Sunday, June 28, 2026
spot_img
Sākums Blogs Lapa 832

Autosporta spožākās zvaigznes tiekas čempionu sacīkstēs

Šajā nedēļas nogalē Maiami pilsētā, ASV, risināsies ikgadējais autosporta sezonas noslēguma pasākums, kas gan šoreiz vairāk kļuvis par jaunās sezonas atklāšanu, Race of Champions, kur spožākās zvaigznes demonstrēs savu talantu ar dažādas specifikācijas spēkratiem, sacenšoties gan individuālajā ieskaitē, gan pārstāvot savu dzimto apgabalu nāciju kausa izcīņā.

Sacīkšu pirmssākumi meklējami 1988. gadā, kad, godinot 1986. gadā Korsikas rallijā bojā gājušo Henri Toivonenu, kā arī atzīmējot 10 gadus kopš Pasaules Rallija čempionāta (WRC) pilotu kausa izveidi, uz kopīgām sacensībām tika uzaicināti visi astoņi braucēji, kas šai laikā (no 1979. līdz 1988. gadam) bija kļuvuši par čempioniem.

Aptuveni dekādi vēlāk pasākums vēlējās iegūt plašāku atpazīstamību un tika pieaicināti arī braucēji no citām kategoijām. Darbībā redzēsim gan spožākās F1 zvaigznes – Fetelu, Batonu, Kulthārdu, gan IndyCar slavenības Huanu Pablo Montoiju, Elio Kastronevesu un Raienu Hanteru Reju, kā arī Misteru Lemānu Tomu Kristensenu un vēl daudzus citus aizraujošus sportistus.

Nācija1. braucējs2. braucējs
KolumbijaGabijs ČavessHuans Pablo Montoija
BrazīlijaTonijs KanānsFelipe Masa
VācijaSebastians FetelsPaskāls Verleins
LatīņamerikaElio KastronevessGabriels Glusmans
ZiemeļiPeters SolbergsToms Kristensens
KanādaDžeimss HinčklifsStefans Rzadzinskis
Apvienotā KaralisteDžensons BatonsDeivids Kulthārds
ASV IndyCarRaiens Hanters-RejsAleksandrs Rosi
ASV NASCARKurts BušsKails Bušs
ASV RXTraviss PastranaSkots Spīds

Bet braucēji nav vienīgie čempionu sacīkšu zvaigznes. Mašīnu izvēle arī šogad ļaus benzīngalvām redzēt “Ariel Atom”, “Radical SR3 RSX” un pasaules rallijkrosa čempionāta Lites klases modeli, ko ražojusi Reiņa Nitiša bijusī komanda “Olsbergs MSE”. Pilnu mašīnu sarakstu var aplūkot pasākuma mājaslapā, turklāt ne visiem modeļiem, ko šonedēļ redzēsim ir četri riteņi…

Sacensības individuālajā ieskaitē risināsies šovakar pl. 22:00 pēc Latvijas laika, bet svētdien pasākums sāksies jau pl. 19:00 ar nāciju kausa izcīņu. Tam sekos Amerikas labāko braucēju cīņa ar pārējās pasaules zvaigznēm. Lai gan neviens Latvijas TV kanāls sacensības tiešraidē netranslēs, tomēr nereti ārvalstu kanālu translācijas iespējams vērot internetā.

Arī ‘Ducati’ prezentē jauno motociklu un Lorenco tiek uzņemts ģimenē

0

Dienu pēc “Yamaha” MotoGP prezentācijas, savu jauno motociklu šai sezonai atrādīja arī itāļu “Ducati” fabrikas komanda, kuras sastāvā šogad startēs Horhe Lorenco un Andrea Doviciozo. Tā bija pirmā iespēja redzēt Lorenco pilnvērtīgā “Ducati” krāsojuma kombinezonā.

Es daudzus gadus esmu braucis ar vienu un to pašu motociklu, tāpēc Valensijas testi man bija liels šoks.

Horhe Lorenco

“Man jāsaka, ka šobrīd esmu krietni vairāk sanervozējies, nekā sacīkšu laikā,” prezentācijā pastāstīja Horhe Lorenco. “Šī man it ļoti īpaša diena. Vakar satiku “Ducati” līdzjutējus un darbiniekus – biju pārsteigts par mīlestību, ko viņi velta šai markai un visam, kas ar to saistīts. Daži no cilvēkiem man teica – ‘Esi sveicināts ģimenē!’. Es domāju, ka tāda ģimeniskuma sajūta var būt tikai šajā komandā.”

“Es daudzus gadus esmu braucis ar vienu un to pašu motociklu, tāpēc Valensijas testi man bija liels šoks,” turpināja Lorenco, kura komandas biedrs Doviciozo “Ducati” vienībā aizvadīs jau savu piekto sezonu. “Taču tās bija lielas un pozitīvas pārmaiņas. Motocikla vadāmība ir satriecoša un jauda iespaidīga. Šo motociklu novaldīt ir ļoti viegli gan līkumos, gan taisnēs – tas man bija liels pārsteigums.”

Līdzīgi kā “Yamaha”, arī “Ducati” komanda ņems dalību pirmajos šī gada MotoGP kolektīvajos testos, kas notiks 30.janvārī Sepangas trasē.

Padona traģiskā avārija Montekarlo

1

WRC sezonas atklāšanas rallija 1.ātrumposmā – traģēdija. Pēc Heidena Padona “Hyundai” automašīnas trieciena no klints nokrīt skatītājs un vēlāk slimnīcā mirst.

‘Yamaha’ un Valentīno Rosi pirmie prezentē šī gada motociklu

0

“Yamaha” MotoGP commanda ir pirmā, kas prezentējusi savu 2017.gada motocikla krāsojumu. Prezentācijā piedalījās arī abi 2017.gada braucēji Valentīno Rosi un Maveriks Vinjaless. Prezentācija risinājās komandas titulsponsora “Movistar” mītnē Madridē.

Salīdzinot ar pagājušo gadu, krāsojumā dominē nedaudz tumšāka zilā krāsa un vairāk pamanāmas ir “Movistar” krāsas.

Šī sezona būs jau piektais gads pēc kārtas, kuru Valentīno Rosi pavadīs “Yamaha” sastāvā, bet pērn leģendārais motobraucējs MotoGP čempionātā finišēja otrajā vietā, zaudējot Markam Markesam no “Honda”.

Maveriks (Vinjaless) mani patīkami pārsteidza ar pirmo sacīksti. Protams, es dotu priekšroku, ka viņam vajag nelielu ieskriešanās laiku, lai pielāgotos komandai, taču par nelaimi man, viņš jau šobrīd ir ļoti ātrs.

“Pirmie pāris posmi parādīs mums motocikla potenciālu un arī konkurentu spēku,” paziņoja Rosi. “Aizvadītais gads parādīja, ka mums ir nepieciešams būs konkurētspējīgiem katru sacīkšu svētdienu un aizvadīt sezonu bez formas kritumiem. Esmu pieradis pie spēcīga komandas biedra, kāds bija Horhe (Lorenco). Maveriks (Vinjaless) mani patīkami pārsteidza jau ar pirmo sacīksti MotoGP. Protams, es dotu priekšroku, ka viņam vajag nelielu ieskriešanās laiku, lai pielāgotos motociklam, taču par nelaimi man, viņš jau šobrīd ir ļoti ātrs.”

“Kad uzkāpu “Yamaha” motociklam, uzreiz mēģināju braukt tā, kā es to mācēju un pārsteidzošā kārtā tas nostrādāja – es biju ļoti ātrs,” paziņoja Vinjaless, kurš testos pērnā gada novembrī uzrādīja labākos apļa laikus.

Rosi un Vinjalesa pirmā iespēja izmēģināt jauno modeli YZR-M1 būs pirmajos šī gada testos 30.janvārī Sepangā. Tostarp vērīgākie tehniskie eksperti jau ir pamanījuši, ka prezentācijā izliktais motocikls nav pilnvērtīgs 2017.gada modelis, bet gan pārkrāsota pērnā gada uzlabota versija.

‘McLaren’ beidzot varētu atgriezties pie oranžā krāsojuma

6

“McLaren” komandabeidzot varētu pāriet uz vēsturisko oranžo krāsojumu šajā sezonā, ziņo “Autosport”.

Pēc Rona Denisa atkāpšanās no vadītāja amata, “McLaren” ir sākusies jauna ēra un nav vairs šķēršļu, kas iepriekšējās sezonās neļāva realizēt ideju par atgriešanos pie leģendārā oranžā krāsojuma, ko komanda izmantoja Can-Am sacīkstēs un Formulā 1 no 1968. līdz 1971.gadam. Turklāt trīs reizes “McLaren” šo oranžo krāsojumu ir izmantojusi pirmssezonas testos – pirms 1997., 1998.gada un pirms 2006.gada sezonas (attēlā).

Jaunais komandas boss Zaks Brauns “Autosport” šova laikā Birmingemā atzina, ka krāsojumā noteikti būs redzamas izmaiņas un tas jau esot atrādīts komandas darbiniekiem.

“Jauno mašīnu esam parādījuši mūsu puišiem un meitenēm “McLaren” komandā, nodemonstrējot mūsu apņēmību nākotnei,” paziņoja Brauns. “Es domāju, ka fani būs sajūsmā ieraugot jauno mašīnu un kā tā izskatās gan vizuāli, gan tehniski.”

Jāatgādina, ka “McLaren” prezentācija notiks 24.februārī – vienā dienā ar “Ferrari” komandas prezentāciju.

Apstiprinātie prezentāciju datumi:

“Renault” – 21.februāris
“Force India” – 22.februāris
“Mercedes” – 23.februāris
“Ferrari”, “McLaren”- 24.februāris

‘Latvietis’ Gaijs Martins atgriežas Menas salas TT sacīkstēs ‘Honda’ sastāvā

0

Bezbailīgais motobraucējs Gaijs Martins šajā sezonā atgriezīsies leģendārajā Menas salas TT sacīkstē un startēs “Honda Racing” sastāvā, kur viņa komandas biedrs būs 23-kārtējais šīs sacīkstes uzvarētājs Džons Makginess.

Es vienmēr uz sacīkstēs skatījos kā hobiju, taču neesmu sasniedzis augstus mērķus un tas nozīmē, ka man ir jāvelta tam visa sava dzīve.

Gaijs Martins

Pagājušā gadā Martins, kura vectēvs bija Otrā Pasaules kara bēglis no Latvijas, nepiedalījās nopietnās motošosejas sacensībās un koncentrējās uz citiem pārdrošiem projektiem. Bet šogad Martins ar jauno “Honda CBR1000RR Fireblade SP2” startēs ne tikai Menas salā, bet arī citās starptautiskās šosejas sacīkstēs.

“Motošosejā man ir nepabeigts darbiņš,” paziņoja Martins intervijā MSN. “Nevar teikt, ka es atgriežos, jo es nekad neesmu bijis prom. Es braucu ar motocikliem pagājušā gadā, tomēr jāatzīst, ka vairāk ar ‘dirt track’ močiem. Es dodos uz TT ar plānu uzvarēt un nevis pabraukāt pa apli.”

Līdz šim Gaijs Martins Menas salā startēja ar BMW motocikliem, tomēr viņam nebija izdevies izcīnīt uzvaru un pats brits atzīst, ka ir jāmaina attieksme.

“Es vienmēr uz sacīkstēs skatījos kā hobiju, taču neesmu sasniedzis augstus mērķus un tas nozīmē, ka man ir jāvelta tam visa sava dzīve,” paziņoja Martins. “Tā ir ir mans plāns.”

Matiasa Ekstroma EKS komanda saņems ‘Audi’ fabrikas atbalstu

0

“Audi AG” kompānija šodien paziņoja, ka šajā sezonā ievērojami vairāk atbalstīs Matiasa Ekstoma vadīto EKS komandu un tās startus Pasaules Rallijkrosa čempionātā.

Pērn Ekstroms izcīnīja čempiona titulus savas privātās komandas sastāvā, izmantojot “Audi” automašīnu, bet paralēli zviedrs “Audi” fabrikas komandas sastāvā startēja DTM čempionātā. Pateicoties panākumiem, šogad “Audi” ir palielinājuši savu atbalstu Ekstromam.

“Mēs sapratām, ka EKS komandai būs aizvien grūtāk turēties pretim fabrikas komandu jaudai rallijkrosa čempionātā un tādēļ esam nolēmuši palielināt savu līdzdalības līmeni.”

Dīters Gass, “Audi Motorsport” boss

Jau pērn Ekstroms atzina, ka bez nopietna “Audi” atbalsta varētu nebūt iespējams turpināt startus Rallijkrosa čempionātā vismaz ne pašā augstākajā līmenī. Līdz šim EKS komanda izmantoja “Audi” oficiālu partneru un piegādātāju palīdzību, taču ar šo gadu “Audi” pirmo reizi oficiāli tiks pārstāvēti WorldRX čempionātā.

“Pirmajos trīs gados mēs ielikām solīdu pamatu komandas attīstībai,” paziņoja Ekstroms. “Taču kļuva skaidrs, ka, lai paliktu augstākajā līmenī, mums būs vajadzīgs fabrikas atbalsts. Esmu ļoti laimīgs, ka esam pie tāda tikuši. Turklāt esmu pilnībā pārliecināts, ka rallijkrosam ir lieliska nākotne, jo īpaši, ja vērtējam iespējas attīstīties elektro dzinēju sfērā.”

INTERVIJA AR MATIASU EKSTROMU: “VISI ŠEIT IR ĻOTI LAIPNI UN TURKLĀT AR MILZĪGU KAISLI UZ MOTORU SPORTU!”

Pagaidām vēl nav paziņots Matiasa Ekstroma komandas biedra vārds – pērn tas bija Tomass Heikinens. Tāpat Ekstromam vēl jāizlemj par savām prioritātēm – ko darīt ar RX posmiem, kas pārklājas ar DTM sacensībām?

Jāatgādina, ka pirms pāris dienām tika paziņota Ekstroma principiālā sāncenša Petera Solberga sadarbība ar “Volkswagen Motorsport”. Vēl fabrikas atbalstu Pasaules rallijkrosa čempionātā sniedz “Ford” un “Peugeot” kompānijas.

Kādēļ Botass pelnījis Rosberga vietu?

9

Diez vai autosporta pasaulē kādu pārsteidza pēdējo F1 2017. gada braucēju puzles gabaliņu nostāšanās savās vietās. Par Valteri Botasa pievienošanos “Mercedes” vienībai nopietni tika spekulēts jau vairākas nedēļas, tomēr sākotnēji viņš nebūt nešķita galvenais favorīts uz vakanto Rosberga vietu. Kādēļ tad Toto Volfa vadītā komanda izvēlējās tieši somu braucēju?

Botass ir cīnītājs. Viņam nekad nav piedēvēti tik skaļi nākotnes čempiona saukļi kā dažiem, kas F1 virtuvē nereti apgrozās vien uz pāris sezonām. Pieredze “Williams” testu braucēja lomā, kā laikā izcīnīts GP3 čempiona tituls ļāva Valteri jau savā debijas sezonā pārspēt komandas biedru Pastoru Maldonado. Mašīna gan nebija konkurētspējīga, tādēļ Botasa patiesās spējas vēl bija miglā tītas.

Nākamo triju sezonu laikā ziemeļnieka stabilitāte un spēja izvairīties no liekiem asumiem kļuva par stūrakmeņiem, lai nepiekāptos komandas biedram Felipem Masam un kļūtu par komandas vadošo braucēju. Turklāt fakts, ka šo gadu laikā “Williams” izmantoja “Mercedes” dzinējus, kā arī viņu elektronikas sistēmas, padarīs pielāgošanās procesu ievērojami vienkāršāku.

Tomēr, neraugoties uz izaugsmi un rezultātu augšupeju, līdz uzvarai Botasam vēl nav izdevies aizsniegties. Tieši izsalkums pēc panākumiem pēc vairākām sezonām vidusmēra komandās aizveda viņa priekšgājēju Niko Rosbergu līdz titulam. Lai gan Rosbergam nācās pārspēt pašu Mihaelu Šūmaheru, kamēr Botasa latiņas nav bijušas tik augstas, tas vēl nenozīmē, ka viņš tās nespētu pārvarēt.

No “Mercedes” skatu punkta izvēli varētu raksturot kā drošu – Toto Volfs jau vairākus gadus ir daļa no Botasa menedžmenta komandas, turklāt tikai pagājušogad pārdeva pēdējās sev piederošās “Williams” vienības daļas. Komandas spēlētājs, kurš kā jau ziemeļnieks ar lieku mutes virināšanu neaizraujas. Viss šķiet skaisti, tomēr to, kā viņa raksturu un psiholoģisko sagatavotību ietekmēs iespēja cīnīties par titulu, vēl ir pāragri spriest.

Tomēr, ja ne Botass, tad kurš vēl varētu ieņemt šo vietu? Arguments, ka pārējiem braucējiem jau bija līgums šoreiz diez vai būs īpaši spēcīgs, zinot, ka tāds bija arī Botasam. Alonso jau atrodas savā karjeras norietā un reiz jau pierādīja, ka sastrādāšanās ar Hamiltonu nenoveda pie kārotā rezultāta. Tikmēr Estebana Okona straujā paaugstināšana uz “Force India” jau uzskatāms par sava veida avansu pēc nieka pussezonas “Manor” sastāvā.

Līdz ar to par loģisku galveno kandidātu bija kļuvis Paskāls Verleins, kurš sevi lieliski apliecināja, gūstot neticamu finišu punktos Austrijā un vairākkārt pierādot, ka arī ar vājāko mašīnu iespējams izrādīt nopietnu konkurenci.

Konkurenti no “Red Bull” nometnes jau paguvuši uzskatāmi apliecināt, ka jaunība ne vienmēr ir šķērslis lielu kalnu gāšanai, tomēr jāatceras, ka “Manor” nav un nekad nav bijusi “Mercedes” atbalsta komanda kā “Toro Rosso” kalpo “Red Bull” vienībai, tādēļ apgalvot, ka tās jauno braucēju programmas biedriem netiek sniegta izdevība būtu melots, jo arī Verleins bez vietas čempionātā nav palicis. Turklāt kas notiktu, ja saspringtajā darba gaisotnē satiktos ekspresīvā Hamiltona personība ar ambiciozo Verleinu? Avārijas un nesaskaņas var maksāt ievērojami dārgāk kā neliels ātruma deficīts.

Vai Verleins būtu bijusi pareiza izvēle? Jā, savu ātrumu viņš jau paguvis apliecināt, tomēr “Mercedes” bija priviliģēta situācija izvēlēties starp vairākām pareizajām izvēlēm un Botasa raksturam vajadzētu radīt veselīgākas attiecības, nekā tās bija, vērojamas čempionvienības sastāvā pēdējo sezonu laikā.

Tomēr, kad nodziest sarkanās gaismas un mašīnas traucas pretim pirmajam līkumam, notikt var jebkas… Līdz pirmajam posmam Austrālijā palikuši vairs tikai divi mēneši. Šoreiz bez esošā čempiona, toties intrigas tālu jāmeklē nebūs!

‘Manor’ komanda var tikt glābta

4

“Manor” komanda, kas pagājušās sezonas izskaņā piekāpās “Sauber” vienībai cīņā par desmito vietu konstruktoru kausa izcīņā un pavisam nesen saskārās ar nopietnām finansiālām problēmām, ir saņēmusi pārpirkšanas piedāvājumu, kas varētu palīdzēt to izglābt no bankrota.

“Just Racing Services Ltd.” kompānija, kuras pārziņā ir “Manor” F1 komanda uzsāka bankrota procedūru pēc tam, kad nesaņēma atbalstu no investoriem, kā rezultātā nonāca sarežģītas situācijas priekšā – līdz 20 janvārim ir jābūt skaidrībai par komandas gatavību uzbūvēt mašīnu laikā, lai varētu piedalīties pirmssezonas testos, kā arī doties uz sezonas pirmo posmu Austrālijā marta beigās.

“Manor” komanda uzrunājusi vairākus potenciālos investorus, kas ir izrādījuši interesi par tās iegādi, tomēr, kas ir šie investori, pagaidām netiek ziņots. Visiem komandas darbiniekiem, neraugoties uz esošo situāciju, tiks izmaksātas algas par janvāri laikā, tomēr, ja vienošanos neizdosies veikt tuvāko dienu laikā, čempionāta dalībnieku skaits samazināsies līdz 10 komandām.

2017.gada tehniskās izmaiņas

0

2017.gadā Formula 1 čempionāta sagaida kārtējās tehnsikās izmaiņas. “Red Bull” ir izveidojuši video, ar kura palīdzību pat F1 līdzjutējam-iesācējam, būs skaidra izmaiņu nozīme un iespējamā ietekme uz sacīkstēm.