Šī ir pirmā nedēļas nogale kopš 2019. gada Formula 1 sezona ir noslēgusies. Laiks atskatīties, kāda tā bijusi un cik precīzi kopvērtējums atspoguļojis reālo situāciju.

Leklerks labākais, ‘Mercedes’ stabilākie kvalifikācijā

Jau savā pirmajā sezonā “Ferrari” komandā Šarls Leklerks izcīnīja vairāk pole position kā jebkurš cits braucējs. Tomēr spožas uzvaras mijās ar pamatīgiem vājuma mirkļiem – avāriju Azerbaidžānā, ‘Ferrari’ stratēģijas kļūdu Monako, kā arī tehniskām problēmām Vācijā un vajadzību pēc jauna dzinēja Brazīlijā. Sausais atlikums – Leklerka vidējā starta pozīcija ir vājāka kā “Mercedes” braucējiem un komandas biedram Sebastianam Fetelam, kuri sezonas gairā bija daudz stabilāki. Hamiltons tikai Amerikā palika aiz pirmajām divām starta rindām.

Īpašas uzslavas par kvalifikācijas rezultātiem pelnījis Lando Noriss. Šosezon saslavētais Karloss Saincs “McLaren” iekšējā duelī debitantam Norisam zaudēja 10-11, turklāt Noriss arī sacīkstēs bieži bija atrodams uzreiz aiz vadošajiem braucējiem. Diemžēl mašīna un tās “Renault” dzinējs nebija uzticamākie ieroči ilgtermiņā. Vissāpīgākais mirklis Norisa sezonā – izstāšanās no piektās vietas Beļģijas GP pēdējā aplī.

Hamiltons veica visus sezonā paredzētos apļus

Šogad braucējiem bija jāveic 1262 apļi un Hamiltons pieveica tos visus, pat neraugoties uz divām avārijām Vācijā, turklāt tikai astotā daļa no tiem tika veikti ārpus labāko trijnieka. Jāuzslavē arī debitants Alekss Albons, kurš izstājās vienīgi Kanādā 11 apļus pirms finiša.

Skalas otrā galā ir “Ferrari”. Gan Fetels, gan Leklerks ir starp 7 braucējiem, kas veica mazāk apļu par šīs sezonas lēnāko braucēju Robertu Kubicu. Sadursme Brazīlijā nepalīdzēja uzlabot pozīcijas. Visbēdīgāk klājās Romēnam Grožānam, kurš finiša līniju nesasniedza 7 reizes, tomēr fakts, ka visi 20 braucēji veica vairāk kā 80% no sezonā paredzētās distances apliecina mašīnu izturību mūsdienās. Mehāniskas problēmas aizvien retāk iejaucas notikumu attīstībā.

Pjedestāli arī mazajām komandām

Ja uz tīra ātruma rēķina pārējām septiņām komandām ir grūti cīnīties ar “Mercedes”, “Ferrari” un “Red Bull”, tad brīžos, kad lielajiem dūžiem paslīd kāja, konkurentu loks, kas izmantos situāciju ir visai plašs. Tā, piemēram, “Toro Rosso” šogad izcīnīja pjedestālu gan ar Daņilu Kvjatu, gan Pjēru Gazlī, bet Karlosa Sainca stabilais sniegums ļāva sezonas pēdēja’aplī kopvērtējumā izraut sesto vietu.

Lai gan Valteri Botass šogad nebija spējīgs noturēt Hamiltona ātrumu, par viņa trumpi kļuva stabilitāte, uz ko norāda 15 goda pjedestāli. Fakts, ka Botass guva vairāk uzvaru kā “Ferrari” komanda ar abiem braucējiem kopā, pirms sezonas varētu šķist teju neiespējams.

Top 10 katrs no savas valsts

1974. un 1977. gadā deviņi vadošie čempionāta braucēji katrs pārstāvēja citu valsti. Šogad šis rekords tika labots, jo katrs Top 10 braucējs startēja zem cita karoga. Lai gan Alekss Albons ir uzaudzis Lielbritānijā, viņš Formula 1 čempionātā pārstāv Taizemi. Tieši britiem izdevās vissekmīgākā sezona – Hamiltons kļuva par čempionu, bet Noriss ieguva 11. vietu, ar ko pietika, lai uzvarētu nāciju kopvērtējumā, neraugoties uz to, ka Rasels palika uz nullītes. Formula 1 ģeogrāfija nudien ir plaša, jo 20 braucēju vidū tika pārstāvētas 15 nācijas.