Friday, June 26, 2026
spot_img
Sākums Blogs Lapa 544

Verstapens sajūsmā par Ziemassvētku dāvanu – runājošu vienradzi

0

Ziemassvētkos dāvanas saņēmuši arī “Red Bull” braucēji Makss Verstapens un Alekss Albons. Viena no tām radīja īpašu sajūsmu…

Supertalants Leklerks vēl vismaz 5 gadus paliks ‘Ferrari’ komandā

0

“Ferrari” komanda ir paziņojusi, ka tās šīs sezonas spīdeklis Šarls Leklerks paliks komandas sastāvā vēl vismaz piecus gadus, pagarinot līgumu līdz 2024. gada sezonas beigām.

Leklerks Formula 1 čempionātā debitēja pirms gada ar “Alfa Romeo” mašīnu, tomēr jau pirmajā sezonā sevi pierādīja kā ļoti ātru un stabilu braucēju, kas ļāva veikt rokādi ar Kimi Raikonenu un šogad sēsties pie “Ferrari” stūres. Sezonas kopvērtējumā Leklerks izcīnīja 4. vietu, pārspējot savu komandas biedru Sebastianu Fetelu uzvaru, pole position un gūto punktu rādītājos.

Esmu ļoti priecīgs, ka varēšu palikt ar “Scuderia Ferrari”. Iepriekšējā sezona bija kā sapņu gads, jo braucu Formula 1 izcilākajā komandā. Nevaru sagaidīt, kad varēsim izbaudīt vēl ciešāku sadarbību ar komandu pēc intensīva un aizraujoša 2019. gada,” stāsta 22 gadus vecais Leklerks.

Ar katru sacīksti šogad mūsu vēlme pagarināt kontraktu ar Šarlu kļuva arvien skaidrāka. Pieņēmām lēmumu, kā rezultātā viņš paliks pie mums vēl piecas sezonas. Tas apliecina, ka Šarlu un Scuderia komandu saista kopīga nākotne. Šarls ir kopā ar mūsu ģimeni jau kopš 2016. gada un esam lepni par kopā sasniegto ar jauno braucēju akadēmiju,” piebilst komandas vadītājs Mattia Binotto.

Šarlam Leklerkam jau bija līgums ar “Ferrari” uz nākamo sezonu. Arī 2020. gadā viņa komandas biedrs būs četrkārtējais pasaules čempions Sebastians Fetels. Vācieša līgums ar komandu noslēdzas pēc 2020. gada. Tiek baumots, ka viņa vietu Maranello bāzētās komandas rindās varētu ieņemt šīs sezonas čempions Luiss Hamiltons.

Ziņas īsumā – F1 posmos klātienē 4 miljoni skatītāju, Okonu nepārsteidz Leklerka panākumi, Rikjardo cer uz pjedestāliem

0

Apkopota statistika par skatītāju apmeklējumiem klātienē uz Formula 1 čempionāta 2019. gada sezonas sacīkstēm. Visvairāk skatītāju ieradās uz Lielbritānijas Grand Prix Silverstonā – 351 tūkstotis jeb vairāk kā 100 tūkstoši vidēji dienā (statistikā apkopots skatītāju skaits piektdienā, sestdienā un svētdienā). Virs 300 tūkstošiem skatītāju apmeklējuši arī Meksikas un Austrālijas posmus, bet labāko sešiniekā iekļuvuši arī Singapūras, Amerikas un Beļģijas posmi. Kopējais sezonas apmeklējums ir 4,164,948 skatītāji jeb 202 tūkstoši uz vienu posmu. Vislielākais sacīkšu dienas apmeklējums reģistrēts Silverstonā (140 tūkstoši), kam seko Mehiko (138.4 tūkstoši) un Ostina (128 tūkstoši). Visstraujāko progresu piedzīvojis Kanādas Grand Prix, kur skatītāju apmeklējums audzis par 14 procentiem.

Estebans Okons atzinis, ka viņu nepārsteidz Šarla Leklerka straujais progress “Ferrari” komandas sastāvā. “Šarls ir nopelnījis savu vietu. Mani tas nepārsteidz. Es teicu, ka viņš izcīnītu uzvaras un pole position, ja viņam būtu atbilstoša mašīna un viņš pie tādas tika. Es arī teicu, ka viņš finišētu priekšā Sebastianam Fetelam. Visu savu karjeru esam cīnījušies kopā ar viņu, Maksu Verstapenu un Pjēru Gazlī. Tieši tas mums palīdzēja celt latiņu un motivēja paveikt darbu pēc iespējas labāk.

Okona nākamās sezonas komandas biedrs Daniels Rikjardo uzskata, ka viņam ir izredzes atgriezties uz goda pjedestāla. “Domāju, ka nākamgad varam ieiet ritmā un pacīnīties arī par goda pjedestālu. Tas izklausās ambiciozi, taču domāju, ka, paveicot darbu labāk, viss ir iespējams. Šī sezona nav mūs apturējusi, vajadzīgs tikai pieliet eļļu ugunij. Dažkārt gan redzējām darba augļus. Kārtīgas balvas vēl neesam saņēmuši, bet redzēju, kā veidojas attiecības komandas ietvaros. Nevar aizmirst virsotnes kā ceturto vietu Kanādas posma kvalifikācijā un prieku, kas bija kā akmens, kas novēlies no pleciem. Varam to paveikt, varam atrasties galvgalī. Šie mirkļi iespaido.

2019. gada balvas motorsportā ar humora pieskaņu

0

2019. gads ir paskrējis. Arī autosporta pasaulē notikumu netrūka. Daži no tiem gaidīti, daži pārsteidzoši, citi skumji, citi iepriecinoši. Šoreiz atskatīsimies uz amizantākajiem aizvadītā gada notikumiem.

Gada paraugs – Sebastians Fetels

Mācīties no četrkārtēja pasaules čempiona un darīt to, ko viņš dara ir pareizais solis, tiecoties pēc panākumiem? Tā varētu šķist, tomēr Itālijas Grand Prix pierādīja pretējo. Sacīkšu sestajā aplī ‘Variante Ascari’ pagriezienā Fetels pieļāva kļūdu un izslīdēja no trases.

Tā vietā, lai sagaidītu, kamēr braucēju virkne patraucas viņam garām, Fetels ļoti neapdomīgi nolēma atgriezties trasē pēc iespējas ātrāk. Sekas bija neizbēgamas – viņš ietriecās Lensa Strola mašīna. Jaunais kanādietis pāris sekundes vēlāk veica identiski bīstamu manevru, liekot Pjēram Gazlī izbraukt cauri grants drošības joslai. Kas zin, ko gaidīt no Strola, kad viņš šādos tempos apgūs tiešām vajadzīgās prasmes…

VIDEO: Fetela un Strola bīstamie manevri Itālijā

Gada tiesneši – Formula 3 Itālijas posma brigāde

Arī šī balva izšķīrās Moncas trasē. Tā ir viena no senākajām autosacīkšu norises vietām, kur lielu lomu spēlē garās taisnes. Aizvējā ir iespējams iegūt ļoti daudz laika, tādēļ neviens nevēlās doties lidojošajā aplī kā pirmais. Ja F1 to atrisināja ļoti apkaunojoši lielākajai daļai braucēju, kuri tā arī nepaguva uzsākt lidojošo apli, tad F3 čempionātā iesildīšanās aplī ļoti lēni braucošu formulu grupiņas ik pa laikam patraucēja jau lidojošajā aplī esošajiem braucējiem.

Tā tika klasificēta kā bīstama braukšana un kopumā 22 no 30 braucējiem saņēma starta pozīciju sodus. Apjukums bija tik pamatīgs, ka kvalifikācijas uzvarētājs Kristians Lundgārds varēja uzsākt sacīkstes no pirmās pozīcijas, jo viņam tika piešķirts 3 pozīciju sods, taču sodu saņēma arī otrās, trešās un ceturtās vietas ieguvēji. Pie tam kvalifikācija tika noslēgta priekšlaicīgi, lai preventīvi izsargātos no smagas avārijas. Kas zin, cik vēl sodu sekotu…

Gada sods – Formula E sacensību apmeklēšana

Pērn pēc incidenta Brazīlijas Grand Prix laikā Makss Verstapens gandrīz izraisīja kautiņu ar savu konkurentu Estebanu Okonu. FIA nolēma viņu sodīt ar divu dienu piespiedu darbu. Viena no tām bija janvārī, kad Verstapens devās uz Maroku. Valstī, kur ir augsts nabadzības un noziedzības līmenis, cilvēktiesību pārkāpumi un nesakārtota medicīnas sistēma, Maksam bija jācieš… skatoties autosacīkstes.

Formula E posmu Verstapenam nācās pavadīt kopā ar sacīkšu tiesnešiem, iepazīstot viņu darba nianses un izglītojoties par autosacīkstēm no cita skatupunkta. Daudziem motorsporta faniem tā būtu pasakaina nedēļas nogale. Protams, ātrums Formula E mašīnām ir daudz mazāks kā F1, tomēr būtu grūti iedomāties, ka, piemēram, ‘Ford vs Ferrari’ zvaigznei Kristianam Beilam par nespēju sadarboties ar režisoru vai producentu liktu skatīties ‘Ātrs un bez žēlastības’ frančīzi.

Gada jaunais braucējs – Mahavers Raghunatans

Turpinot par sodiem, kā lai nepiemin Mahaveru Raghunatanu. Ja vērojat F1 sacīkstes, bet neinteresējaties par junioru kategorijām, šo vārdu nav vērts atcerēties. Ja ir kāds braucējs, kurš pavisam noteikti nebrauks F1, tas ir viņš. 12 soda punkti automātiski pārvēršas par diskvalifikāciju no nākamā posma. Pastors Maldonado, Romēns Grožāns un Daņila Kvjats šo maģisko skaitli nav sasnieguši, kamēr Raghunatans Formula 2 sezonā nopelnīja 24 soda punktus.

Ar ko lai sāk? Bahreinā Raghunatans nepiefiksēja, ka sacīkstes ir galā un goda apli veica bīstami ātri, Francijā trīs reizes neievēroja ātruma ierobežojumus virtuālās drošības mašīnas dēļ, par ko saņēma diskvalifikāciju no Austrijas posma, bet līdz pēdējam posmam Abū Dabī jau atkal bija nonācis riska zonā. Bīstams manevrs, veicot izmēģinājuma startu, kamēr konkurenti priekšā vēl stāvēja uz vietas, bija pēdējais piliens – indietis jau atkal bija sakrājis 12 soda punktus. Šoreiz viņš no diskvalifikācijas izmuka, jo tas bija pēdējais posms, bet F2 soda punktus skaita sezonas gaitā, nevis par pēdējām 365 dienām kā F1. Pateicoties Raghunatanam, noteikumi tiks mainīti.

Ja vēl šīs muļķības tiktu kompensētas ar ātrumu trasē, dažas kļūdas varētu piedot, taču Mahavers regulāri bija vairākas sekundes aplī lēnāks par priekšpēdējā vietā esošo braucēju. Un kā lai neaizmirst šo mirkli no Azerbaidžānas posma treniņiem…

Gada treniņbraucieni – Azerbaidžanas Grand Prix

Vismaz Formula 2 treniņi Azerbaidžānā notika. To pašu nevar teikt par Formula 1 čempionātu. Jau desmitajā pirmo treniņu minūtē Džordžs Rasels aizķēra kanalizācijas vāku. Tas izgrauza pamatīgu caurumu “Williams” formulas grīdā, tomēr braucējs palika neskarts. Uz trases gan bija tik daudz atlūzu, ka sesiju nācās apturēt. Ar to problēmas tikai sākās.

Atgriežot cietušo mašīnu boksos, kravas mašīna aizķēra tiltu un sabojāja ceļamkrāna hidraulikas šļūteni, kas izlēja eļļu uz Rasela novietotās formulas. Nācās atrast rezerves mašīnu, taču “Williams” mašīnas nocelšana atkal sagādāja problēmas, jo šis spēkrats nebija paredzēts tādam uzdevumam. Visa šī haosa laikā organizatoriem nācās pārbaudīt pārējo 300 kanalizācijas vāku izturību.

VIDEO: Haoss Azerbaidžānas treniņos

Gada iekšējais duelis – Kubica un Rasels “Williams” komandā

Ar Azerbaidžānu vien Rasela neveiksmes nebeidzās. Labākais braucējs ir tas, kurš izcīna visvairāk punktu? Zīmīgi, ka “Williams” komandas vienīgo punktu izcīnīja Roberts Kubica, nevis debitants Džordžs Rasels, kurš bija pārāks visu 21 posmu kvalifikācijās, kā arī atradās un finišēja priekšā Kubicam lielāko daļu sacīkšu.

Tomēr Roberts atradās īstajā brīdī, īstajā vietā. Visas sezonas gaitā punktu zonā viņš pavadīja tikai vienu no 1262 apļiem, turklāt tas pat nebija haotiskā Vācijas Grand Prix pēdējais aplis. Savu, iespējams, karjeras pēdējo punktu Kubica guva pēc finiša 12. vietā no 13 finišējušajiem braucējiem, bet uz desmito vietu pakāpās tikai pēc “Alfa Romeo” braucēju sodiem par tehniskajiem pārkāpumiem. Nākamreiz diskutējot, kurš braucējs ir labākais, padomā, vai statistika ir īstais lauciņš kurā raudzīties!

Gada komanda – “McLaren” IndyCar

Diez vai būtu pārspīlēts sakot, ka Alonso dalība Indianapolisas 500 jūdžu sacīkstēs radīja lielāku ažiotāžu kā jebkurš cits motorsporta notikums šosezon. Par nelaimi Alonso faniem, viss, maigi izsakoties, neritēja gludi.

Pirmkārt, vainīgais tālu nav jāmeklē. Pēc Alonso kritiskajiem izteikumiem par “Honda” F1 dzinējiem, japāņu koncernam nebija vēlme ar viņu sadarboties. “Andretti Autosport” komanda deva spānim izdevību pirms diviem gadiem, tomēr sadarbības ar “Honda” dēļ Alonso nācās meklēt citus sadarbības partnerus. “Carlin” nebija tas labākais risinājums.

No pirmās testu dienas tika pazaudēta puse laika, jo mašīnas stūre vēl nebija atgādāta uz trasi, tad tika pazaudētas divas dienas, jo solītā mašīna bija nepareiza ‘papaijas oranžā’ tonī. Pa vidu Alonso pašam vēl gadījās avarēt. Kvalifikācija bija bezcerīga, jo tika iegādāti nekorekti riepu sensori. Uz otro kvalifikācijas dienu problēma tika novērsta, taču saputrošanās starp metrisko un imperiālo mērvienību sistēmu padarīja situāciju tikai sliktāku pārnesumu kalibrēšanā. Rezultātā Alonso nekvalificējās sacīkstēm. “McLaren” – viena no panākumiem bagātākajām komandām abās okeāna pusēs – piedzīvoja vienu no apkaunojošākajiem mirkļiem savas pastāvēšanas vēsturē.

Gada pitstops – Brads Keselovskis

Aiz okeāna intriga netrūka arī NASCAR čempionātā un Talladegas ovāls allaž rada neparedzamas situācijas. Lai gan braukšana pretējā virzienā ir aizliegta, noteikumos nav nekas minēts par to, kurā virzienā mašīnai jāatrodas, dodoties boksos.

Brads Keselovskis bija viens no sacensību līderiem, taču tika pieļauta kļūda bremzēšanā pirms ieejas boksu celiņā. Viņa vadītā mašīna sagriezās par 180 grādiem un perfekti pieslīdēja pie savas komandas mehāniķiem. Komanda neapjuka, veica riteņu maiņu un degvielas uzpildi, bet Keselovskis izbrauca no boksiem, apmeta mašīnu pareizā virzienā un turpināja sacīkstes, it kā nekas nebūtu noticis.

Gada sponsors – “Rich Energy”

Viljams Storijs ar savu ekstravaganto bārdu un hipija paskatu ļoti ātri kļuva par vienu no padoka spilgtākajiem cilvēkiem. Viņš ir kompānijas “Rich Energy” vadītājs. Pēc neveiksmīga mēģinājuma nopirkt “Force India” komandu, kompānija uzsāka sadarbību ar “Haas”.

Enerģijas dzērienu ražotāji F1 jau ir – “Red Bull”, kuri ‘ceļ spārnos’. “Rich Energy” atbildēja ar ļoti agresīvu saukli – ‘Aizmirstiet spārnus! “Rich Energy” sniedz ragus’, turklāt Storijs jau sezonas sākumā paziņoja, ka viņu (“Haas”) mašīnas ir skaistākas par “Red Bull” un sagaida, kad tās būs arī ātrākas.

Rezultāts gan bija paredzams – “Red Bull” trasē bija daudz ātrāki par “Haas”, turklāt Storija ‘storiji’ jeb stāsti par 90 miljoniem pārdotu enerģijas dzērienu bundžām un 4 miljardu investīciju piesaisti visiem lika smīkņāt, jo neviens šos dzērienus pat nebija redzējis veikala plauktos. Pēc Austrijas posma “Rich Energy” pacietības mērs bija pilns un viņi pārtrauca sadarbību ar “Haas”. Logo ‘nokasīšana’ no Grožāna un Magnusena mašīnām gan prasīja ilgāku laiku.

Visam šim absurdam pa vidu vēl bija tiesas prāva ar “Whyte Bikes” par plaģiātismu firmas logotipa izveidē, ko, protams, “Whyte Bikes” uzvarēja. “Rich Energy” jau atkal izmantoja sociālos tīklus kā platformu nievājošiem komentāriem, norādot, ka neviens par tādu firmu pat nav dzirdējis, uz ko “Whyte Bikes” atbildēja, publicējot fotogrāfiju, kurā “Haas” braucējs Romēns Grožāns nofotografēts uz viņu ražotā velosipēda. Vēlāk sekoja maldinoši pavedieni par iespējamo sadarbību ar “McLaren”, taču “Rich Energy” savu reputāciju gada laikā sabojāja tik pamatīgi, ka neviens šo firmu un tās slavas kāri vairs neuztver nopietni.

Gada atrašanās virsotnē – Reinis Nitišs

Rallijkrosa sezona sākās ar ko jaunu – pirmoreiz pasaules čempionāts devās uz Abū Dabī. Lielisku sniegumu tajā demonstrēja Jānis Baumanis, tomēr otram latviešu sportistam Reinim Nitišam sacensības noslēdzās iespaidīgi. Jau pirmajā pagriezienā viņš uztriecās bīstami konstruētajai līkuma iekšmalas apmalei un mašīna strauji palecās augšā, piezemējoties uz Antona Marklunda mašīnas jumta.

Atrašanos virsotnē var tulkot dažādi, tomēr Reinis šo starpgadījumu atjautīgi izmantoja, lai izlaistu jaunus fanu krekliņus ar frāzi ‘I like to be on top‘. Amizants un atjautīgs piegājiens šai situācijai. Tas gan nebija Reiņa vienīgais lidojums šosezon, jo Zviedrijā mašīna apmeta kūleņus vienā no kvalifikācijas braucieniem. Tai pašā dienā Reinis pamanījās izcīnīt uzvaru otrajā braucienā kopējā ieskaitē un nākamajā dienā kāpt uz pjedestāla.

‘Alpha Tauri’ komanda paziņo savu prezentācijas datumu

0

“Toro Rosso” komanda, kas no nākamās sezonas sauksies “Alpha Tauri”, ir paziņojusi savu prezentācijas datumu.

“Toro Rosso” komanda 2005.gadā pārpirka “Minardi” komandu un kopš 2006.gada saglabāja šo nosaukumu, kas bija “Red Bull” tulkojums itāļu valodā. Tomēr sākot ar 2020.gada sezonu komanda sauksies “Alpha Tauri”, kas ir “Red Bull” paspārnē esošā apģērbu ražošanas kompānija, kas tika izveidota 2016.gadā.

“Alpha Tauri” Formula 1 jaunās komandas prezentācija notiks 14.februārī “Red Bull” Hangar-7 tehnoloģiskajā kompleksā Zalcburgā, Austrijā. Vienība gan pagaidām neziņo vai tajā pašā datumā notiks arī jaunā modeļa prezentācija.

Vienības sastāvā turpinās startēt Pjērs Gazlī un Danīls Kvjats, kas šogad palīdzēja komandai izcīnīt sesto vietu Konstruktoru kausa kopvērtējumā.

Jaunā desmitgade ar jaunu jaudu

0

Pēc divām nedēļām, apkārt mirdzot salūtam, noņemsim savus 2019. gada kalendārus un piekārsim jaunos. Tiem gadskaitlī mainīsies ne tikai viens, bet gan divi pēdējie cipari. Jaunā desmitgade nomainīs 2010-os gadus, kas vismaz motorsporta pasaulē bija, iespējams, lielākais pārmaiņu laiks.

Lai gan populārais amerikāņu preses izdevums “Time” šogad par gada cilvēku atzina 16 gadus vecu meitenīti, kas braukā pa pasauli, kliedzot uz visiem, kas nodara pāri planētai, motorsporta pasaule jau vairākus gadus veic lielāko transformāciju savā pastāvēšanas vēsturē.

Savā būtībā motorsports ilgāk kā gadsimtu garajā vēsturē nav diži mainījies – riteņi joprojām ir apaļi, gāze un bremze tiek vadīta ar pedāļiem, bet uzvarētājs ir tas, kurš pirmais šķērso finiša līniju. Viena konstante gan ir mainījusies – ierastos iekšdedzes dzinējus strauji nomaina klusākie un ‘zaļākie’ elektromotori.

Par pionieriem elektromobiļu sacīkstēs kļuva Formula E. Tika savākts pulciņš augsta līmeņa autosportistu, vairāki autoražotāji un ieviestas vairākas inovācijas, tomēr mašīnu gausums un formulu maiņa sacīkšu vidū, kad baterijas bija tukšas, ļoti lēnām nonāca autosporta fanu redzeslokā.

Jauna ēra sākās 2018. gadā, kad lielas izmaiņas tehniskajos noteikumos sniedza iespēju ‘otrās paaudzes’ Formula E mašīnām. Tās kļuva daudz jaudīgākas un taupīgākas. Beidzot ar vienu mašīnu varēja pievarēt veselu sacīksti. Nu ir ieskicēti plāni ‘trešās paaudzes’ modelim.

‘Trešā ēra’ sāksies 2022./2023. gada sezonā un plānots, ka maksimālā jauda pieaugs no 250 kW līdz 350 kW. Samazināsies arī mašīnu izmēri, turklāt tās kļūs ievērojami vieglākas – no 900 kg līdz 780 kg, turklāt mašīnas būs pilnībā uzlādējamas 45 minūšu laikā. Tāpat plānots ieviest 30 sekunžu ‘ātrās uzlādes’ pitstopu. Šāda veida tehnoloģijām vajadzētu radīt vēl lielāku interesi autoražotāju vidū, lai inovācijas izmantotu arī ielas automašīnām.

Vairākas lietas paliks nemainīgas – “Michelin” sarūpētās riepas joprojām būs derīgas gan sausam, gan slapjam laikam, kas ir pilnīgs pretstats F1 mašīnām, kur nepareiza riepu izvēle var maksāt vairākas sekundes sektorā. Tāpat tiks saglabātas ‘uzbrukuma zonas’, kā arī pretrunīgi vērtētā ‘halo’ kokpita aizsardzības sistēma.

Ne tik tālā nākotnē, 2021. gadā, dienasgaismu ieraudzīs vēl viens Formula E radītāja un vadītāja Alehandro Agaga projekts – Extreme E Series. Mediji to jau nodēvējuši par elektroversiju Dakarai, lai gan Andris Dambis kopā ar Māri Saukānu jau 2012. gadā pierādīja pasaulei, ka Dakaras rallijreidu iespējams veikt arī ar elektromobili.

Čempionāta mērķis ir doties uz klimata pārmaiņu skartajām vietām un aizvadīt sacensības ar elektriskajām SUV automašīnām. 2021. gada sezona sastāvēs no pieciem posmiem ļoti zīmīgās vietās: vispirms pie Retba ezera Senegālā, tad uz tuksnešaino Al-Ula Saūda Arābijā, Kali Gandaki kanjonu Nepālā, Rasela ledāju Grenlandē un, visbeidzot, Amazones lietus mežiem Brazīlijā. Katru sacensību garums būs 3 dienas.

Interese par šo čempionātu ir ļoti plaša. Savu vēlmi dalībai tajā jau izteikuši Sebastjēns Ožjē, Andreass Bakeruds, Timijs un Kevins Hanseni, Timo Šeiders, Bruno Senna, Lukass di Grasi, Andrē Loterers, Nelsons Pikē, Billijs Mongers, Katrine Legge, Džeimija Čadvika un daudzi citi.

Diez vai autosports glābs pasauli, tomēr ar tik spēcīgu vēstījumu ieguvēji būs daudzi – ekoloģiskajiem jautājumiem tiks pievērsta lielāka uzmanība, skatītāji iepazīs jaunas un vēl neredzētas vietas, vietējie iedzīvotāji tiks iepazīstināti ar autosacīkstēm, autoražotāji varēs kaujas apstākļos izmēģināt jaunākās tehnoloģiju inovācijas, bet braucēji varēs izbaudīt jaunus izaicinājumus.

Tas viss neapstājas ar automašīnām un formulām – šogad tika aizvadīta pirmā MotoE sezona. Kā jau nosaukums liecina, tās ir motošosejas sacensības ar elektrību darbināmiem motocikliem. Tajā uzvarēja Ferrari! Tiesa gan, ne jau Maranello bāzētā autobūves rūpnīca, bet gan Matteo Ferrari – itāļu puisis, kurš pat Moto3 braukāja pa pēdējām pozīcijām. Tomēr redzot progresu, kādu veicis Formula E čempionāts, nopelnot pat pasaules čempionāta statusu, iespējams, pēc 5 gadiem Moto E un Extreme E Series būs divi visstraujāk augošie čempionāti motorsporta pasaulē.

Jaunie talanti: Tiktums uz ‘Williams’, amerikāņu talants uz ‘Prema’, Niks de Vrīs testē ‘Toyota’

0

Dens Tiktums pievienojas ‘Williams’ komandai un startēs Formula 2. Amerikānis Logans Sardžents turpinās karjeru ‘Prema’ Formula 3 komandā, bet Formula 2 esošais čempions Niks de Vrīs jau izmēģina “Toyota” WEC prototipu.

Divkārtējais Makao Grand Prix uzvarētājs un bijušais “Red Bull” juniors Dens Tiktums ir pievienojies “Williams” komandai attīstības pilota lomā. Šogad Tiktums pēc neveiksmīga sezonas sākuma “Super Formula” čempionātā Japānā tika atlaists no “Red Bull” akadēmijas, bet atgriezās sacīkstēs Makao F3 posmā un vēlāk noslēdza līgumu ar DAMS komandu par startu nākamā gada Formula 2 čempionātā. Jau iepriekš Tiktums skaidroja, ka viņam ir piedāvājumi no F1 komandām. Tiktuma pienākumos “Williams” ietilps divu Grand Prix posmu programma komandas sastāvā, klātbūtne fabrikā un ļoti intensīva programma simulatorā. 2020.gadā Tiktumam ir iespēja reabilitēties pēc neveiksmīgā 2019.gada un vietas zaudēšanas “Red Bull”, kur viņš tika uzaicināts 2017.gadā, bet vēl pirms tam brits izcieta davu diskvalifikāciju par sadursmes izraisīšanu drošīnas mašīnas perioda laikā.

Vadošā Formula 3 komanda uz nākamo sezonu ir nolīgusi 18 gadus jauno amerikāni Loganu Sardžentu, kurš šogad debitēja F3 čempionātā, ieņemot 19.vietu kopvērtējumā “Carlin” komandas sastāvā. Tomēr jaunā amerikāņa lielākais panākums bija pārsteidzoša 3.vieta Makao Grand Prix izcīņā novembrī. 2015.gadā  Logans Sardžents izcīnīja Kartinga Federācijas Junioru čempiona titulu, kļūstot par pirmo amerikāni, kuram izdevies uzvarēt kādā no FIA kartinga čempionātiem kopš 1978.gada, kad par čempionu kļuva Leiks Spīds. 2017.gadā tās pašas “Carlin” sastāvā amerikānis izcīnīja trešo vietu britu F4 čempionātā. Jāpiemin, ka “Prema” komanda šogad Formula 3 čempionātā aizņēma visas pirmās trīs pozīcijas ar Robertu Švarcmanu, Markusu Armstrongu un Jehanu Daruvalu.

Esošais Formula 2 čempions Niks de Vrīs, kurš jau ir uzsācis startus jaunajā Formula E sezonā “Mercedes-Benz EQ” komandas sastāvā, ir saņēmis piedāvājumu no “Toyota Gazoo Racing” WEC komandas. Jaunais holandietis startēja Bahreinas debitantu testos “Toyota” sastāvā un līdz ar to pirmo reizi izmēģināja “TS050 Hybrid” LMP1 klases modeli. Interesanti, ka Niks de Vrīs ir viens no retajiem zemāko klašu pilotiem, kurš paralēli savai formulu karjerai jau pērn uzsāka startus izturības sacīkstēs, 2018.gadā pievienojoties “Racing Team Nederland” un startēja kopā ar Brendonu Hartliju un Tomasu Laurentu, šogad izcīnot pirmo uzvaru LMP2 klasē Fudži 6 stundu sacīkstē. Neskatoties uz to, ka Formula 2 čempions un bijušais “McLaren” junioru dalībnieks nav spējis atrast vietu Formula 1 sistēmā, jaunais holandietis šobrīd ir lieliskās pozīcijās, lai aizvadītu spožu karjeru Formula E un WEC čempionātos.

Dopings arī motosportā – Janonem draud 4 gadu diskvalifikācija

0

Starptautiskā motosporta federācija (FIM) paziņojusi par pagaidu diskvalifikācijas piešķiršanu MotoGP braucējam Andrea Janonem, kurš pieķerts anabolisko steroīdu lietošanā.

Androgēnie anaboliskie steroīdi (AAS) konstatēti Janones urīna analīzēs, kas ņemtas novembra sākumā notiekošā Malaizijas Grand Prix nedēļas nogales laikā. Ja arī B prove izrādīsies pozitīva, kas ir ticamākais scenārijs, itāļu sportista nākotni lems Staptautiskā Disciplinārā komisija.

Andrea Janonem būs nepieciešams pierādīt, ka viņš nekādā veidā nav vainīgs un nav apzināti lietojis aizliegtās vielas. Pretējā gadījumā viņu gaida četru gadu diskvalifikācija, kas 30 gadu vecam sportistam tikpat kā nozīmē karjeras beigas.

Pēdējā reize, kad aizliegto vielu lietošanā pieķerts pasaules motošosejas čempionāta dalībnieks, meklējams 2012. gadā, kad Moto2 braucēja Entonija Vesta analīzēs tika konstatētas metilheksānamīna (MHA) pēdas. Toreiz austrālietis izcieta 18 mēnešu diskvalifikāciju, tomēr abi gadījumi nav tik viegli salīdzināmi, jo anaboliskos steroīdus ir tikpat kā neiespējami uzņemt neapzināti.

Andrea Janone MotoGP klasē brauc kopš 2013. gada. Karjeras labākos sasniegumus itālis guvis “Ducati” rūpnīcas komandā, 2015. gadā kopvērtējumā ieņemot 5. vietu, kā arī 2016. gadā izcīnot Austrijas Grand Prix uzvaru. Pēc divām ne pārāk veiksmīgām sezonām ar “Suzuki”, Janone šī gada sākumā pievienojās “Aprilia” un sezonu noslēdza 16. vietā. Abām pusēm jau bija noslēgts sadarbības līgums uz nākamo sezonu. Ja Janone tiks diskvalificēts, viņa vietā kā pilna laika braucējs, visticamāk, varētu kļūt vienības trešais braucējs Bredlijs Smits.