu uz uzvaru būtu neiespējami. Turklāt viss var mainīties sekunžu laikā, kā to pierādīja Sebastians Burdē, piedzīvojot smagu avāriju, dzenoties pēc labākā rezultāta, kas lika francūzim likt punktu šai sezonai.

Burdē avārijas video

Jāatceras, ka Fernando Alonso ir ne tikai Indy 500 debitants, bet nekad vēl nav sacenties ovālos. Viņa līdzšinējais piedzīvojums pāri okeānam bijis tikpat kā nevainojams, tādēļ lielākie optimisti jau iztēlojas divkārtējo F1 čempionu ar uzvaras trofeju, piena pudeli un 3 miljonus USD vērtu čeku, tomēr nav nekāda iemesla to nedarīt. Pat ja nekas neizdosies, ažiotāžas rezultātā veidoto reklāmu, lielisko pieredzi un atmiņas neviens viņam atņemt nespēs. It īpaši pēc tik blāvas un neizteiksmīgas sezonas F1 čempionātā. Turklāt “McLaren” šī nav pirmā pieredze Indianapolisā.

Video: “McLaren” pieredze Indianapolisā

Sacensību starts pl. 19:19 pēc Latvijas laika un tad aptuveni 3 stundu izrāde. Žanru pagaidām nezin neviens. Skaidrs tikai viens – katram tas būs vismaz nedaudz cits. Negaidīti scenārija pavērsieni garantēti!

8 KOMENTĀRI

  1. Protams,ka Alonso kungs uzvarēs,par to vispār šaubu nav…..vai ne Rihlij? :DDD Atnāks un visiem saliks “vienos vārtos”-būs INDY 500 tāda publicitāte,ka maz neliksies par F1 nemaz nerunājot jo tur jau sen visi ir pārsmējušies līdz nemaņai…..10-it gadus rēc! :DDD

  2. Lielākā rūpe gan ir šodienas laika prognoze Indianapolisā – pamatīga lietus iespējamība. Tā kā nebūs brīnums, ja gonka tiks saraustīta vai vispār pārcelta uz rītdienu, kad tiek solīta saulaina Memorial Day brīvdiena.

  3. Diezgam pagara tā amīšu pirmgonkas sagatavošanās epopeja-ar tādu raskladu Bērnis sozonā varētu max. 10 posmu saorganizēt. Vajag kapāt pa visu lietu un ta redz kurš ir kartīgs maucējs aber kurš tikai pastaigāties iznācis. Viens pats regenmaisters Alonso ir ko vērts! 😀